Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Nie wszystkich będzie stać na nowe budownictwo. Radni przyjęli regulamin wynajmu mieszkań w blokach na os. Wyzwolenia

os.wyzwolenia

„Lokatorzy zarabiać mają wystarczająco dużo, aby pokryć wszystkie zobowiązania, a jednocześnie nadal utrzymywać dotychczasowy poziom życia” - tak miasto Turek uzasadnia kryteria, na jakich opierają się zasady wynajmowania lokali komunalnych oddanych do użytku po 1 stycznia 2024 roku, w ty również nowych bloków na os. Wyzwolenia.

Uchwała przyjęta przez radę miejską w poniedziałek, 26 stycznia była długo dyskutowany, bo zdaniem niektórych radnych, jest to dyskryminacja i dzielenie mieszkańców. Wprowadzone w uchwale kryteria stanowić mają zapewnienie zdolności gwarancji czynszowej po stronie przyszłego najemcy. Związana jest ona z możliwością regulowania przez najemców w terminie czynszu oraz innych opłat związanych wynajmem nieruchomości.

W uzasadnieniu do uchwały zapisano, że zasady wynajmowania lokali mają być tak skonstruowane, by ci spośród mieszkańców gminy miejskiej Turek, którzy spełniają podstawowe kryteria przedmiotowe, od jakich zależy wynajęcie lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy w budynkach oddanych do użytku po 1 stycznia 2024 roku mogli starać się o uzyskanie lokalu z uwzględnieniem przewidzianego przez ustawodawcę pierwszeństwa zawarcia umowy najmu przysługującego osobom spełniającym kryteria wskazane w uchwale.

Swoje uwagi do regulaminu mieszkańcy mogli wnosić podczas prowadzonych konsultacji społecznych. Jak podczas poniedziałkowej sesji wyjaśniała wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora, mieszkania wybudowane na osiedlu Wyzwolenia będą przeznaczone dla osób zameldowanych i zamieszkujących na terenie gminy miejskiej Turek. Wnioski o przydział lokali będą mogli złożyć jeśli spełnią kryterium dochodowe, nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i w okresie pięciu lat przed złożeniem wniosku nie dokonali zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Oceną wniosków zajmie się społeczna komisja mieszkaniowa.

Średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przydział lokalu oraz 12 miesięcy poprzedzających zawarcie umowy według regulaminu wynosić ma powyżej 150 proc. kwoty najniższej emerytury i nie przekraczać ma 200 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Żeby móc starać się o nowe mieszkanie na os. Wyzwolenia w Turku dochód na osobę w takim przypadku musi wynosić ponad 2600 zł. W przypadku gospodarstw jednosposobowych stawki te wynoszą odpowiednio powyżej 200 proc. i poniżej 250 proc. najniższej emerytury.

-Zwiększono kryterium dochodowe, bo chodzi o to, aby mieszkania przeznaczone były dla osób będących w stanie je utrzymać. Będziemy mieć gwarancję, bo oddajemy nowe mieszkania, wykończone, w dobrej lokalizacji. Chcemy aby osoby , które będą mieć te mieszkania, były osobami, które stać na płacenie czynszu w tym mieszkaniu - argumentowała Joanna Misiak-Kędziora.

Został też wprowadzony zapis dotyczący płacenia podatków na terenie Turku. Składając wniosek osoby będą dodatkowo punktowane z tytułu rozliczenia PIT w okresie ostatnich trzech lat poprzedzających złożenie wniosku.

- Naszą intencja było to, że chcemy pomóc tym, których stać na wynajęcie mieszkania, a nie stać ich na wzięcie kredytu. To ma być dla mieszkańców Turku, którzy tutaj pracują, którzy tutaj chcą się rozwijać i żyć. Żadne mieszkanie nie jest ani obiecane komuś, ani przydzielone. Od tego będzie komisja, wyłoniona już przez nową radę miasta Turku - podsumowała wiceburmistrz.

Tak skonstruowany regulamin radny Grzegorz Wojtczak nazwał wprost dyskryminacją mieszkańców i dzieleniem ich na tych zamożnych oraz mniej zamożnych.

- Jest tyle zmian, że te osoby, które obecnie zostały zweryfikowane i komisja je oceniła w większości nie będą się kwalifikowały pod ten regulamin. Większość tych ludzi może nie będzie w ogóle kwalifikować się na te mieszkania - podkreślał radny Wojtczak.

W tej chwili o mieszkanie komunalne w Turku według starego regulaminu ubiega się 88 osób i większość z nich nie spełniając kryterium dochodowego nie będzie mogła starać się o mieszkania oddane do użytku na os. Wyzwolenia.

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Już w niedzielę! Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jak uniknąć katastrofy, czyli przepis na ratunek d...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - A w środa, 28 lutego 2024 09:49

Patologia za 500+ chciała wynajac i się zdziwi

Patologia za 500+ chciała wynajac i się zdziwi
Gość - TAXI Turek w środa, 28 lutego 2024 08:29

No ale to dobrze, bo to są nowe mieszkania, kosztowały miliony, a ktoś miałby dostać takie nowe cacko i za chwilę za nie nie płacić, albo jeszcze gorzej, zniszczyć? Poza tym też słuchałem tej sesji i te 2600 na osobę to kwota brutto.

No ale to dobrze, bo to są nowe mieszkania, kosztowały miliony, a ktoś miałby dostać takie nowe cacko i za chwilę za nie nie płacić, albo jeszcze gorzej, zniszczyć? Poza tym też słuchałem tej sesji i te 2600 na osobę to kwota brutto.
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.