Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Największa inwestycja w historii miasta. Oczyszczalnia zmodernizowana za ponad 90 mln zł.

Otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni  ścieków w Turku

Ponad 90 milionów złotych kosztowała rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek”. Jest to - jak podkreślał prezes PGKiM Mirosław Wypiór - jedna z największych inwestycji w historii Turku. Zmodernizowaną oczyszczalnię oficjalnie oddano do użytku we wtorek, 30 maja. 

Do udziału w uroczystym otwarciu zaproszono Sławomira Mazurka, prezesa NFOŚiGW w Warszawie oraz przedstawiciela tejże instutucji Macieja Stańczyka, obecny był również burmistrz Romuald Antosik, a także radni - przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji rady miejskiej -  Mariola Kadrzyńska-Siwek,Henryk Kacprzak, Andrzej Perliński, Radosław Idzikowski, Paweł Kwiatkowski, Elżbieta Niespodzianka, Marcin Derucki i  Seweryn Chrostek. Obecni byli także Mirosław Broniszewski - wójt gminy Przykona, wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski i Przemysław Tomczak - wiceburmistrz Dobrej. W uroczystym otwarciu inwestycji uczestniczyli ponadto przedstawiciele wykonawców, inspektorzy nadzoru, pracownicy realizujący projekt, członkowie rady nadzorczej PGKiM w Turku - Anna Szczepocka, Remigiusz Sapieja, Dorota Bartosik i Andrzej Kiepura oraz Aleksandra Stankiewicz - kierownik jednostki zajmującej się realizacją projektu.

- Ze względu na wartości finansowe inwestycja nasza jest największą inwestycją w historii miasta Turek. Prace prowadzone były przy zachowaniu ciągłości działania oczyszczalni, co było nie lada wyzwaniem- podkreślał prezes PGKiM w Turku.

Modernizacja nie byłaby możliwa gdyby nie pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej.Na to przedsięwzięcie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 pozyskało 45.342.325,31 zł. Pozostałe pieniądze pochodziły z pożyczki z NFOŚiGW (28   271 988 zł) oraz środków własnych spółki. Całkowity koszt to 90 557 509 zł. Rolę środków rządowych podkreślili przedstawiciele funduszu. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jest rządowym funduszem, który wspiera polskie samorządy. Staramy się być elastyczni, bo te projekty służą mieszkańcom. Chcemy, by mogły cieszyć wszystkich, abyśmy mogli sprawnie i efektywnie realizowali wszystkie dyrektywy europejskie, które w obszarze ochrony środowiska obowiązują - podkreślał prezes NFOŚiGW, Sławomir Mazurek

 

Droga do realizacji zadania nie była łatwa, ze względu choćby na sytuację gospodarczą, jednak projekt zakończył się sukcesem, z czego radości nie krył burmistrz Romuald Antosik. 

- Cieszę się, że mogę tu dziś być, bo było to nasze oczko w głowie, aby ta inwestycja, która jest jedną z największych w historii samorządu miasta Turku, miała swój szczęśliwy finał, za co chciałbym podziękować wszystkim. Największe brawa i podziękowania należą się zarządowi spółki PGKiM, bo moją rolą było tylko wydanie polecenia: „proszę działać”. Pracownicy, którzy zajmowali się tą inwestycją doskonale wiedzą, ile trzeba włożyć wysiłku, ile to kosztuje stresu i emocji. Trafiliśmy na najtrudniejszy czas - na początku COVID, wojna na Ukrainie. To się splotło na niekorzystny czas dla gospodarki naszego kraju, ale udało się dzięki tak fantastycznej załodze i świetnie zorganizowanej firmie, doprowadzić oczyszczalnię do szczęśliwego finału i sukcesu - podkreślał burmistrz Romuald Antosik. 

Obecni na wydarzeniu włodarze gmin z powiatu tureckiego również przekazali gratulacje, ponieważ oczyszczalnia służyć będzie nie tylko mieszkańcom miasta, ale też mniejszym gminom, z których przyjmuje ścieki.

Po przecięciu wstęgi zebrani mieli możliwość zwiedzić nowoczesną turkowską oczyszczalnię. 

