Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Nie ma złych pytań, tylko są głupie odpowiedzi. Wypłata burmistrza na tapecie radnych

Radni ustalili wysokość wynagrodzenia burmistrza Turku
Od poprawki błędów w projekcie uchwały rozpoczęła się dyskusja nad wynagrodzeniem, jakie w tej kadencji otrzymywać ma burmistrz Turku Romuald Antosik. Trzeba było również dokładnie policzyć, czy wypłata włodarza nie przekroczy przewidzianych w ustawie limitów. 
 
 
Przedstawiając projekt uchwały radny Marcin Derucki od razu zaznaczył, że chciałby wnieść o poprawki, ponieważ wkradły się do niego dwa błędy, w tym m.in. fakt ustalenia dodatku specjalnego w wysokości 40 proc., zamiast przewidzianego ustawowo 30 proc.

- Chciałbym zaproponować stawki tego wynagrodzenia. Burmistrz Romuald Antosik jest już burmistrzem trzeciej kadencji, dlatego proponuję ustanowienie wysokości wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie. I tak wynagrodzenie zasadnicze proponuję kwotę 10 430 zł brutto, dodatek funkcyjny 3450 zł brutto, dodatek za wieloletnią pracę 2086 zł brutto oraz dodatek specjalny w wysokości 4164 zł brutto - referował radny Derucki.
 
Grzegorz Wojtczak zapytał przy okazji o ile został przekroczony limit wynagrodzenia pana burmistrza i jaki jest tego powód. Radny Marian Marczewski nie miał wątpliwości co do wysokości wynagrodzenia burmistrza, jednak sposób przygotowania samego projektu uchwały ocenił już mało pozytywnie.

-Zawsze byłem zwolennikiem tego, że burmistrz miasta musi zarabiać godnie, musi to być kwota która nie naraża burmistrza jaki by nie był na jakiekolwiek pokusy wchodzenia w układy i układziki. Ja nie mam żadnych uwag. Natomiast sposób przedłożenia nam tej uchwały zakrawa na kpinę. Błędy karygodne w tym projekcie uchwały. To nie powinno mieć miejsca- mówił Marczewski.

Marcin Derucki samodzielnie nie potrafił wybrnąć z pytania o limity wynagrodzenia burmistrza, o wsparcie poproszono zatem panią skarbnik, która rozpoczęła przeliczanie podanych kwot. 

-Widzimy jak się mota pan radny, sprawozdawca tego punktu. Nie ma zielonego pojęcia o czym mówi. To jest to, co przed chwilą powiedział radny Marczewski i to co wnosiliśmy na początku przez radnego Wojtczaka, aby to przełożyć na następną sesję i nic wielkiego by się nie stało, bo styl przedstawienia jest delikatnie mówiąc żałosny. I ja też nie mam z tym problemu żeby przeznaczyć tę kwotę bo uznaję, że to jest taka funkcja. Można dyskutować, ale sposób zaprezentowania tej uchwał to, panie radny Derucki, po prostu wstyd - komentował radny Dariusz Kałużny.
 
Po półgodzinnej przerwie do dyskusji włączyła się Anna Szczepocka - radca prawny, uspokajając, że podane kwoty mieszczą się w ustawowym limicie, ponieważ nie wlicza się do niego dodatku stażowego.

- Nie wiem dlaczego pani radca prawny mówi za osobę, która miała to przedstawić, za sprawozdawcę. Ja podejrzewam, że gdybym poprosił o to samo żeby powtórzył pan sprawozdawca to by mi tego nie zrobił. My mieliśmy rację na samym początku- żeby procedować to na następnej sesji, bo sprawozdawca był totalnie nieprzygotowany. Skompromitował nie tylko siebie, ale większość rządzącą w mieście łącznie z kadrą kierowniczą. Ja mam prośbę, na drugi raz, jeśli nie jesteście czegoś pewni to nie jest wielkim wstydem się do tego przyznać, albo poprosić o pomoc, albo przełożyć na następną sesję. Bo dzisiejsza sesja to jest kompromitacja. To nie może być tak, że część radnych jest niewolnikami niewiedzy i niekompetencji. Siedzimy tu ponad godzinę tylko dlatego, że ktoś nie miał żadnej wiedzy o czym mówi i skompromitował się kompromitując radnych, którzy mają większość -zastanawiał się radny Kałużny.
 
Marcin Derucki na swoją obronę miał jedynie argument, że to radni opozycji postanowili wprowadzić zamieszanie niepotrzebnymi pytaniami. - Chciałoby się powiedzieć wina Tuska. Nie ma panie radny złych pytań tylko są głupie odpowiedzi - skomentował Marian Marczewski. Nieprzygotowanie Marcina Deruckiego do omówienia uchwały jeszcze raz podkreślił radny Wojtczak. 
 
-To pan referował ten projekt uchwały. Przede wszystkim przyniósł pan to niepodpisane nie wiadomo co i mieliśmy na tym pracować. Później się okazało że będziemy pracować nad uchwałą którą pierwotnie otrzymaliśmy, tam były dwa błędy, a przede wszystkim jeśli byliście do tego przekonani, że te limity nie zostały przekroczona a z tych wyjaśnień wychodziło 20 130 zł, a limit jest 2041,50 gr. No to limit został przekroczony w myśl tego co pan przedstawił. Bo w pierwotnym projekcie nie były te kwoty podane. Wystarczyło wzmiankę w uzasadnieniu wpisać, że do limitu wynagradzania burmistrza nie wlicza się dodatku stażowego i wszystko byłoby jasne. Po prostu nie wiedzieliście o tym. Jakbyście wiedzieli od razu od razu by pan powiedział. Pokazałem wam w ten sposób jak czytacie uchwały, jak czytacie uzasadnienia, jak czytacie prawo. Pół  godziny wam zajęło wyjaśnienie tego - dodał natomiast Grzegorz Wojtczak. 
 
Ostatecznie po głosowaniu nowe wynagrodzenie burmistrza przyjęto 11 głosami za przy 10 wstrzymujących się. 
Dobra: Ogień strawił poddasze domu. Trwa dogaszani...
Specjalnie dla mamy „Jarmark mamy”! Do zobaczenia ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Michał w piątek, 17 maja 2024 14:36

Pan Derucki niech się do pracy w bibliotece zgłosi albo do tv Republika.Jak się zaczyna pracę od kompromitacji to jak się ją skończy na koniec kadencji? Strach myśleć .Szkoda ,że tak mało ludzi poszło głosować bo byli lepsi kandydaci od tego człowieka na pewno.

Pan Derucki niech się do pracy w bibliotece zgłosi albo do tv Republika.Jak się zaczyna pracę od kompromitacji to jak się ją skończy na koniec kadencji? Strach myśleć .Szkoda ,że tak mało ludzi poszło głosować bo byli lepsi kandydaci od tego człowieka na pewno.
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.