Wynajem długoterminowy czy zakup auta – co wybrać?

zakup auta

Wynajem długoterminowy, nazywany również abonamentem, coraz częściej wygrywa z zakupem samochodu za gotówkę. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które z nich lepiej wybrać?

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega?

Wynajmem samochodu długoterminowym nazywamy usługę umożliwiającą korzystanie z wybranego auta w zamian za regularne opłacanie abonamentu. Umowa wynajmu trwa zazwyczaj od roku do czterech lat, a wynajmujący nie spłaca całej wartości samochodu, z racji, że nie jest jego właścicielem. Po zakończeniu umowy abonamentowej klient może wykupić samochód na własność lub przedłużyć umowę z obecnym bądź innym modelem. Pojazd może być wykorzystywany według potrzeb osoby wynajmującej przez cały okres obowiązywania umowy. Wynajem długoterminowy dedykowany jest zarównowłaścicielom firm, jak i osobom prywatnym. Co więcej, w abonamencie dostępne są nie tylko nowe, ale również kilkuletnie używane samochody – w przypadku tych drugich opłata abonamentowa jest znacznie niższa.

Zalety wynajmu długoterminowego auta

Wynajem samochodu na dłuższy okres wiąże się z szeregiem korzyści – bez względu na to, czy wynajmującym jest przedsiębiorca, czy osoba nieposiadająca firmy. Koszty abonamentu wcale nie muszą być wysokie – zwłaszcza w przypadku używanych aut na abonament, które często mają równie dobre parametry co nowsze modele. Co więcej, wysokość opłaty abonamentowej można samodzielnie zmniejszyć w zależności od ustalonego:

•pakietu wynajmu;
•limitu kilometrów;
•okresu trwania umowy;
•wysokości opłaty na start.

Wkład własny może znacząco obniżyć comiesięczną opłatę abonamentową – nie jest on jednak wcale obowiązkowy.

Auto na abonament to rozwiązanie zapewniające przewidywalność kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby mieć firmowe wydatki pod kontrolą. Droższe pakiety abonamentowe – jak pakiet Comfort proponowany przez polską firmę Automarket – obejmują często przeglądy, serwisowanie, wymianę opon czy pełne ubezpieczenie. To kolejny atut - wynajmujący nie musi sam zajmować się tymi kwestiami.

Wynajem auta pozwala również użytkować samochód, którego klient często nie byłby w stanie kupić za gotówkę. Jest to więc szansa na przetestowanie wymarzonych modeli i poczucie prestiżu. Pojazdy na wynajem długoterminowy są gotowe do jazdy i w pełni sprawne – po stronie wynajmującego leży wyłącznie tankowanie oraz korzystanie z myjni samochodowej.

Wynajem długoterminowy a zakup samochodu – różnice

Podczas poszukiwań nowego samochodu do użytku prywatnego lub służbowego bardzo często pojawia się dylemat: wynajem długoterminowy czy kupno auta. Po zakupie samochód przechodzi na własność kupującego – w przypadku abonamentu wynajmujący nie staje się właścicielem. Własny, zakupiony za gotówkę samochód można też w każdej chwili sprzedać, a właściciel nie musi stosować się do warunków żadnej umowy.

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup pojazdu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wynajem długoterminowy okazuje się w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Pozwala on rozłożyć koszty w czasie i zaoszczędzić pewną sumę – wynajmujący nie spłaca bowiem całej wartości pojazdu. Co więcej, w przypadku auta na abonament osoba wynajmująca nie musi sama inwestować w ubezpieczenie czy pilnować terminów przeglądu. W przypadku samochodu na własność wszelkimi naprawami, serwisowaniem czy wymianą opon musi natomiast zajmować się właściciel. Zakup konkretnego samochodu likwiduje też możliwość testowania różnych ciekawych modeli. Abonament przy każdym podpisaniu umowy daje z kolei szansę wypróbowania różnych pojazdów – nawet tych, które dopiero pojawiły się w salonie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby przetestować kilka samochodów i urozmaicić sobie codzienną jazdę.

Zarówno zakup auta, jak i wynajem długoterminowy, ma swoje plusy oraz minusy. Abonament stanowi jednak znacznie bardziej dostępne rozwiązanie, które spodoba się wszystkim fanom prestiżowych samochodów.

Tuliszków: Budowa ulicy Parkowej w Grzymiszewie
PO Turek: Nie akceptujemy polityki burmistrza. Pro...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.