Najdłuższy Sylwester w historii

Michał Grzelak

Chociaż miejski Sylwester w tym roku w Turku się nie odbył, jest jednak najdłużej komentowanym wydarzeniem w ostatnim czasie. Mamy marzec, a temat wciąż żyje w opinii publicznej - tym razem poruszony został na sesji Rady Powiatu, gdzie o organizacji imprezy, a raczej jej braku wypowiedział się komendant powiatowy policji w Turku, Michał Grzelak.

Temat wywołała radna Iwona Kalinowską-Dymbińska pytając, czy rzeczywiście, tak jak radni miejscy, głównie przedstawiciele Ziemi Turkowskiej twierdzą Sylwester nie odbył się za sprawą Starostwa Powiatowego, głównie za sprawą starosty.

- Prawda się obroni. Mimo wszystko. Ona wcześniej, czy później wyjdzie na światło dzienne. Jedno nie ulega w tej sprawie wątpliwości, że decyzje zakazującą organizacji imprezy z wykorzystaniem dróg wydał starosta. Ale w oparciu o opinię komendanta powiatowego policji w Turku, komendanta wojewódzkiego policji. Ciężko mi dyskutować w sprawie tak naprawdę oczywistej. Ja jako komendant powiatowy, osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo na terenie powiatu tureckiego nie mogłem się zgodzić na taki sposób przyjętej organizacji sylwestrowej- wyjaśniał podczas poniedziałkowej (6 marca) sesji komendant Michał Grzelak.

Przypomnijmy, że podczas sesji rady miejskiej, która miała miejsce 22 lutego dyrektor Miejskiego Domy Kultury w Turku Paweł Siwiński wyjaśnił chyba po raz pierwszy publicznie, skąd wziął się pomysł zmiany organizacji ruchu podczas zabawy Sylwestrowej.

- Podyktowane było to oszczędnościami. Zamknięcie całego rynku wiąże się z dużymi wydatkami związanymi z wypożyczeniem znaków, rozstawieniem znaków, uprzątnięciem znaków, większą ilością ochroniarzy, większą ilością osób kierujących ruchem - to są ogromne koszty, które w tym roku wyniosłyby około 100 tyś. zł. Organizacja Sylwestra przy częściowym zamknięciu ruchu z moich obliczeń wynosiłaby 35 tyś. zł. - mówił wówczas dyrektor MDK Paweł Siwiński.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu komendant Grzelak jasno podkreślił, że bezpieczeństwo to kwestia, na której oszczędzać nie można.

- Ja jeżeli dobrze pamiętam pierwszego Sylwestra zabezpieczałem 23 lata temu na Placu Wojska Polskiego i naprawdę nie przypominam sobie, żeby w trakcie imprezy sylwestrowej był ruch kołowy w miejscu prowadzonej imprezy. Zdaję sobie sprawę że dzisiaj organizacja imprezy na drodze to są koszty, ale nie można tego robić kosztem bezpieczeństwa ludzi. Jeżeli cokolwiek by się wydarzyło w trakcie organizacji zabawy sylwestrowej, gdzie jest wielu nietrzeźwych, rzucanie butelkami, gdzie jest podpalanie materiałów pirotechnicznych. Tu nie można było podjąć innej decyzji. I bez względu na to kto by to organizował. Czy organizowałby to starosta Kałużny czy dyrektor domu kultury czy jakikolwiek inny podmiot przy tak przyjętej organizacji ja nigdy, póki jestem komendantem powiatowym, nie zaakceptuję takiego planu organizacji zabawy sylwestrowej przy włączonym ruchu kołowym i wyłączeniu tylko jednej ulicy. To miejsce na to nie pozwala – wyjaśnia insp.Michał Grzelak.

Jak pisaliśmy TUTAJ decyzja starosty zaskarżona została do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie, które utrzymało niniejszą decyzję w mocy. Do całej sytuacji odniósł się również starosta Kałużny.

