Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wyrejestrowanie samochodu tylko w określonych sytuacjach. Sprawdź, kiedy możesz wyrejestrować pojazd

wyrejestrowanie samochodu

Po rejestracji samochodu wcale nie tak łatwo go potem wyrejestrować. Właściwie są to wyjątkowe sytuacje, które wiążą się przeważnie z utratą auta w taki czy inny sposób. Najczęściej jest mowa o przerejestrowaniu pojazdu, np. po sprzedaży, ale całkowite wycofanie go z ruchu jest obwarowane różnymi obostrzeniami. Jakimi? Kiedy można wyrejestrować samochód?

Czy można wyrejestrować samochód w dowolnym momencie?
Bywa, że samochód po pewnym czasie nie jest używany. Przestaje być potrzebny lub stoi w garażu poważnie uszkodzony po stłuczce, bo właściciel nie miał pieniędzy na naprawę lub świadomie z niej zrezygnował. Pojawia się wówczas pytanie, czy taki samochód musi mieć polisę OC, skoro nie jeździ. Okazuje się, że musi, bo każdy zarejestrowany w Polsce pojazd powinien być ciągle ubezpieczony. Oznacza to, że między jedną a drugą polisą (OC jest zawierane na 12 miesięcy) nie może być nawet jednego dnia przerwy. W przeciwnym razie właściciel nieubezpieczonego auta naraża się na wysokie kary, liczone w tysiącach złotych.

Kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego może wynieść od 1040 zł nawet do 5200 zł, a w 2021 roku kwoty te mają jeszcze wzrosnąć. A oprócz sankcji konieczne będzie także wykupienie brakującej polisy. Lepiej zatem nabyć ją wcześniej, jeszcze przed końcem dotychczasowego ubezpieczenia, aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki. Koszt polisy na pewno będzie mniejszy niż kara za jego brak. Można się o tym przekonać, wykonując kalkulację składki w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Skoro samochód jest nieużywany, czy zatem nie łatwiej byłoby go wyrejestrować? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Wyrejestrowanie samochodu nie jest bowiem możliwe w dowolnym momencie i w dowolnej sytuacji. Są określone konkretne przypadki. Jakie?

W tych przypadkach będziesz mógł wyrejestrować pojazd
• Po złomowaniu pojazdu na SKP.

• Po kasacji za granicą.

• Po wycofaniu auta z obrotu.

• Po kradzieży samochodu.

• Po utracie auta bez zmiany właściciela.

• Po sprzedaży samochodu za granicę, gdzie pojazd zostanie zarejestrowany.

Szczegółowe informacje na temat wyrejestrowania pojazdu oraz formalności, jakich trzeba dopełnić, można znaleźć na https://mubi.pl/poradniki/wyrejestrowanie-pojazdu/.

Rozwiązanie: czasowe wyrejestrowanie auta z ruchu. Już niedługo będzie to możliwe!
Wyobraźmy sobie sytuację, w której jeden z kierowców miał poważny wypadek, w wyniku którego ucierpiał jego samochód. W pojeździe uszkodzone zostały trudno dostępne części, które trzeba sprowadzić z zagranicy, a czas oczekiwania jest dosyć długi. Poważne uszkodzenia i konieczność długotrwałej naprawy to widmo braku możliwości korzystania z pojazdu, a jednocześnie konieczność płacenia składki ubezpieczeniowej w takiej samej wysokości, jak wówczas, gdy samochód był sprawny.

Jak na razie właściciele samochodów osobowych nie mają jeszcze możliwości czasowego wycofania auta z ruchu, jak to jest chociażby w przypadku ciężarówek czy autobusów. Ustawodawca pracuje jednak nad rozwiązaniami, które będą umożliwiały czasowe wyrejestrowanie pojazdu, który musi zostać poddany skomplikowanej i długotrwałej naprawie. Idzie za tym także odzyskanie części pieniędzy z OC, które nie będzie potrzebne w czasie reperacji samochodu. Ubezpieczyciele za ten okres będą musieli obniżyć składkę ubezpieczonego minimum o 95%. Będzie ona zatem symboliczna.

Tuliszków: Dar Serca
Wideo: Policyjny pilotaż dziewczynki, która połknę...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.