Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Najwięcej piją na Wyzwolenia? Monopolowe czas zamykać

Sesja Rady Miejskiej

Podczas dzisiejszej tj. 21 sierpnia sesji Rady Miejskiej w Turku po raz kolejny poruszony został temat maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz ograniczenia sprzedaży w godzinach nocnych. Stanowiska radnych w tej sprawie znacznie się różniły i pomimo wcześniej przeprowadzanych komisji których celem jest znalezienie wspólnego konsensusu argumentom podczas sesji nie było końca.

Istotne rady samorządów osiedlowych

O stosunek do uchwały zapytano samorządy osiedlowe. Zastrzeżenia mieszkańców zostały przeanalizowane i wzięte pod uwagę. I tak:

Samorząd Osiedla nr 1
Wniósł o znaczne zwiększenie odległości miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży obiektów chronionych.

Samorząd Osiedla nr 2
Wyraził opinię, że zawarta w projekcie odległość obiektów chronionych 50 m jest zbyt mała i powinna wynosić minimum 100 m. Również proponowana maksymalna liczba zezwoleń to 225 na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jest zbyt duża i powinna zostać zmniejszona do takiego stopnia, aby ograniczyć liczbę sklepów monopolowych na terenie gminy miejskiej Turek.

Samorząd Osiedla nr 3
Wyraził opinię pozytywną do wyżej wymienionej uchwały. Mieszkańcy w swoich opiniach, zwrócili jednak szczególną uwagę na konieczność zwiększonej kontroli ze strony policji poprzez piesze patrole w miejscach nadmiernego spożywania alkoholu, większej kontroli dowodów osobistych przez osoby sprzedające alkohol i przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu osobom pod wpływem alkoholu. Jedna trzecia mieszkańców, z którymi były przeprowadzane rozmowy, są za zakazem sprzedaży trunków po godzinie 23.

Samorząd Osiedla nr 8
Wyraził pozytywną opinię w sprawie uchwały. Jednocześnie zwrócono uwagę, iż maleje liczba mieszkańców miasta, co nie przekłada się na ilość wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Samorządy osiedlowe nr 4, 5, 6, 7 nie wniosły zastrzeżeń do przedstawionego projektu uchwały rady miejskiej Turku

Alkohol to nie bułka z masłem

Swoje stanowisko przedstawiła kierownik Ośrodka Wsparcia przy MOPS w Turku Elżbieta Piąstka. Jak powiedziała powyższe uwagi samorządów są wyjątkowo istotne i odzwierciedlają istotę poruszanych na komisjach problemów.

-Ja jestem tylko zdziwiona, bo przed chwilą też patrzyłam w te opinie, że przewodniczący czy całe osiedle wyzwolenia się nie odzywa. Jestem zdziwiona, bo o Wyzwolenia żeśmy tutaj najgłośniej mówili, że tam jest zagęszczenie punktów sprzedaży- mówiła.

Elżbieta Piąstka podkreśliła, że celem nie jest walka z alkoholizmem oraz osobami chorymi. Celem jest zapobieganie i ograniczenie możliwości korzystania z trunków.

-Ja podkreślam to bardzo mocno, to nie jest bułka z masłem i ja będę powtarzać, że to nie jest produkt pierwszej potrzeby, to nie jest apteka, to nie jest sytuacja niezbędna dla naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie, by mieć pod nosem na każdej ulicy tyle sklepów. Nie jestem za prohibicją, natomiast traktujmy to, jako wyjątkowy produkt. Produkt, który jest legalny, jest legalnym uzależniaczem, więc musimy z wyjątkową ostrożnością podchodzić do tego tematu i o to państwa proszę- mówiła Elżbieta Piąstka.

Radni byli podzieleni a każdy z nich przedstawił swoje argumenty. Wielu z nich uważa, że podjęta uchwała nie ma znaczenia, gdyż ani odległość, ani też godziny otwarcia nie powstrzymają osoby, która chce się „napić”.

Inni natomiast wychodzili ze stanowiska, że mniejsza ilość obiektów przyczyni się do umniejszenia budżetu miasta do którego przestaną dokładać przedsiębiorcy.

Istotą uchwały nie jest jednak walka z osobami uzależnionymi od alkoholu, a dbanie o najmłodszych oraz wszelka profilaktyka, o czym nadmienił choćby wiceburmistrz Jerzy Kurzawa.

Komu uchwała wbrew?

Dotychczasowe przepisy dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz ograniczenia sprzedaży w godzinach nocnych już niebawem ulegną zmianie. Radni podjęli uchwałę na mocy której ustalona została dokładna odległość minimalna między punktem z alkoholem a obiektem chronionym.

Do obiektów chronionych zaliczamy żłobki, przedszkola, szkoły oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze jak również obiekty kultu religijnego. Odległość ta wynosić będzie minimum 50 metrów i mierzona jest najkrótszą drogą dojścia wzdłuż osi ciągów komunikacyjnych.

Radni wyrazili również pozytywne stanowisko w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 23.00 do 6.00.

Nowa uchwała nie zmieniła liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i pozostaje na tym samym poziomie czyli maksymalnie 306 pozwoleń.

