Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Nagły zwrot w sprawie mieszkań komunalnych i kilka dni na konsultacje

Turek

Pod koniec lutego radni miejscy przyjęli uchwałę dotyczącą kryteriów wynajmowania lokali komunalnych oddanych do użytku po 1 stycznia 2024 roku, w tym również nowych bloków na os. Wyzwolenia. Teraz jednak burmistrz zarządził ponowne konsultacje, które mają być odpowiedzią na uwagi i sugestie chociażby co do wysokości kryterium dochodowego, jakie mają spełnić przyszli najemcy.

W piątek, 15 marca wydano zarządzenie burmistrza w sprawie konsultacji projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXXVI/252/21 Rady Miejskiej Turku z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Turek.

Konsultacje mają formę składania pisemnych opinii, uwag oraz wniosków składanych na specjalnym formularzu, który należy składać drogą pocztową, elektroniczną lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Turku. Co ciekawe - zarządzenie burmistrza wydano z piątkową datą (15 marca), natomiast na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych informacja ukazała się dwa dni później. Termin, do kiedy można wnosić uwagi mija natomiast już w najbliższy czwartek.

Przypomnijmy, że projekt uchwały już raz podlegał konsultacjom społecznym, ale nikt nie zgłosił opinii, uwag oraz wniosków. Dlatego uchwała została przyjęta na sesji Rady Miejskiej Turku w dniu 26 lutego 2024 roku. Już podczas sesji pojawiły się sugestie chociażby, co do zbyt wysokiego kryterium dochodowego. Według przyjętej w lutym uchwały, aby móc starać się o nowe mieszkanie na os. Wyzwolenia w Turku dochód na osobę w takim przypadku musi wynosić ponad 2600 zł. W przypadku gospodarstw jednosposobowych stawki te wynoszą odpowiednio powyżej 200 proc. i poniżej 250 proc. najniższej emerytury. Aktualny projekt zawiera natomiast zapisy dotyczące osób niepełnosprawnych, umożliwienia najmu osobom o niższych dochodach, osobom samotnie wychowującym dzieci lub rodzinom wielodzietnym. Przywrócono natomiast kryterium dochodowe, które obowiazywało od 2021 roku. Nowy regulamin określa nie tylko za co mieszkańcy starający się o lokal komunalny mogą otrzymać punkty dodatkowe, ale też za co mogą je stracić. Przykładowo punkty odejmowane są za skreślenie z listy osób uprawnionych do przydziału lokalu, odmowę oferty najmu socjalnego w związku z zasądzonym wyrokiem eksmisyjnym, dwukrotną odmowę zaproponowanego lokalu z listy osób uprawnionych do przydziału lokalu z mieszkaniowego zasobów miejskich.

10 punktów może zostać odjęte za zbycie lokalu mieszkalnego, domu czy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym będącego własnością wnioskodawcy lub członka gospodarstwa domowego zgłoszonego do wspólnego zamieszkiwania. Tyle samo odjęte zostanie w przypadku utraty mieszkania/ domu wskutek licytacji komorniczej. Punkty odliczane jeśli zbycie lub utrata nastąpiły w okresie ostatnich 5 lat od złożenia wniosku. Również 10 punktów potrącone będzie za zaległości w opłatach za używanie lokalu w wysokości przekraczającej trzykrotność miesięcznego czynszu w okresie roku przed złożeniem wniosku, a 20 można stracić za zniszczenie lokalu w stopniu uniemożliwiającym właściwe użytkowanie.

Szczegóły dotyczące konsultacji oraz projekt uchwały dostępne są TUTAJ 
 
fot. Miasto Turek Official
 
422640723 895855282282603 2374037222840147441 n
Poznaj nowości w ofercie Wawel – wiosna z nutami s...
Walne zebranie sprawozdawcze członków OSP Turek

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.