Uroczyste podsumowanie projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości” Nawigator kariery- nowy kierunek dla młodych odbyło się w środę, tj. 14 grudnia. Inicjatorem przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Turku.
Inspiracja, ambicja, otwartość
Obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządów, osoby zaangażowane w realizację projektu, pracowników Powiatowego Urzędu Pracy oraz wszystkie osoby zainteresowane powitała dyrektor Beata Bartczak. Przedstawiła ona również działania zrealizowane w ramach projektu pilotażowego „Nowe spojrzenie – nowe możliwości” Nawigator kariery- nowy kierunek dla młodych.
- Młodzież to taka grupa, która szalenie inspiruje. Są to osoby, które mają trochę inne spojrzenie na świat niż my. Mają inne oczekiwania względem rynku pracy. Chce pracować. Interesują się i chcieliby pracować w mediach społecznościowych. Są to ludzie urodzeni w erze cyfrowej więc mają. Są otwarci, chcą mieć decyzyjność, nie chcą żeby ktoś za nich podejmować decyzje, chcą pracować elastycznie. Mają niesamowitą przewagę na rynku pracy związaną z dużą ilością kompetencji przyszłości. Chcą eksperymentować, chcą być kreatywne, oryginalne. Są to młodzi ludzie, którzy nie mają doświadczenia, nie mają też obycia i są delikatniejsi i wrażliwsi na różne rzeczy, które się dzieją wokół nich- mówiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Beata Bartczak dodając, że pracodawcy powinni stwarzać warunki młodym ludziom, by pracowało im się lepiej.
Chętni mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat roli partnerstwa na rzecz realizacji projektów pilotażowych oraz obejrzeć film promocyjny, który przedstawiony został zaproszonym gościom.
Podczas wydarzenia wręczono również podziękowania za partnerstwo w realizacji projektu.
Chcieć to móc
Nawigator kariery to innowacyjna koncepcja wspierania osób bezrobotnych w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt był realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Turku we współpracy z Wyższą Szkołą Kadr Menadżerskich w Koninie.
Celem projektu pod nazwą „Nawigator kariery- nowy kierunek dla młodych” była aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w wieku 18-30 lat. Inicjatywa realizowana była poprzez połączenie szkolenia oraz kompatybilnego zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
Uczestnicy przy wsparciu nawigatora kariery wybierali odpowiednie szkolenie oraz otrzymywali niezbędne wsparcie w poszukiwaniu kompatybilnego zatrudnienia. Nawigator kariery na bieżąco monitorował i wspierał zarówno uczestników projektu jak i pracodawców. Aktywny udział w realizacji innowacyjnych zadań miała Wyższa Szkoła Kadr Menadżerskich w Koninie, odpowiedzialna za szkolenie pierwszych nawigatorów kariery. To oni byli odpowiedzialni za planowanie zindywidualizowanej ścieżki kariery dla uczestników oraz monitoring i ewaluację w procesie kształcenia i zatrudnienia.