Reasumując, zaostrzone przepisy doprowadzą w przyszłości do zamknięcia wielu punktów sprzedaży alkoholu. Handlarze prowadzący działalność w miejscach newralgicznych będą musieli liczyć się z restrykcjami.

Na razie nie wiadomo ile punktów sprzedaży będzie musiało dostosować się do nowej uchwały. Z danych wynika jednak, że najwięcej jest ich na Osiedlu Wyzwolenia.

Ostatecznie uchwała została podjęta 17 głosami "za" przy 2 wstzymujących się.


Ale!Radio
 
 

 

Niebezpieczny wypadek na Jana Pawła II. Motocyklis...
Brudzew: Piękne marzenie radnego Budynka o budowie...

Podobne wpisy

 

Komentarze 9

Gość - lena w wtorek, 05 marca 2019 09:56

Jak to możliwe ,że przy bloku mieszkalnym Nr 2 przy oś Wyzwolenia jest sklep alkoholowy , oczywiście po drugiej stronie także , nie opodal jeden blok także i wreszcie tuż za sklepem samoobsługowym także.
Bandytyzm , kto to na to zezwolił!!!

Jak to możliwe ,że przy bloku mieszkalnym Nr 2 przy oś Wyzwolenia jest sklep alkoholowy , oczywiście po drugiej stronie także , nie opodal jeden blok także i wreszcie tuż za sklepem samoobsługowym także. Bandytyzm , kto to na to zezwolił!!!
Gość - krzysztof w poniedziałek, 22 października 2018 10:55

Przedstawiłem na radzie, że trzeba będzie zamknąć pewną liczbę sklepów z alkoholem, a co za tym idzie zlikwidować kilkadziesiąt miejsc pracy, lecz nikt mnie nie słuchał. To nie walka z alkoholizmem, ponieważ niewielu alkoholików stać na zakup alkoholu w sklepie monopolowym. przedstawiłem wiele innych kwestii związanej z tą sprawą ale nikt nie poparł mojej opinii.


Krzysztof Graczyk

Przedstawiłem na radzie, że trzeba będzie zamknąć pewną liczbę sklepów z alkoholem, a co za tym idzie zlikwidować kilkadziesiąt miejsc pracy, lecz nikt mnie nie słuchał. To nie walka z alkoholizmem, ponieważ niewielu alkoholików stać na zakup alkoholu w sklepie monopolowym. przedstawiłem wiele innych kwestii związanej z tą sprawą ale nikt nie poparł mojej opinii. Krzysztof Graczyk
Gość - poka w środa, 22 sierpnia 2018 20:12

Zabawny jest zapis że 50 metrów ale ciągami komunikacyjnymi. Przedszkole od sklepu z alkoholem może być 5 metrów ale obejscie gdzieś chodnikami bo ktoś jakieś barierki postawi albo gdzieś pasami trzeba przejsc i ciagami zrobi sie 100 metrow.

Zabawny jest zapis że 50 metrów ale ciągami komunikacyjnymi. Przedszkole od sklepu z alkoholem może być 5 metrów ale obejscie gdzieś chodnikami bo ktoś jakieś barierki postawi albo gdzieś pasami trzeba przejsc i ciagami zrobi sie 100 metrow.
Gość - A w środa, 22 sierpnia 2018 20:07

Poperam takie ograniczenia pytanie czy pod słowami obiekty chronione załapią się place zabaw i miejsca kultury?. Na POW jest biblioiteka dla dzieci a obok monopol przed którym często mozna spotkać pijanych ludzi z papierochami w reku i ostrym przeklenstwem na ustach.

Poperam takie ograniczenia pytanie czy pod słowami obiekty chronione załapią się place zabaw i miejsca kultury?. Na POW jest biblioiteka dla dzieci a obok monopol przed którym często mozna spotkać pijanych ludzi z papierochami w reku i ostrym przeklenstwem na ustach.
Gość - klaps w środa, 22 sierpnia 2018 20:01

Stacje benzynowe z hotdogami beda mogły sprzedawac alkohol po 23?

Stacje benzynowe z hotdogami beda mogły sprzedawac alkohol po 23?
Gość - dda w środa, 22 sierpnia 2018 10:55

leczcie sie ,,Radni" a same przepite twarze

leczcie sie ,,Radni" a same przepite twarze
Gość - gapol w środa, 22 sierpnia 2018 08:49

czy którykolwiek z radnych zastanowił sie ile sklepów z alkoholem bedzie trzeba zmknąć? czy zwyczajnie przyszli zagłosowali i sie rozeszli do domów?

czy którykolwiek z radnych zastanowił sie ile sklepów z alkoholem bedzie trzeba zmknąć? czy zwyczajnie przyszli zagłosowali i sie rozeszli do domów?
Gość - dark w środa, 22 sierpnia 2018 08:36

czy obiektem chronionym jest również plac zabaw, obiekty służby zdrowia, boisko sportowe i cmentarz?

czy obiektem chronionym jest również plac zabaw, obiekty służby zdrowia, boisko sportowe i cmentarz?
Gość - Wysza władza w środa, 22 sierpnia 2018 00:23

Kazdy alkoholik ciezki na tych zdjeciach!

Kazdy alkoholik ciezki na tych zdjeciach!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.