Turkowska Grupa Lokalna OTOP przypomina: UWAGA LECĄ BŁOTNIAKI!

Turkowska Grupa Lokalna OTOP przypomina: UWAGA LECĄ BŁOTNIAKI!
Od maja do września, nad polskimi polami i łąkami, możemy dostrzec malownicze drapieżniki - błotniaki. Jednym z nich jest wyjątkowy błotnika łąkowy. Jak informuje Turkowska Grupa Lokalna OTOP, ptak widywany był już w poprzednich latach nad naszym powiatem. Miłośnicy ptaków mają nadzieję, że w tym roku także nas odwiedzą, by przeprowadzić lęgi i wychować swoje młode. 
 
 
Błotniaki przylatują do nas w kwietniu i maju - wtedy zobaczymy samce lub pary prowadzące zaloty i budujące gniazda. W czerwcu ptaki zasiedlają rewiry i wysiadują jaja. Karmienie młodych przypada na czerwiec i lipiec - wtedy można obserwować ptaki częściej polujące, transportujące zdobycze do gniazd. Błotniaki łąkowe gniazdują głównie w uprawach zbóż ozimych - błotniak łąkowy najbardziej lubi pszenżyto, dopiero daleko w tyle jest żyto i pszenica. Jego lęgi znaleźć też można w lucernie i rzepaku - warto o tym pamiętać i wyostrzyć oko na niebo robiąc sobie czerwcowe selfie wśród żółtych pól.
 
Pierwotnym (i ulubionym) miejscem na lęgi błotniaka łąkowego były tereny podmokłe oraz wilgotne łąki. Na skutek osuszania ptak „dostosował” się do środowiska i „nauczył” prowadzić lęgi w uprawach polowych. Członkowie OTOP apelują, aby zwrócić uwagę na błotniaka łąkowego - podczas spacerów, przejażdżek, czy doglądania upraw. Błotniaki późno przystępują do lęgów i okres opuszczania przez pisklęta gniazd (od połowy lipca) może przypadać na czas żniw. 
 
Jeżeli zauważycie błotniaka łąkowego lub macie podejrzenie o lęgi – dajcie znać lokalnej grupie OTOP, która zajmie się zabezpieczeniem miejsca z gniazdem bez strat dla żniw i plonów, a z ogromną korzyścią dla przyrody i jej równowagi. Błotniak łąkowy żywi się bowiem nornikami, drobnymi ssakami, ptakami wróblowymi, dużymi owadami (chrząszcze, ważki, pasikoniki), jaszczurkami. 
 
 20% populacji błotniaka łąkowego na terenie Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W tym „rankingu” wyprzedza nas tylko Hiszpania i Francja. To imponujący wynik, zważywszy na to, że błotniak łąkowy prowadzi lęgi w całej Europie oprócz jej północnej części. Błotniak łąkowy jest ptakiem szczególnie chronionym zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Wszystkich prosimy i zachęcamy do patrzenia w niebo i na pola - szczególnie na terenach wiejskich, nad polami uprawnymi, łąkami, łanami zbóż, w dolinach rzek i cieków. Jeżeli ktoś z Was zauważy błotniaka łąkowego – bardzo prosimy o kontakt: poprzez stronę  Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP na facebooku, pod numerem telefonu 606 848 867 lub mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 
 
Prosimy pamiętać, że błotniaki są różne, a o tej porze roku możemy u nas spotkać głównie dwa gatunki błotniaka - stawowego (najbardziej popularnego) oraz łąkowego właśnie. W rozróżnieniu błotniaków pomogą grafiki Stowarzyszenia Bocian:
(Zainteresowanych serdecznie namawiamy do głębszego zanurkowania na stronie www.pygargus.pl – to kopalnia wiedzy na temat błotniaków, ich ochrony i znaczenia)
Zachęcamy również do obejrzenia filmu o rozpoznawaniu błotniaków – warto zobaczyć w ruchu zachowania i zwyczaje błotniaków - jak się poruszają, polują, odpoczywają:
Dla uważnych miłosników ptaków, którzy rozpoznają i zgłoszą błotniaka łąkowego Lokalna Grupa OTOP przewidziała upominki 
"Jesteśmy cząstką w zespole... ", czyli zakończeni...
Tuliszków: Gminny Turniej Bezpieczeństwa o Ruchu D...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 24 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.