-Zdrowie i życie mieszkańców, którzy mieli zamiar bawić się w rynku na Sylwestrze dyrektor Siwiński ma w wielkim poważaniu. Co tam bezpieczeństwo mieszkańców. Oszczędności. To jest skandal, jak można igrać zdrowiem i życiem ludzi. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat zmieniono organizację ruchu dla oszczędności. To wszystko przy wtórowaniu przez prowadzącą tę sesję, przez burmistrza miasta, przez większość radnych Ziemi Turkowskiej - mówił Dariusz Kałużny.

 

Pożegnanie z radnymi i zasłużona emerytura
Malanów: Podpisano umowę na budowę drogi w Bibiann...

Podobne wpisy

 

Komentarze 8

Gość - A nna w środa, 08 marca 2023 16:43

Czy w końcu pojmiemy ,że król jest nagi

Czy w końcu pojmiemy ,że król jest nagi
Gość - Mieszkanka w środa, 08 marca 2023 08:42

Mieszkańcy Turku.!
To Wy posadziliście na najważniejszym urzędzie w mieście Antosika ! Każdy może się mylić! i wielu się pomyliło. Jak pisał poeta "Nie wszystko złoto co się świeci z góry ......" Czas na naprawę przyjdzie,tylko trzeba z okazji skorzystać ,iść do wyborów i zdecydować mądrze.

Mieszkańcy Turku.! To Wy posadziliście na najważniejszym urzędzie w mieście Antosika ! Każdy może się mylić! i wielu się pomyliło. Jak pisał poeta "Nie wszystko złoto co się świeci z góry ......" Czas na naprawę przyjdzie,tylko trzeba z okazji skorzystać ,iść do wyborów i zdecydować mądrze.
Gość - Gośc w czwartek, 09 marca 2023 11:18

Jak pamiętam to mieszkańcy Turku spóścili Kałużnego dając mu tylko 17%. A co do pomyłki to racja czas wyciągnąć nauczkę i pogonić pisowców od władzy

Jak pamiętam to mieszkańcy Turku spóścili Kałużnego dając mu tylko 17%. A co do pomyłki to racja czas wyciągnąć nauczkę i pogonić pisowców od władzy:)
Gość - zdystansowany w środa, 08 marca 2023 07:35

Żenujące, ta wasza głupia polityka jest już wszędzie i to oni żyją z naszych podatków, czym się zajmujecie pytam się was wielcy niedostępni .....

Żenujące, ta wasza głupia polityka jest już wszędzie i to oni żyją z naszych podatków, czym się zajmujecie pytam się was [i]wielcy[/i] niedostępni .....
Gość - karine02 w wtorek, 07 marca 2023 09:57

Czy można odwołać Antosika przed końcem jego marnej kadencji?

Czy można odwołać Antosika przed końcem jego marnej kadencji?
Gość - Walczak w wtorek, 07 marca 2023 15:23

Zbierz podpisy wśród mieszkańców o wniosek o odwołanie Burmistrza i radnych .Zobaczymy ilu będzie takich myślących jak ty.I ilu z nich później pójdzie na referendum by było ważne .Powodzenia

Zbierz podpisy wśród mieszkańców o wniosek o odwołanie Burmistrza i radnych .Zobaczymy ilu będzie takich myślących jak ty.I ilu z nich później pójdzie na referendum by było ważne .Powodzenia
Gość - Felicjan w wtorek, 07 marca 2023 14:33

Można . Zbierz podpisy. Wtedy będzie referendum o odwołanie!

Można . Zbierz podpisy. Wtedy będzie referendum o odwołanie!
Gość - Gosc w wtorek, 07 marca 2023 14:22

Łatwiej Kałużnego szkoda, że komendant nie pojawił się na sesji rady miejskiej.

Łatwiej Kałużnego:D szkoda, że komendant nie pojawił się na sesji rady miejskiej.
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.