Spedycja a współpraca z przewoźnikami - kogo obarczyć winą za kradzież?

Współpraca Przewoźnik

Usługa przewozu zawsze wiąże się z możliwością zniszczenia lub kradzieży ładunku. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie pojawią się na trasie. Kto zatem powinien być zatem pociągnięty do odpowiedzialności, gdy dojdzie do kradzieży? Jak zapobiec takiej sytuacji?

Przewóz towarów pomaga w rozwoju gospodarczym

Realizacja transportu dóbr zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej może być pomocnym elementem w ramach rozwoju krajowej gospodarki. Utrzymanie ciągłości dostaw jest tutaj kluczowe.

Prawda jednak jest taka, że dopiero w sytuacji gdy dojdzie do znaczących opóźnień w łańcuchu dostaw - właśnie wtedy zauważamy, jak istotną rolę pełnią spedytorzy współpracujący z przewoźnikami.

Taka udana kooperacja może jednak zostać zakłócona w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży. Można jednak podjąć pewne kroki, które będą pomocne przy ograniczeniu tego ryzyka. Warto także zawczasu zastanowić się, kto powinien być odpowiedzialny za taką ewentualność.

Dobra spedycja w ramach współpracy z przewoźnikami ma wypracowane metody zapobiegania kradzieży

Gdy ładunek zostaje przejęty przez spedytora i przewoźnika - wówczas to na nich spoczywa nie tylko odpowiedzialność za terminowe dostarczenie towaru do docelowej destynacji. To także przejęcie pieczy nad towarem i ochrona przed kradzieżą.

Zarówno firma spedycyjna jak i transportowa jest obarczona pewnym prawnym regulacjom. Restrykcyjne stosowanie się do nich pozwoli zminimalizować ryzyko zniszczenia lub grabieży. Pierwszym krokiem jest tutaj niedopuszczanie do sytuacji, w których przedmiot ładunku pozostawałby bez nadzoru nawet przez chwilę.

Jeżeli jednak do kradzieży doszłoby w trakcie przejazdu - wtedy konieczne jest najszybsze doniesienie o tym zdarzeniu.

W jakich sytuacjach przewoźnik nie odpowiada za kradzież?

W zapisach w umowie z firmą transportową powinny znaleźć się punkty, które będą określać stopień odpowiedzialność przewoźnika i spedytora za kradzież.

Warto jednak wymienić pewne wyjątki zwalniające z tej odpowiedzialności. Mowa choćby o:

• uchybieniach powstałych w trakcie nadania towaru,
• cechach ładunku,
• nieprawidłowym umieszczeniu towaru - zarówno jednostkowo jak i w ramach całego ładunku,
• niedokładnym określeniu właściwości, jakimi cechuje się towar.

Firmy zajmujące się przewozem wskazują jeszcze jedną okoliczność, która zwalnia ich z ponoszenia odpowiedzialności za zniszczenie lub kradzież mienia. Mowa tutaj o udziale siły wyższej.

Jej doniosłość jest na tyle istotna, że znalazła się w prawie międzynarodowym jako jeden z elementów wyłączających odpowiedzialność przewoźnika. Wyraża się ona w pojawieniu się niemożliwej do przewidzenia okoliczności wraz z jej następstwami.

Kiedy firma transportowa jest odpowiedzialna za kradzież lub zniszczenie towaru?

Wiemy już, jakie okoliczności powodują zwolnienie przewoźnika z ponoszenia konsekwencji grabieży lub zniszczenia ładunku. Teraz z kolei przyjrzymy się sytuacjom, w których obarczenie go winą jest jednoznaczne i niepozostawiające wątpliwości.

Mowa o:
• dokonaniu zatrzymania pojazdu w niedozwolonym miejscu,
• zatrzymaniu pojazdu bez zgłoszenia i pozostawienie go bez opieki w czasie dłuższym niż to, co przewiduje regulamin,
• zmianie trasy bez uprzedniej konsultacji,
• powierzeniu ładunku bez uprzedniego wylegitymowania odbiorcy.

Szczegółowe i zarazem rozsądne regulacje opracowała dla swoich przewoźników firma M&W Spedition, która na podstronie https://www.mw-spedition.com/przewoznik/ prezentuje zasady, jakimi się kieruje w kooperacji z przewoźnikami. Dzięki temu warunki współpracy są w pełni transparentne dla obu stron.

Powyższe sytuacje w jednoznaczny sposób obarczają winą przewoźnika i nie ma tutaj mowy o żadnych ustępstwach.

Polisa ubezpieczeniowa to inwestycja, która się opłaca

W zniwelowaniu przykrych skutków kradzieży lub zniszczeń może pomóc dobra polisa ubezpieczeniowa. Dobra spedycja współpracująca z przewoźnikami cechuje się właśnie podejmowaniem takich proaktywnych działań, które finalnie świadczą o jej przewadze konkurencyjnej.

Aby zweryfikować możliwości skorzystania z polisy ubezpieczeniowej spedytor musi znać m.in. jej numer. To pozwoli na dalszą weryfikację - współcześnie coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje coraz bardziej preferencyjne warunki ubezpieczenia.

Takie rozszerzanie zakresu ubezpieczenia to krok zmierzający do zapewnienia przewagi konkurencyjnej, który klientowi końcowemu pozwala skorzystać z korzystnego wsparcia w sytuacji kradzieży mienia, wypadków czy eksplozji. Ta lista może być długa, jednak jej ostateczne brzmienie jest nadawane przez konkretną firmę ubezpieczeniową.

Spedycja a współpraca z przewoźnikami - kwestia odpowiedzialności za ładunek

Dla usystematyzowania - spedytor pełni odpowiedzialność zwierzchnią. W ramach uproszczenia - w sytuacji, gdy przewoźnik stosował się do przyjętych zasad i może to udowodnić, a w momencie gdy doszło do kradzieży od razu doniósł o tym kadrze kierowniczej - wtedy jest on z reguły zwolniony z odpowiedzialności za tę sytuację. Pierwsze skrzypce gra wówczas spedytor w porozumieniu ze zleceniodawcą.

Przestrzeganie wszystkich punktów regulaminu oraz powyższych sugestii powinno w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży lub zniszczenia ładunku. Podczas realizacji zlecenia nie sposób przewidzieć wszystkich okoliczności, jakie mogą mieć miejsce. Warto jednak wykazać się proaktywną postawą i podjąć wszelkie możliwe działania, które pozwolą ograniczyć niepożądane scenariusze.
Po feriach część uczniów nie wróci do szkół
Czy Dobra, Kawęczyn i Malanów połączą siły w gospo...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.