Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Zbieżność kół — jak sprawdzić i ustawić?

Zbieżność kół jest jedną ze składowych geometrii zawieszenia samochodu. Regulowana za pomocą końcówek drążków kierowniczych. Korekta geometrii kół jest jedną z tych czynności, które powinno się przeprowadzać w samochodzie regularnie, bowiem jazda z rozregulowanym zawieszeniem stwarza zagrożenie dla nas oraz dla innych użytkowników dróg, na własne życzenie generujemy sobie również nowe koszty związane z naprawą samochodu. Prawidłowo ustawiona geometria zawieszenia samochodu, w tym zbieżność kół, ma istotne znaczenie dla zużycia samochodu, w tym ogumienia, ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

koła Kopiowanie

Zdjęcie: mrugacz.pl/zbieznosc-kol.html

Co to jest zbieżność kół?
Układ zawieszenia jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Odpowiada głównie za bezpieczeństwo jazdy użytkowników samochodu oraz innych uczestników ruchu drogowego, ma również wpływ na komfort podróżowania. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie zbieżności kół w samochodzie oraz regularna, okresowa jej kontrola.
Na geometrię zawieszenia składają się: zbieżność kół, kąt pochylenia kół względem podłoża, kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy.

Kąt położenia na jednej osi kół przednich lub tylnych względem siebie nazywamy zbieżnością kół. Określa ona, czy koła na jednej osi są względem siebie równoległe. Jeśli kąt jest dodatni, oznacza to, że koła są zbieżne, natomiast jeżeli kąt jest ujemny, mamy do czynienia z kołami rozbieżnymi.

Geometria zawieszenia daje znać o sobie dopiero wówczas, gdy coś dzieje się z samochodem i wyczuwalne jest obniżenie komfortu jazdy.

Objawy złego ustawienia zbieżności kół
Przy prawidłowo ustawionej zbieżności kół samochód podczas jazdy jest stabilny, jadąc na wprost utrzymuje prosty tor jazdy, nie ściąga go na boki. Takie zjawisko jest prawidłowe i pożądane. Natomiast jeśli podczas jazdy samochód zachowuje się niestabilnie, czujemy, że samochód ściąga na bok i musimy korygować tor jazdy, to znak, że czeka nas niezwłoczna wizyta w warsztacie samochodowym lub stacji diagnostycznej. Zwlekaniem z korektą zbieżności kół może się bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami, takimi jak np. szybsze zużycie opon.

Warto dodać, iż na ściąganie samochodu na bok mają wpływ takie czynniki, jak źle ustawiony kąt pochylenia koła względem podłoża, wysokość lub uszkodzenie sprężyn lub na przykład różnica ciśnienia powietrza w poszczególnych oponach samochodu.

Częstym symptomem nieprawidłowego ustawienia geometrii zawieszenia jest opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą, pisk opon na zakrętach, czy też gwałtowne zmiany położenia kierownicy podczas najechania na przeszkodę, np. na krawężnik.

Sprawdzanie i ustawianie zbieżności kół
Do sprawdzenia zbieżności kół samochodu stosuje się profesjonalne narzędzia pomiarowe, w które wyposażone są stacje diagnostyczne, jak również większość warsztatów samochodowych. Urządzenia pomiarowe wykorzystują precyzyjne czujniki, które pozwalają dokładnie określić kąty kół oraz elementów zawieszenia.

Zbieżność kół Wadowice regulowana jest za pomocą końcówek drążków kierowniczych Obracając Manewrując przeciwnakrętką na drążku kierowniczym, należy właściwie wysunąć drążek poprzeczny, aby dopasować zbieżność dostosowaną do wymagań samochodu.

Kąt zbieżności określa się w przedziale od plus 3 stopni do minus 3 stopni. Z reguły w samochodach mamy do czynienia z dodatnią zbieżnością kół. Ważne jest, aby zbieżność poszczególnych kół w samochodzie była taka sama.

Warto wiedzieć również, że jeżeli w układzie zawieszania wstępują luzy, regulacja zbieżności kół na niewiele się zda. Najpierw należy bowiem wymienić zużyte części zawieszenia samochodu, a dopiero później przystąpić do korekty zbieżności kół. Pamiętajmy również o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy opony są równomiernie zużyte.

Kiedy dokonać ustawienia zbieżności kół?
Zaleca się, aby ustawienie zbieżności kół dokonywać regularnie. Dobrym nawykiem będzie przeprowadzenie tej czynności na przykład wraz z wymianą opon z zimowych na letnie. Zabierając się za ustawienie zbieżności kół, warto również dokonać szerszego zabiegu – stawienia całej geometrii zawieszenia pojazdu. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz samochód będzie na drodze sprawny, a my podczas jazdy będziemy się w nim czuli pewnie i bezpieczne.

Oprócz sezonowej, regularnej kontroli geometrii zawieszenia, zbieżność kół należy ustawić w przypadku:
- gdy występują problemy z wprowadzeniem samochodu i utrzymaniem kierunku jazdy, podczas jazdy na wprost ściąga samochód na lewo lub prawo,
- gdy opony nie zużywają się równomiernie lub nadmiernie zużywają się z jednej strony
- po uszkodzeniu układu zawieszenia, gdy np. podczas szybkiej jazdy uderzamy kołami w dziurę w jezdni lub w krawężnik
- po wymianie elementów układu kierowniczego lub zawieszenia

 

Tuliszków: Jak nazwać ulicę i na co wydać 180 tys....
Malowanie dachów - co warto wiedzieć?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.