Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Srebro i złoto - co czeka metale szlachetne w najbliższym czasie?

Srebro i Złoto

Złoto i srebro należą do najchętniej wybieranych środków do przechowywania wartości kapitału w czasie - swoistego zabezpieczenia przed inflacją. Po bardzo dobrych latach 2019 i 2020 rok 2021 okazuje się dla wielu posiadaczy kruszców dość rozczarowujący. Czego spodziewać się w przyszłości?

Złoto i srebro - czy jest potencjał do dalszych wzrostów?

Jednym z głównych zastosowań obu tych metali szlachetnych przez tysiące lat, jest przechowywanie wartości w czasie. Z racji na niewielką podaż, złoto i srebro chętnie były wykorzystywane jako środki wymiany (pieniądze), nie dziwi więc, że wielu inwestorów ma pewną część portfolio właśnie w metalach szlachetnych. Również w bilansach Banków Centralnych można znaleźć oba te kruszce - najczęściej w formie fizycznej. Kryzysowe lata 2020 i 2021 odbijają się jednak na skłonnościach posiadaczy oszczędności do zamrażania kapitału w metalach, ograniczyły również popyt w tradycyjnie największych rynkach konsumenckich - Indiach i Chinach. Metale są również podgryzane przez rosnący rynek kryptowalut - z Bitcoinem jako "cyfrowym złotem" na czele. Nie dziwi więc, że dynamiczne wzrosty złota z 2020 zostały wyhamowane, a obecnie mamy do czynienia z trendem bocznym, przy cenie za uncję oscylującej w granicach 1800 USD.

Zarówno złoto, jak i srebro mają jednak znacznie więcej zastosowań niż tylko spekulacja czy przenoszenie wartości w czasie. To również metale przemysłowe, których znaczenie dla produkcji elektroniki czy źródeł energii odnawialnej są nie do przecenienia. Szczególnie warto podkreślić znaczenie srebra, które jest wykorzystywane w ogromnych ilościach przy produkcji paneli fotowoltaicznych i samochodów elektrycznych - a jeśli przyjrzeć się bliżej planom większości rządów na świecie, to właśnie te trendy mają być intensywnie promowane w nadchodzących latach i dekadach.

Czy musisz kupować fizyczne srebro i złoto?

Wiele osób obawia się przechowywania wartościowych metali w swoim domu - boją się o kradzież czy ich zgubienie. Z drugiej strony obawiają się kontraktów terminowych, które również nie są tanie w długotrwałym przechowywaniu. Na szczęście istnieje również forma inwestowania, łącząca obie te metody - ETF srebro, oferowany m.in. przez Saxo Bank. Zabezpieczony jest on fizycznym srebrem, zdeponowanym w skarbcu, przy zachowaniu niskich spread'ów i dużej płynności.

Niezależnie od tego, jaką formę inwestowania w metale szlachetne wybierzesz, pamiętaj, że tak jak każde inne aktywo również one obarczone są pewnym ryzykiem kursowym - choć zmienność nie jest tak ogromna, jak w przypadku innych instrumentów finansowych.
"Szklanka" na drogach. Wypadki i kolizje w całym p...
Dobra: Bożonarodzeniowy jarmark pełen atrakcji
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.