Straciłeś dane z telefonu? Zobacz, jakie masz możliwości

telefon

Dane przechowywane w telefonie, podobnie jak pliki w komputerze, mogą zostać utracone w wyniku różnorakich działań. Działania te mogą być naszym udziałem, np. przypadkowe usunięcie zdjęć z galerii, jak też wynikiem uszkodzenia urządzenia. Utrata danych może wiązać się z chwilowymi niedogodnościami, jeśli mowa o mało znaczących informacjach, które łatwe są do odtworzenia poza urządzeniem. Najczęściej jednak generuje sporo stresu i napięcia, gdyż utracone pliki mają dla nas bardzo wysoki priorytet i wychodzą dużo dalej poza kwestię zwykłego wpisania na nowo kontaktów do znajomych. Jakie są szanse na odzyskanie ważnych dla nas plików?

Dane w telefonach i smartfonach

Kiedy telefony komórkowe wchodziły dopiero do powszechnego użycia, były urządzeniami służącymi właściwie tylko do nawiązywania i odbierania połączeń telefonicznych oraz do wysyłania i odbierania krótkich wiadomości tekstowych. Funkcja "mobilnego" dzwonienia i SMS-owania wydawała się wówczas niezwykle postępowa, w tyle pozostawiając potencjał telefonów stacjonarnych. Wraz z biegiem czasu zmieniały się możliwości techniczne tzw. komórek, oferując użytkownikom coraz więcej przydatnych funkcji. Pojawiły się EMS-y, czyli wiadomości tekstowe rozszerzone o elementy formatowania tekstu, następnie MMS-y, czyli w pełni multimedialne wiadomości. Ciągły rozwój technologii i wzrost powszechności dostępu do internetu przekształcił dawne komórki w dzisiejsze smartfony. Smartfon (ang. smartphone) oznacza dosłownie przenośne, multimedialne urządzenie, łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego. To właśnie fakt przeobrażenia dawnego telefonu w rodzaj osobistego komputera spowodował, że dane w nim zawarte, a więc i ryzyko ich utraty, porównywalne jest do danych z laptopa. Nadal oczywiście używane bywają klasyczne telefony komórkowe, szczególnie przez osoby starsze, które dzięki komórce chcą mieć kontakt z bliskimi, a przy tym nie są zainteresowane gromadzeniem w telefonie żadnych osobistych informacji, nie korzystają też z aplikacji internetowych. W większości jednak smartfony dominują, gromadząc w sobie niemal wszystko — od numerów i adresów znajomych, przez zdjęcia, pliki wideo, dokumenty. Umożliwiają dostęp do elektronicznej bankowości i wielu innych aplikacji, które niezbędne są w codziennym funkcjonowaniu.

Dlaczego dochodzi do utraty danych?

Wcale nie tak trudno o utracenie ważnych danych z telefonu. Może do tego dojść podczas zwykłego kasowania np. nieudanych zdjęć czy nagrań telefonem. Wystarczy przypadkowe kliknięcie. W telefonie mogą znajdować się nawet setki jak nie tysiące zdjęć. Producenci sprzętu umożliwiają hurtowe kasowanie naraz większej ich liczby. Jeżeli przez nieuwagę zaznaczyliśmy wszystkie do usunięcia, w efekcie pozbywamy się nie tylko tego, czego chcieliśmy.

Inny przykład to przywrócenie ustawień fabrycznych. Może się zdarzyć, że telefon szwankuje, na co receptą bywa właśnie przywrócenie ustawień fabrycznych. Robimy to w dobrej wierze, a tymczasem okazuje się, że część zawartości telefonu zniknęła.

Jeszcze inną przyczyną konieczności korzystania z późniejszej usługi, jaką jest odzyskiwanie danych, może być usterka mechaniczna telefonu. Wśród tego typu przyczyn wymienia się, chociażby, upadek z wysokości, silny wstrząs czy zalanie (wylanie na telefon kawy, herbaty lub przypadkowe utopienie sprzętu np. w muszli klozetowej, w jeziorze itd.).

Jak odzyskuje się dane?

Utrata danych z telefonu często utożsamiana jest z utratą samego telefonu. Tymczasem odzyskiwanie utraconych danych to takie działanie, którego celem jest przywrócenie ważnych dla nas plików z nośnika. Oczywiście, jeżeli skradziono nam telefon, idzie za tym utrata również wszelkich znajdujących się na nim dokumentów. Skupmy się jednak na odzyskaniu ważnych plików fizycznie z telefonu.

Aby odzyskać dane, do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie. Na początek niezbędna jest dokładna analiza. Inaczej przebiegać będzie procedura odzyskiwania plików ze sprzętu uszkodzonego, inaczej zaś, jeśli dane zniknęły w wyniku ich skasowania. Znaczenie ma na przykład to, czy pamięć i procesor na płycie głównej telefonu pozostają sprawne. W przypadku tak zwanej pamięci nieszyfrowanej można wykonać jej kopię binarną, poprzedzając to wylutowaniem kości pamięci.

Ze względu na coraz bardziej rozbudowywane ustawienia zabezpieczeń w smartfonach, w tym pamięci szyfrowanej, usunięte dane mogą być równie trudne do odzyskania, co te, których utrata nastąpiła w wyniku mechanicznego uszkodzenia. Nie są jednak do odzyskania niemożliwe. Warunek jest jeden — wszystko musi odbywać się w warunkach laboratoryjnych. Datalab.pl już od ponad dwóch dekad prowadzi laboratorium, w którym odzyskuje dane, między innymi z telefonów. Wystarczy dostarczyć telefon do jednego z Punktów Partnerskich Komputronik, a specjaliści wszystkim się zajmą — od wstępnej analizy, przez przedstawienie możliwości i kosztorysu, aż do przeprowadzenia pełnego odzyskania danych, jeśli to tylko możliwe.

Warto pamiętać, że jeżeli utracone zostaną dane z urządzenia, warto jak najszybciej podjąć profesjonalną próbę ich odratowania. Każdorazowe użytkowanie telefonu może bowiem w dużym stopniu oddalić nas od możliwości odzyskania ważnych dla nas danych!

"Nie uciekamy od konsekwencji”, czyli o trudnej sy...
Dzień Pracownika Socjalnego w Specjalnym Ośrodku S...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.