Sonda lambda w aucie - co to jest, do czego służy, awarie i konserwacja

Photo by David Glessner on Unsplash

Nowoczesne pojazdy opierają swoją wydajność i zaawansowanie na wykorzystaniu elektronicznych systemów zarządzania silnikiem spalinowym, takich jak ECU. Aby jednak elementy silnika funkcjonowały prawidłowo i mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, konieczne jest zastosowanie czujników i systemów pomiarowych, które dostarczają informacji o wielu parametrach. Tutaj z pomocą przybywa sonda lambda.

Co to jest sonda lambda?

Jednym z tych istotnych elementów jest sonda lambda, która odpowiada za pomiar stężenia tlenu, aby mieszanka paliwowo-powietrzna w procesie spalania w silniku była zawsze idealna. Wraz ze wzrostem zaawansowania silników spalinowych, sonda lambda zyskała na znaczeniu, aby umożliwić elektronicznej jednostce sterującej (ECU) zarządzanie spalaniem w sposób jak najbardziej efektywny w danych okolicznościach.

Sonda lambda znajduje się w rurze wydechowej pojazdu i określa współczynnik lambda poprzez pomiar ilości tlenu w spalinach. Mieszanka powietrza i paliwa musi spełniać stosunek stechiometryczny, aby doprowadzić do optymalnego spalania. Innymi słowy, biorąc za przykład silnik benzynowy, na każdy gram paliwa musi zostać spalone 14,7 grama powietrza. Stosunek ten musi być szczególnie dokładny w przypadku silników z katalizatorem, w przeciwnym razie dojdzie do nadmiernego utleniania węglowodorów wewnątrz katalizatora.

Aby sonda lambda mogła mierzyć tlen w spalinach, musi osiągnąć temperaturę 340 stopni Celsjusza. Z tego powodu towarzyszy jej rezystor, który zapewnia odpowiednie warunki do działania.

Rodzaje i funkcje sondy lambda

Zaczynając od rodzajów czujnika, które można znaleźć na rynku, istnieją w zasadzie dwa rodzaje:
• Binarny: zwany również wąskopasmowym, jest mniej dokładny, a przez to również tańszy.
• Liniowy: zwany również szerokopasmowym, mierzy dokładniej i jest droższy od binarnego.

Głównym zadaniem sondy lambda jest pomiar tlenu obecnego w spalinach, ale spełnia ona dwie różne funkcje.
• Czujnik pomiarowy: czujnik monitoruje ilość tlenu obecnego przed dotarciem gazów do katalizatora.
• Mechanizm raportujący: po dokonaniu pomiaru przesyła dane do jednostki sterującej (ECU), aby ta mogła podjąć odpowiednie działania poprzez regulację mieszanki paliwowo-powietrznej.

Co się stanie w przypadku awarii sondy lambda?

Jak każdy inny element naszego pojazdu, tak i czujnik może w pewnym momencie ulec awarii, co zazwyczaj skutkuje spadkiem osiągów silnika, zwiększonym zużyciem paliwa lub nawet niestabilną pracą na biegu jałowym. Dzieje się tak dlatego, że funkcja sondy lambda jest kluczowa dla pracy silnika. Jeśli mieszanka paliwowo-powietrzna jest uboga, w mieszance znajduje się więcej tlenu, co oznacza mniejsze zużycie paliwa, ale także mniejszą moc i większą emisję tlenków azotu. Ponadto zwiększa się ryzyko detonacji (gwałtownego i szybkiego spalania, które może uszkodzić tłoki), a silnik może nawet stanąć w miejscu.

Z drugiej strony, jeśli mieszanka powietrza i paliwa jest bogata, brakuje tlenu i paliwo nie zostaje spożytkowane, jak powinno. Chociaż zapewnia to większą moc, zwiększa się również zużycie paliwa, co prowadzi do powstawania większej ilości sadzy w spalinach i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Krótko mówiąc, nieprawidłowo działająca sonda lambda ma negatywny wpływ na moc silnika i zużycie paliwa, a także na emisję zanieczyszczeń czy nawet niezawodność takich elementów jak tłoki, cylindry czy blok silnika. Tak więc przypadku awarii, konsekwencje dla silnika Twojego samochodu mogą być poważne. Oto dokładnie wyszczególnione niektóre z możliwych konsekwencji:

1. Zwarcia w instalacji elektrycznej.
2. Usterka w uziemieniu lub napięciu zasilania.
3. Przegrzanie silnika.
4. Słaba wydajność silnika.
5. Zwiększona emisja gazów zanieczyszczających.
6. Wielokrotne uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są objawy awarii sondy lambda?

Najczęstszym objawem nieprawidłowego działania sondy lambda jest to, że Twój samochód zużywa więcej paliwa niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ nie rejestruje on prawidłowo poziomu powietrza, więc w filtrze cząstek stałych będzie znajdował się nadmiar sadzy, powodując jego zablokowanie. Efektem tego jest kosztowna awaria pojazdu.
Ważne jest, aby być świadomym objawów, jakie może wywołać awaria tego czujnika. Oto 7 z nich:

1. Zapalenie się kontrolki silnika.
2. Nietypowy hałas silnika.
3. Zwiększone zużycie paliwa bez wyraźnej przyczyny.
4. Błąd testu emisji spalin, któremu towarzyszy możliwy nieprzyjemny zapach w Twoim pojeździe.
5. Nietypowe szarpanie lub drżenie twojego samochodu.
6. Uszkodzenie termiczne katalizatora, które może spowodować znaczne obniżenie osiągów silnika.
7. Awaria świecy zapłonowej prowadząca do spadku mocy silnika.

Jak wyczyścić sondę lambda?

Ponieważ są one narażone na kontakt z paliwem i innymi toksycznymi gazami, aby były skuteczne, muszą być utrzymywane w czystości. Nie jest to skomplikowany proces, ale należy zachować szereg środków ostrożności i postępować zgodnie z poniższymi krokami:

1. Podnieś samochód za pomocą podnośnika, aby uzyskać do niej dostęp. Sprawdź, czy znajdujesz się na równym podłożu.
2. Zlokalizuj swoją sondę - lub sondy lambda jeśli masz dwie - i odkręć ją. Użyj instrukcji obsługi swojego pojazdu, aby ją zidentyfikować.
3. Zdemontuj sondę. Rozgrzej najpierw silnik, ponieważ demontaż wykonuje się w temperaturze 50 stopni.
4. Zamocz ujście sondy w kwasie ortofosforowym na kilka minut, aby zmiękczyć brud - sadzę i inne cząstki powstałe w wyniku spalania. Następnie należy wyczyścić element wodą i wysuszyć,
5. Następnie przejdź starannie i równo przez gwint sondy za pomocą pasty montażowej.
6. Na końcu należy zamontować sondę lambda na swoje miejsce.

Źródła:
https://www.autoczescionline24.pl/czesci-samochodowe/sonda-lambda.html
https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/sonda-lambda-po-co-jest-w-aucie-porady/22gcmsj

 

Udany sportowy początek roku dla zawodników Strike...
Połajanka i szarpanina czy dyskusja nad stanem mia...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.