Systemy ochrony przeciwprzepięciowej, które dają spokój i bezpieczeństwo

Jak unikać przepięć

Burzowe lato i wczesna jesień zazwyczaj zmuszają nas do podjęcia działań w ramach ochrony naszego dobytku przed wiatrem, zalaniem czy gradem. Często jednak zapominamy, że nawet mieszkając w mieście, w otoczeniu drzew i wysokich budynków, wciąż jesteśmy narażeni na bezpośrednie i bardzo bliskie uderzenia pioruna.

Posiadają odpowiednią instalację odgromową raczej nie musimy obawiać się większych szkód, jednak zaniedbując pozostałe środki ochrony możemy narazić się na znaczny skok napięcia w naszej sieci, który może uszkodzić sprzęty gospodarstwa domowego, które w tym czasie będą podpięte do gniazdek elektrycznych. Dobre systemy ochrony przeciwprzepięciowej pozwalają nie tylko zminimalizować ryzyko powstania szkody. Oczywiście nawet najlepsze i najdroższe systemy ochrony przeciwprzepięciowej nie wyeliminują tego zagrożenia (bowiem takie zagrożenie da się wyeliminować tylko poprzez wyjęcie wtyczki z gniazdka) ale dadzą nam dużo spokoju, np.: w momentach gdy nie ma nas w domu a jakieś urządzenie musi pracować. Mamy tu na myśli ogrzewanie podłogowe, systemy alarmowe czy też instalacje smart-home dbające nie tylko o nasz komfort ale również o bezpieczeństwo budynku. W każdym wypadku warto wiedzieć jakie systemy ochrony przeciwprzepięciowej stosować i przed jaki wrogiem musimy się bronić!

Przepięcia pochodzące z zewnątrz i wewnątrz sieci
Skoki napięcia powyżej bezpiecznych wartości można podzielić ze względu na ich źródło pochodzenia – zewnętrzne przepięcia są konsekwencją uderzenia pioruna bezpośrednio w budynek lub w jego najbliższej okolicy. W takim przypadku chronić będą nas systemy ochrony przeciwprzepięciowej klas B oraz B+C. Oba tego typu ochronniki są odpowiedzialne za minimalizowanie skutków wyładowań. Ochronniki klasy B montuje się na początku instalacji i mają one odprowadzić prąd piorunowy do uziemienia. Klasa B+C ochronników zapewnia instalacji bezpieczeństwo tam gdzie może mieć ona bezpośredni kontakt z wyładowaniami. Niestety, należy również pamiętać, że skoki napięcia w sieci mogą pochodzić również od naszych sprzętów podpiętych do gniazdek, jednak wadliwie funkcjonujących. Jest to częsta przypadłość żelazek, czajników czy oczyszczaczy powietrza. Takie przepięcia będą groźne dla pozostałych naszych urządzeń, stąd dobrze również wyposażyć się w ochronniki typu C, które ochronią sprzęty gospodarstwa domowego przed zgubnym wpływem przepięcia powstałego przy np.: włączaniu lub wyłączaniu uszkodzonego urządzenia.
Awans zawodowy dla pięciu nauczycieli
Tuliszków: Była kotłownia, będzie kino. Prace już ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.