Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Turkowskie ciekawostki, które warto zapamiętać

Turek

Turek to niewielkie miasto położone we wschodniej części Wielkopolski. W XIX wieku słynęło z tkactwa, a dziś przechodzi okres dynamicznych przemian związanych chociażby z wygaszaniem przemysłu paliwowo-energetycznego w regonie. Są ciekawostki i informacje o Turku, które warto znać i zapamiętać. Przedstawiamy niektóre z nich.

Miasto Turek położone jest na Wysoczyźnie Tureckiej, około 30 km na południowy wschód od Konina. Nazwa miasta pochodzi od tura, zwierzęcia zamieszkującego niegdyś okoliczne lasy, zaś osada uzyskała prawa miejskie w 1341 roku. W roku 1820 Turek znalazł się wśród tzw. osad fabrycznych, które leżały w granicach dawnego województwa kaliskiego. Mieszkańcy trudnili się tkactwe. Rozpoczęło się uprzemysławianie miasta. 


Centralnym punktem miasta jest ratusz znajdujący się przy placu Wojska Polskiego, w którym dziś mieści się Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. W salach wystawowych można oglądać oryginał prac artysty. Stały się one pierwowzorami dla witraży w pobliskiej świątynia. Na ratuszowej wieży znajduje się unikalny zegar, który decyzją Wojewódzkiego Oddziału Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Koninie został wpisany w roku 1998 do rejestru zabytków.

Najstarszym sakralnym budynkiem w mieście jest późnoklasycystyczny kościół ewangelicki zbudowany na planie krzyża greckiego z lat 1849–1851. Znajduje się on przy ul. 3 Maja. Józef Mehoffer stworzył unikatowe polichromie i witraże, które można oglądać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Został on wybudowany w latach 1904–1913. Na pobliskim skwerze znajduje się również ławeczka mehofferowska.

Niedaleko miasta znajdują się złoża węgla brunatnego, gdzie jeszcze do niedawna prowadzone było wydobycie. W Turku mieści się również nieczynna obecnie Elektrownia Adamów.

Turkowska mleczarnia zajmuje się produkcją sprzedawanych w całej Polsce serów pleśniowych i twarogowych. Firma istnieje od roku 1925.

Z miastem związany był premier Felicjan Sławoj Składkowski. Dzięki jego pomocy (jako premiera rządu II RP) w mieście powstał gmach gimnazjum państwowego przy ulicy Kościuszki (obecnie Liceum), park miejski, dom parafialny przy Pl. Sienkiewicza oraz budynek Spółdzielni Pracy „Tkacz”. Tomiła Składkowska - Kozłowska, siostra premiera, była założycielką Żeńskiej Szkoły Handlowej. Stawiała na edukację dziewcząt w naszym mieście. W 1920r. zdecydowała się wraz z mężem przystąpić do Legionów. Opiekując się chorymi żołnierzami, zachorowała na tyfus i zmarła. Jej grób znajduje się w Turku.

Więcej ciekawostek znajdziecie na https://zalajkowane.pl

Remis z Hiszpanią! Tak kibicowali turkowianie
IV edycja konkursu fotograficznego „Kadr na Powiat...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.