Tran na odchudzanie

tran w diecie

Stosowanie suplementów tranu w celu utraty wagi ma na celu promowanie zdrowia metabolicznego i utrzymania prawidłowego poziomu lipidów we krwi. Istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z suplementami oleju rybnego, a niektóre badania wykazały pozytywny wpływ na tkankę tłuszczową w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Jednak przyjmowanie kapsułek z olejem rybim bez stosowania diety o obniżonej kaloryczności lub zwiększenia poziomu aktywności fizycznej nie wydaje się być skuteczne w redukcji masy ciała.

Olej rybi, a kwasy omega-3

Olej rybi jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi biorącymi udział w funkcjonowaniu mózgu, a także we wzroście i rozwoju. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego muszą być one pozyskiwane z diety. Do pokarmów zawierających kwasy omega-3 należą tłuste ryby morskie i inne rodzaje owoców morza, orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia i olej lniany. Nic dziwnego, że dobrej jakości catering dietetyczny Kraków oferuje właśnie te produkty w codziennych jadłospisach, w praktycznie każdym wariancie diety.

Wpływ omega-3 na zdrowie

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, w tym na te, które wydają się wspomagać utratę wagi, takie jak zdrowy poziom glukozy we krwi i obniżone stężenie insuliny. Osoby, które chcą stosować olej rybi w celu utraty wagi, powinny zrozumieć, jak działają te suplementy pod względem potencjału utraty wagi. Powinny również wiedzieć o możliwym ryzyku związanym ze stosowaniem tabletek z olejem rybim w celu utraty wagi.

Czy warto suplementować tran?

Czy olej z ryb pomaga w utracie wagi? Jako źródło kwasów tłuszczowych omega 3, tabletki stosowane jako suplementacja są często łączone z twierdzeniem, że pomagają one przyspieszyć metabolizm, zmniejszyć łaknienie i wspomagają utratę tłuszczu. Potrzeba więcej badań na temat skuteczności oleju z ryb w tym zakresie, jednak dotychczasowe badania wskazują, że może on potencjalnie wspomagać utratę wagi, jeśli jest stosowany wraz z modyfikacjami stylu życia, takimi jak ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta.

Omega-3 na odchudzanie - co na to nauka?

W 2013 r. w niewielkim badaniu przeanalizowano związek między niskim poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie a otyłością. Wcześniejsze badania wykazały związek między niskim poziomem kwasów omega-3, a otyłością. W tym badaniu połowa otyłych uczestników spożywała 6 gramów oleju rybnego dziennie, zawierającego 420 mg EPA i 1620 mg DHA przez cztery tygodnie, stosując jednocześnie normalną dietę. Grupa kontrolna otrzymała placebo składające się z 6 gramów oleju jednonienasyconego, o zupełnie innych właściwościach niż tłuszcze wielonienasycone do których zalicza się omega-3. Przez kolejne cztery tygodnie obie grupy stosowały dietę o bardzo niskiej wartości energetycznej, co oznacza, że spożywały znacznie mniej kalorii niż normalnie. Po 8 tygodniach stosowania suplementów z olejem rybnym nastąpił znaczny spadek BMI (wskaźnika masy ciała), szczególnie u kobiet. Chociaż obie grupy stosowały dietę o bardzo niskiej wartości energetycznej, kobiety stosujące olej wysoką zawartością omega-3 w pierwszej części badania doświadczyły większego procentowego spadku masy ciała w porównaniu z kobietami otrzymującymi placebo. To może potwierdzać skuteczność działania omega-3 i słuszność suplementowania tranu.

 

Zapraszamy na Wiec 1- Majowy w Turku
Wolontariuszki u burmistrza Turku
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 24 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.