Nadzór epidemiologiczny, kwarantanna, hospitalizacja - wyjaśniamy pojęcia

koronawirus-Kopiowanie

Nadzór epidemiologiczny, kwarantanna, hospitalizacja… Te pojęcia regularnie pojawiają się w komunikatach służb sanitarnych i Ministerstwa Zdrowia odnośnie zarażeń koronawirusem. Co się pod nimi kryje - wyjaśniamy.

Nadzór epidemiologiczny
Dotyczy on osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem koronawirusa, ale np. przebywały z nim w jednym budynku. Trwa 14 dni i jest poprzedzony wywiadem epidemiologicznym. Osoby objęte nadzorem powinny wycofać się z życia towarzyskiego i do minimum ograniczyć wyjścia z domu. Ważny jest regularny pomiar temperatury (dwa razy dziennie) i kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

Kwarantanna
Dla osób, które powracają zza granicy kwarantanna jest obowiązkowa od 15 marca. Objęte są nią także osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z zarażonymi koronawirusem lub podejrzewanymi o zakażenie. Kwarantanna trwa 14 dni (licząc od dnia powrotu z kraju ryzyka bądź od ostatniego kontaktu z osobą zakażoną). Podczas izolacji nie wolno opuszczać domu - ktoś taki może nie mieć objawów, ale być nosicielem koronawirusa. Jeśli po powrocie z zagranicy nie ma możliwości przeprowadzenia kwarantanny w warunkach domowych, można ją odbyć w specjalnym ośrodku, wskazanym przez służby.

Jeśli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

Hospitalizacja
To nic innego jak pobyt w szpitalu. Nie zawsze hospitalizacja oznacza, że dana osoba jest chora na COVID-19. Zakażenie koronawirusem można potwierdzić dopiero po wykonaniu testu.

Oprac. na podst. Informacji z Ministerstwa Zdrowia

Jak wybrać krzesło do pracy przy komputerze?
10 sposobów na zachowanie zdrowia podczas epidemii...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 16 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.