Najbogatsze samorządy według „Wspólnoty”. Liderem w powiecie tureckim Przykona

Ranking

Jak przeczytać można w piśmie „Wspólnota”, mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych.

W piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking zamożności samorządów za 2021 rok z wciąż jeszcze ze stabilnymi wynikami. Liderami w swoich kategoriach są Warszawa wśród miast wojewódzkich, Sopot wśród miast na prawach powiatu, Polkowice wśród miast powiatowych i Kleszczów wśród gmin wiejskich.

W rankingu znalazł się również powiat turecki wraz z przyległymi miastami powiatowymi. Sam powiat turecki w roku 2021 w rankingu znalazł się na 169 pozycji. Rok wcześniej było to miejsce 174.

Miasto Turek jeśli mowa o roku ubiegłym uplasowało się na 119 miejscu. Należy dodać, że produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca wyniósł 3739,37.

Analogicznie Dobra znalazła się na 321 miejscu, jeśli mowa o roku poprzednim, a że produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca to 3678,07.

Tuliszków uplasował się w roku 2021 na 458 pozycji, a produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca wyniósł 3466,84.

Gmina Turek to 1152 miejsce za rok ubiegły. Produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca to 3442,03.

Gmina Przykona znalazła się na miejscu 33 z Produktem krajowym brutto przypadający na jednego mieszkańca to 6532,96.

Gmina Brudzew zajęła pozycję 126, a Produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca wyniósł 4702,61.

Gmina Malanów uplasowała się na 345 pozycji, a produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca to 4025,28.

Na 571 pozycji znalazła się gmina Władysławów z produktem krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca o wartości 3797,73.

Gmina Kawęczyn mieści się natomiast na 718 pozycji, a produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca wynosi 3692,78.

Jak czytamy w rankingu w minionych latach wprowadzane były zmiany prawne (zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych), które miały niekorzystny wpływ na dochody samorządów. Poza tym kolejne zmiany w podatkach wprowadzane są w roku bieżącym. Trudno precyzyjnie oszacować ich skutki dla poszczególnych samorządów, ale nie będą to zmiany obojętne dla kondycji lokalnych budżetów. Do tego należy dodać rozpędzającą się inflację, z którą będziemy musieli żyć jeszcze długo, oznacza drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy. Zagrożeniem jest również przeciągająca się niepewność dotycząca dostępu do funduszy unijnych. Do tego wszystkiego dochodzą napięcia finansowe związane z wojną na Ukrainie i kosztami ponoszonymi na pomoc dla uchodźców. Wszystko to powoduje, że w bliższą i dalszą przyszłość budżetów samorządowych trzeba patrzeć z dużą dozą niepokoju.

 

Wyrusz śladami Adama Mickiewicza po Wielkopolsce
Dobra: Pożar samochodu osobowego. Brak osób poszko...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 17 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.