17 lipca 2019 r. zawarta została umowa z wybranym w przetargu wykonawcą inwestycji, tj. konsorcjum: Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. z Bielska-Białej jako lider, oraz partnerzy: Energopol Trade Opole Sp. z o.o. z Opola i PPHU SADEKO Mirosław Nowak z Poddębic. W początkowej fazie realizacji projektu Wykonawca był zobowiązany do uzyskania wszelkich pozwoleń związanych z modernizacją oczyszczalni i budową kanalizacji. W tym samym roku ( 6 listopada) przekazano pozwolenie na budowę, a w grudniu uzyskano pozwolenie na budowę. 

Najszybciej sfinalizowane zostały roboty przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, przepompowni ścieków i dużego odcinka sieci wodociągowej w rejonie osiedla Leśna w Turku. Natomiast prace prowadzone w oczyszczalni były o wiele bardziej skomplikowane. Dodatkowo olbrzymim wyzwaniem podczas realizacji inwestycji było nieprzerywanie działania oczyszczalni i nieprzerwany odbiór ścieków od mieszkańców Turku w trakcie prowadzonych prac. Udało się to bez żadnych komplikacji. 

 

W czasie trwania projektu w oczyszczalni ścieków wybudowanych, przebudowanych lub zmodernizowanych zostało ponad 50 różnych obiektów. Mowa m.in o pompowni głównej, komorach pomiarowych, komorach rozdziału, komorze odgazowania, budynku krat, stacjach dmuchaw, pompowni osadów, wiacie higienizacji biologicznej osadów, zbiorniku wód technologicznych i odcieków, budynku laboratorium, magazynie paliw i surowców. Oczyszczalnia została rozbudowana o obiekty i urządzenia przygotowujące przeróbkę osadów wstępnych, nadmiernych i dowożonych, oraz przygotowanie osadów do przyrodniczego wykorzystania w rolnictwie, jako środek poprawiający jakość gleby. W wielu z wymienionych obiektów zamontowane zostały nowe urządzenia technologiczne. To instalacje nowoczesne i ergonomiczne, dzięki którym technologia oczyszczania została dostosowana do zmieniającej się na przestrzeni lat jakości ścieków, tj. o większym stężeniu zanieczyszczeń. Ponadto oczyszczalnia teraz częściowo zasilana jest z własnej instalacji fotowoltaicznej, wybudowanej w ramach projektu.

W efekcie modernizacji oczyszczalnia ścieków w Turku, chociaż powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku, w ogóle nie przypomina pierwotnej instalacji. Zmodernizowane obiekty oraz zamontowane nowoczesne i bardziej wydajne urządzenia sprawiły, że proces oczyszczania ścieków zużywa mniej energii, zaś sama technologia oczyszczania ścieków została dostosowana do ich zmieniającej się struktury.

Dzięki modernizacji oczyszczalni osiągnięty został zakładany efekt ekologiczny, to oznacza, że do środowiska wraca woda bez zanieczyszczeń, mogących wpłynąć na jakość środowiska.Ponadto powstający w wyniku oczyszczania osad przerabiany jest na kompost, czyli organiczny środek poprawiający właściwości gleby w uprawach polowych roślin rolniczych i ozdobnych, w rekultywacji gruntów zdegradowanych i do zakładania trawników.

„Książka uczy, książka bawi, a więc czytaj razem z...
Zdrowe i zadbane stopy na lato. Pomoże podolog

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - obywatel w wtorek, 30 maja 2023 19:30

A gdzie otwierający wszystko i wszędzie na terenie powiatu "poseł"? Wolał głosować nad ustawą kompromitującą posłów, rząd i "prezydenta" w sejmie? Tam jest na zdjęciu:-) Uśmiechający się jak dziecko, które klaszcze nie bardzo wiedząc o co chodzi, ale skoro inni się cieszą...

A gdzie otwierający wszystko i wszędzie na terenie powiatu "poseł"? Wolał głosować nad ustawą kompromitującą posłów, rząd i "prezydenta" w sejmie? Tam jest na zdjęciu:-) Uśmiechający się jak dziecko, które klaszcze nie bardzo wiedząc o co chodzi, ale skoro inni się cieszą...
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.