W czym może pomóc agencja pracy tymczasowej?

agencja pracy tymczasowej

Dynamika rozwoju gospodarczego naszego kraju generuje zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Pomocną dłoń pracodawcom wyciąga agencja pracy tymczasowej, która podejmuje się rekrutacji i selekcji nowych pracowników. Pełni ona funkcję prywatnego "urzędu pracy", pomaga zarówno osobom szukającym pracy, jak i pracodawcom. Ściąga również pracowników z krajów wschodnio-europejskich i dba o kwestie proceduralne.

Nabór i rekrutacja

Zacząć należałoby od podkreślenia faktu, iż agencje pracy tymczasowej odgrywają niepoślednią rolę w procesie rekrutacji pracowników, także spoza granic UE. Przeprowadzają nabór i selekcję potencjalnych pracowników, czym przysługują się zarówno przyszłym pracownikom tymczasowym, jak i pracodawcom, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na większe zasoby ludzkie. Wówczas takie agencje podpisują stosowną umowę z firmą zgłaszającą takie zapotrzebowanie i z kandydatami na pracowników tymczasowych. Pracownicy takich agencji sporządzają umowę o pracę na czas określony, którą następnie przedstawiają kandydatom do zapoznania się i podpisania. Uwzględnia ona obowiązki pracownika, czas i godziny pracy, miejsce pracy oraz charakter zadań, których się podejmą. Zawiera ona również stawkę godzinową, za którą ów pracownicy pracują. Agencja pracy tymczasowej jest bezpośrednim pracodawcą pracowników tymczasowych, co warto podkreślić.

Kwestie formalne i organizacyjne

Prywatne agencje prowadzą również ewidencje pracownika tymczasowego i wypłacają mu wynagrodzenie za przepracowany okres. To one zajmują się zbieranie usprawiedliwień nieobecnego pracownika i mają wyłączne prawo do dyscyplinarnego zwolnienia go z pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Agencje odprowadzają również za pracownika składki ZUS. Odciążają tym samym pracodawcę, w którego firmie wykonują obowiązki świeży pracownicy zatrudnieni przez agencje. W ramach kwestii formalnych należałoby tu wspomnieć o sporządzaniu formularzy dotyczących zerwania przez pracowników umowy za porozumieniem stron. Organizują także niezbędne szkolenia BHP i oddelegowują kandydatów na przeprowadzenie badań lekarskich u lekarza pracy. Widoczni coraz bardziej pracownicy z Ukrainy są świadectwem na rzutkość agencji pracy na rynku i znajomością polskiej legislacji. O tym słówko poniżej.

Pracownicy spoza Unii Europejskiej

Obserwowany na polskim rynku chroniczny problem braku rąk do pracy zmusił przedsiębiorców do sięgania po zasoby ludzkie spoza krajów UE. Pomocna okazuje się rola agencji pracy tymczasowej, która podejmuje się trudu ściągnięciu kandydatów z państw byłego bloku wschodniego. Agencja, rozumiejąc jaką rolę odgrywają pracownicy z Ukrainy, rekrutuje ich, także na terenie samej Ukrainy i dba o kwestie formalne związane z nimi. Organizuje nie tylko miejsce pobytu takich pracowników w hotelach pracowniczych, ale i również pomaga załatwić pozwolenie o pracę w Polsce oraz kartę pobytu. Pracownicy agencji sporządzają umowę o pracę na czas określony w języku ukraińskim i pomaga wdrożyć ich w system panujący w danym zakładzie pracy. Proces aklimatyzacji jest tu nie bez znaczenia, a agencje pracy tymczasowej spisują się często na medal. Poza tymi czynnikami rola, jaką odgrywa agencja, jest taka sama, jak w przypadku polskich pracowników tymczasowych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-warszawie
Wypadek w UK? Sprawdź, co musisz wiedzieć o odszko...
Wkrótce przetarg na budowę skateparku
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 29 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.