Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuning samochodu a ubezpieczenie - na co trzeba być przygotowanym?

Tuning samochodu a ubezpieczenie

Kiedyś tuning kojarzył nam się z utrudniającym przejazd przez próg zwalniający obniżonym zawieszeniem czy tak głośno ryczącym wydechem, że aż uszy bolały. Niekoniecznie skuteczne sposoby zwrócenia na siebie uwagi na ulicy kiedyś zupełnie różnią się od tych, jakie są stosowane teraz.

Samochód podrasować można na dwa sposoby - mechanicznie i optycznie. W pierwszym przypadku przeróbki dotyczą mocy silnika czy mającego wpływ na właściwości jezdne podwozia. Jeśli chodzi o tuning optyczny, zastosowane zmiany mają na celu odróżnić odpicowane cacko na tle seryjnych egzemplarzy. Zarówno jedna jak i druga opcja podrasowywania pojazdu wiąże się z niemałym nakładem środków na ten cel. A co jeśli zdarzy nam się wypadek i nie chcemy być stratni? Czy firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odszkodowanie za modyfikowane części?

Zbieraj rachunki i faktury

Najważniejsze to archiwizować wszystkie rachunki, faktury i inne dokumenty poświadczające zakup modyfikowanych części i ich montaż - w końcu ubezpieczyciel nie uwierzy nam na słowo, że zastosowany tuning kosztował dokładnie tyle, a nie mniej lub więcej. Wspomniane dokumenty zostaną wykorzystane w postępowaniu likwidacyjnym, jeśli staniesz się poszkodowanym w kolizji drogowej. Będziesz musiał tylko przedstawić je podczas wizyty rzeczoznawcy ubezpieczyciela.

A co jeśli nie masz żadnych dokumentów poświadczających tuning? Czy wszystko stracone?

Opinia u rzeczoznawcy

Jeśli wyliczona przez ubezpieczyciela kwota odszkodowania nie będzie Ci odpowiadała, przysługuje Ci możliwość napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. By móc takowe odwołanie napisać trzeba w pierwszej kolejności udać się do niezależnego rzeczoznawcy, który wystawi dokument potwierdzający wartość pojazdu wraz z wymienionymi częściami. Takie pismo trzeba dołączyć do odwołania.

Najkorzystniejszą dla właściciela zmodyfikowanego pojazdu opcją jest natychmiastowe zgłoszenie zastosowania zmian w samochodzie u ubezpieczyciela. Ochrona auta zostanie rozszerzona, a my będziemy mogli spać spokojnie, bez obaw, że w razie nieszczęśliwego wypadku koszty napraw spadną na nas. Możemy też sięgnąć po kompleksową polisę ubezpieczeniową dla zmodyfikowanych aut, która zapewni nam właściwą ochronę.

Więcej na temat ubezpieczenia dla aut po tuningu przeczytasz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/modified-car-insurance/

 

Marian Mirosław Marczewski: Katecheta czy manipula...
„Wolność jest w nas”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.