Wagi laboratoryjne - spotkanie z precyzją

wagi laboratoryjne

Pracując nad ważnym badaniem każdy, nawet najmniejszy detal może mieć wpływ na rezultat końcowy. Sytuacje niepożądane warto eliminować lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. Niezbędnym sprzętem w każdym laboratorium jest waga.

Istnieją branże, które nie cieszą się zainteresowaniem dużej części społeczeństwa. W opozycji do nich na pewno stoją gwiazdy popu, sportowcy czy aktorzy. Nie mniej praca specjalistów, którzy przesiadują w laboratoriach, często ma pozytywne skutki dla globalnego społeczeństwa. Ten rodzaj pracy nie jest spektakularny, ale przynosi korzyści nam wszystkim w postaci nowych leków czy rozwiązań technologicznych. W konsekwencji nie interesuje nas sama praca, która bywa bardzo trudna, wymagająca i czasochłonna, co jej efekt. Z kolei, aby te ostatnie były wiarygodne, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt jak mikroskop czy właśnie waga. Jakie wagi wykorzystuje się do zadań specjalnych?

Jakie parametry w wadze są najważniejsze?
Podczas analizy wielu substancji jednym z podstawowych badań jest pomiar masy substancji lub materiału przy użyciu zaawansowanego sprzętu. Wagi różnią się między sobą zakresem ważenia, tj. określają najmniejsze i największe obciążenie. Ważnym elementem jest także precyzja, czyli różnica pomiędzy wartością zmierzoną a stanem faktycznym. Specyfika urządzenia sprawia, że istotny jest także wskaźnik liniowości. Jest to zdolność urządzenia do zachowania tolerancji liniowej między obciążeniem w stosunku do wyświetlanej wartości podczas całego przedziału ważenia.

Jakie rodzaje wag znajdziemy w laboratoriach?
Wyróżnić można trzy podstawowe jednostki. Waga analityczna dedykowana jest ekspertom o bogatym doświadczeniu. Charakteryzują je wysoka precyzja pomiaru oraz badań. Często wyposażona jest w poziomnicę do regulowania, a także osłonę przeciwwietrzną. Sprzęt często posiada dodatkowe opcje, które podnoszą jakość pracy. Sztandarowym przykładem w tym wypadku jest filtr antywstrząsowy.

W wielu ośrodkach badawczych oraz laboratoriach do przeprowadzania profesjonalnych pomiarów potrzebny jest najwyższej klasy sprzęt. Waga precyzyjna to urządzenie, które zapewnia bardzo wysoką dokładność i stabilność ważenia. Zaletą jest łatwość czyszczenia oraz prosta obsługa, co umożliwia naukowcom szybkie zaznajomienie się z konkretnym modelem. Dobrze sprawdza się w wymagających warunkach, gdyż jest dokładna i szybka w pomiarach, a obudowa odporna jest na zabrudzenia. Przy pracy z wieloma substancjami to zdecydowanie wartość dodana.

Trzecim z urządzeń jest wago-suszarka. Jej zadaniem jest określenie względnej wilgotności niewielkich próbek materiałów. Łatwa w obsłudze, wręcz intuicyjna pozwala na precyzyjne pomiary, których efekty wyświetlane są na ekranie LCD. Jej konstrukcja pozwala na dostosowanie profili suszenia, co daje spore spektrum możliwości. Eksperci doceniają tego typu rozwiązania.

Co warto wiedzieć o specjalistycznych wagach?
Jedną z ważniejszych części każdej specjalistycznej wagi jest belka tensometryczna. Potocznie określana mianem czujnika tensometrycznego albo po prostu tensometrem. To podstawowy element każdej wagi elektrycznej. Wykorzystuje się je również w budowie urządzeń, które odpowiadają za pomiary naprężeń, siły rozciągania czy ścisku, ale to tylko niektóre zastosowania. Więcej informacji znaleźć można na https://www.moga.pl/belki-tensometryczne.

Przy wyborze wagi głównym kryterium nie powinna być cena. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto zwrócić uwagę na podstawowe wielkości jakimi są nośność oraz czułość. Ta pierwsza odpowiada za maksymalne obciążenie wagi, przy którym nie dojdzie do odkształcenia. Z kolei czułość determinuje precyzję wyniku, jaki uzyskamy na wyświetlaczu. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie elementy jak stabilność osłony, łatwość w naciskaniu przycisków, aby nie wywoływały drgań, rodzaj podstawy czy temperaturę pracy. Najlepsze jednostki posiadają wewnętrzną kalibrację, co umożliwia przenoszenie wagi pomiędzy pomieszczeniami.

Wybór wagi powinien być podyktowany warunkami pracy oraz jej przeznaczeniem. Dzięki temu istnieje szansa na dopasowanie odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na precyzyjne i rzeczywiste rezultaty. W końcu od nich najczęściej zależy końcowy sukces.
Interwencja strażaków na POW. Spłonęło kolejne aut...
Tuliszków: Mieszkańcy Grzymiszewa mogą podłączać s...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.