Wakacyjne podróże na półmetku. O co zadbać planując trasę?

Słowenia

Kraje takie jak Chorwacja cieszą się niesłabnąca popularnością wśród wakacyjnych kierunków. Planując pokonanie zagranicznej trasy samochodem przez Słowację koniecznie trzeba pamiętać, że za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu obowiązują tam winiety.

Kiedy winieta jest konieczna?

Większość z nas chciałaby podróżować nie tylko bezpiecznie, ale również zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zasady powinny być przestrzegane w każdym kraju, dlatego warto wiedzieć, jak postąpić, by nie mieć żadnych dodatkowych przygód.

Istotne jest, by w krajach, które tego wymagają zaopatrzyć się w winiety. Dotyczy to także Słowacji, w której większość trasy można pokonać bezpłatnymi drogami. Konieczność wykupienia winiety zależy zatem od tego, dokąd dokładnie się wybieramy – w całej Słowacji jest zaledwie blisko 630 km płatnych tras szybkiego ruchu.

Winiety w Słowacji konieczne będą natomiast w przypadku odwiedzania największych miast. Mieszkańcy południa Polski wybierając się do Chorwacji również powinni liczyć się z koniecznością wykupu winiety na Słowacji. Jest to ważne, choćby ze względu na kontrole.

Ceny winiet na Słowacji
Winiety na Słowacji dostępne są jako elektroniczny system poboru opłat.

Płacąc za winietę potwierdzenie otrzymujemy w wiadomości sms bądź mailowo. Wówczas numer rejestracyjny samochodu trafia do bazy operatora, który obsługuje płatne drogi na terenie Słowacji.

Auta dla samochodów (również tych z przyczepą) do łącznej wagi 3,5 tony mają przydzielony jeden rodzaj winiety. Jeśli jedziemy z przyczepą i cały zestaw przekracza wagę 3,5 tony, konieczny jest zakup dodatkowej winiety na przyczepę, której koszt jest taki sam jak winiety na samochód. Z opłat zwolnieni są motocykliści.

O winiecie do Słowacji należy wiedzieć, że ma różny okres ważności – roczny, 30-dniowy bądź 10-dniowy. Ceny winiet w 2022 roku zaczynają się od 10 euro za 10 dni, a kosz tocznej winiety to 50 euro.

Należy nadmienić, że jeśli postanowimy przejechać przez Słowację bezpłatnie, wówczas możemy zapłacić mandat. Numer naszego pojazdu sprawdzany jest przez zamontowane nad trasami kamery. Weryfikują one czy winieta jest wykupiona. Dodatkowo podobnie, jak w wielu innych krajach możliwe są również kontrole drogowe. Kara za brak opłaconego dokumentu to 150 euro.

Przydatną informacją jest to, że po zakupie winiety korzystać można również z pomocy świadczonej przez patrol autostradowy. Pomaga on między innymi naprawić pojazd czy zapewnić jego holowanie.
Piknik dla wychowanków Domu Dla Dzieci i Młodzieży...
Jak wybrać łóżko do sypialni? Kilka podpowiedzi

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.