Weź udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Ekstremalna Droga Krzyżowa

To już druga edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Turku. Wyjście poprzedzi msza święta w intencji uczestników w piątek 5 kwietnia 2019 r.o godzinie 20,00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

W tym roku przygotowane są dwie oficjalne trasy: Pierwsza znana z ubiegłego roku, "Przemienienia Pańskiego" do Galewa przez Grzymiszew, Władysławów i Małoszynę o długości 41km i zupełnie nowa „Matki Boskiej Fatimskiej” do Obrzębina o długości 50km po przejściu pętli przez Przespolew, Malanów, Dziadowice. Obie trasy prowadzą przede wszystkim drogami gruntowymi, głównie przez las.

Informacje i deklaracje uczestnictwa znajdują się w Internecie bezpośrednio na adresach naszych tras: do Galewa  lub do Obrzębina. Aby się zadeklarować na przejście należy kliknąć przycisk „Zarejestruj się na trasę”. Można też wejść na główną stronę internetową EDK , kliknąć przycisk „Dołącz”, wybrać województwo i znaleźć odpowiednią drogę rozpoczynającą się w Turku. Wypełnienie deklaracji przejścia zapewnia otrzymanie rozważań drogi krzyżowej, odblaskowej opaski, opisu trasy i poglądowej mapki. Znaleźć nas można również na facebooku.

EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną formą modlitwy. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przejście trasy ponad 40 km w milczeniu, samotnie lub w małych grupkach w nocy, poza terenami zaludnionymi, najlepiej w lesie.W wyznaczonych punktach umiejscowione są stacje drogi krzyżowej, najczęściej przy przydrożnych krzyżach lub kapliczkach. Po drodze uczestnicy zatrzymują się przy stacjach, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Każda z edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ma swoją myśl przewodnią. W zeszłym roku była to „Droga pięknego życia”, natomiast w obecnym „Kościół XXI wieku” .Każdy uczestnik idzie na swoją odpowiedzialność, a sztab EDK i lokalni liderzy dostarczają zapisanym wcześniej osobom jedynie rozważania, opaskę odblaskową, przypinkę,opis trasy i mapkę z zaznaczoną drogą, a ze strony internetowej można pobrać ślad trasy.

Warunki nocy, zdanie się tylko własne siły, zmęczenie i ból mają swój sens. Można wymienić kilka podstawowych celów EDK: trud – opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczanie i przełamywanie swoich ograniczeń; milczenie – rozmowa z Bogiem; samotność – oderwanie od świata, skupienie pozwalające spojrzeć w głąb siebie i dowiedzieć się co jest ważne, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem oraz rozważania EDK – wyjście poza swój sposób myślenia i otwartość do zmiany.

W drodze krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub nieletni pod opieką opiekunów prawnych. Każdy uczestnik idzie na swoją odpowiedzialność, a sztab EDK i lokalni liderzy dostarczają zapisanym wcześniej osobom jedynie rozważania, opaskę odblaskową, przypinkę, opis trasy i mapkę z zaznaczoną drogą, a ze strony internetowej można pobrać ślad trasy. Do trasy należy odpowiednio się przygotować (prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek, nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do wielostopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, naładowany telefon komórkowy, czołówkę lub latarkę, podstawowe opatrunki, odblaski - najlepiej kamizelki odblaskowe). Można zabrać prosty drewniany krzyż, najlepiej zrobiony własnoręcznie.Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, więc podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, każdy uczestnik zdany jest przede wszystkim na własne siły. W razie dużych trudności i konieczności rezygnacji z dalszej drogi należy zabezpieczyć sobie wśród najbliższych możliwość transportu powrotnego. W ostateczności można korzystać z ogólnodostępnych form pomocy.

Sztab EDK Turek

Dlaczego mieszkańcy ulicy Składkowskiego nie mogą ...
Młodzi konstruktorzy w projekcie Erasmus+ Eco-Dron...
 

Komentarze 2

Marianna w poniedziałek, 18 marzec 2019 12:17

Oczywiście idą Ci co chcą, maja taką potrzebę i nikt do niczego nikogo nie zmusza... Nie idę bo nie mam z kim zostawić mojego dziecka, a na plebani wydaje mi się, że nie będzie bezpieczne...

Oczywiście idą Ci co chcą, maja taką potrzebę i nikt do niczego nikogo nie zmusza... Nie idę bo nie mam z kim zostawić mojego dziecka, a na plebani wydaje mi się, że nie będzie bezpieczne...
Zibi w piątek, 15 marzec 2019 08:30

Oczywiście ma charakter osobisty i indywidualny, a później niektórzy indywidualiści pokazują swoje zdjęcia w internecie.

Oczywiście ma charakter osobisty i indywidualny, a później niektórzy indywidualiści pokazują swoje zdjęcia w internecie.
poniedziałek, 20 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.