„Niech żyje nam górniczy stan”, czyli spotkanie Barbórkowe pełne nadziei na przyszłość

Barbórka Turek 2018

- Róbcie wszystko, żeby ta wspaniała załoga mogła za parę lat iść na Ościsłowo i dalej węgiel wydobywać. Będzie to z korzyścią dla całego regionu gospodarki energetycznej w naszym regionie-apelowali przedstawiciele związków zawodowych podczas spotkania Barbórkowego, które odbyło się dzisiaj, tj. 4 grudnia. Tradycyjna uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej.

Funkcjonowanie kopani przedłużone
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandarów i odegrania Hymnu Górniczego. Chwilę później głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się prezes Zarządu ZE PAK Adam Kłapszta, poseł Ryszard Bartosik, starosta turecki Dariusz Kałużny, przedstawiciel Zarządu Województwa Wielkopolskiego- geolog Eugeniusz Pluczyński oraz przedstawiciele związków zawodowych.

- W ubiegłym roku na tej sali powiedziałem, że jeszcze nie gasimy światła. Minione 12 miesięcy potwierdza moje słowa. Odkrywka Adamów pracuje nadal. Mamy sporo wiodących zadań i pragnę podkreślić, że są one niezwykle ważne dla stabilności zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Pomimo zamknięcia pod koniec ubiegłego roku Elektrowni Adamów funkcjonowanie kopalni zostało przedłużone. Nadal surowiec wydobywany jest na odkrywce Adamów i stanowi on istotne wsparcie produkcji energii elektrycznej Zespołu Elektrowni PAK- mówił Adam Kłapszta.

Jak dodał prezes wyznaczone zadania realizowane są na wysokim poziomie. Do końca listopada wydobyto 724 tys. ton węgla, zdjętych zostało 5 mln m3 nadkładu. Poszukiwane są również możliwości nowego zagospodarowania terenów pogórniczych. Kłapszta przypomniał o farmie fotowoltaicznej na terenie gminy Brudzew, która ma szansę zostać największym tego typu obiektem w Polsce. Prezes podziękował górnikom za codzienny trud i życzył pomyślnej realizacji zadań.

Szpady, kordziki i odznaki
Najbardziej widowiskową częścią uroczystego spotkania była ceremonia wręczenia szpad i kordzików. Za efektywne działanie i pracowitość szpady górnicze otrzymali Krzysztof Nadolski, Jacek Hofman, Barbara Bajzert, Robert Antkiewicz, Arkadiusz Rykowski.

Za osiągnięcia zarówno na polu zawodowym, jak i społecznym kordziki wręczono Jackowi Owczarkowi, Robertowi Wodzińskiemu, Tadeuszowi Bortnowskiemu i Zdzisławowi Góreckiemu.

Odznaką Zasłużony Pracownik Kopalni „Adamów” wyróżnieni zostali Waldemar Marczyński, Marcin Chrostek, Wojciech Wypych.

Odznakę Honorową Zasłużony dla górnictwa Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali Wojciech Andrzejczak, Sylwester Józef Dymarczyk, Ireneusz Piotr Kluska, Tomasz Wojtyra, Piotr Zieliński.

Wyróżnienia za 25-letnią pracę Brązową Odznakę otrzymali Andrzej Perliński, Maciej Wojtkowiak oraz Karol Grzesik.

W uznaniu zasług za 35-letnią nienaganną pracę Srebrną Odznaką wyróżnieni zostali Jacek Owczarek, Ireneusz Gozdalik oraz Paweł Tomczyk.

Stopień Inżyniera Górniczego II stopnia otrzymali Jacek Kluska (GDO), Maciej Kosmowski (GDO), Marek Wojtasik (GDO).

Stopień Inżyniera Górniczego I Stopnia zdobył Arkadiusz Rykowski (GNG).

Na wniosek Zarządu Koła Zakładowego SITG stopień Inżyniera Górniczego I stopnia otrzymali Alina Janecka (AAM) i Małgorzata Adamek (IDN), natomiast II stopnia Dariusz Trzmielewski (AG-1) oraz Marian Zięba (AG-1).

Stopień Górnika I stopnia zdobyli również Rafał Dziamara (AG-1), Józef Łukasik (AG-1), Krzysztof Muszyński (AG-1) i Mariusz Oterski (AG-1).
 
Obchody Światowego Dnia AIDS w Miejskim Domu Kultu...
Powstaje EKO-rytarz

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Pracownik PAK Górnictwo w czwartek, 06 grudzień 2018 20:10

Pięknie szabelki ,kordziki i medale dla górników a gdzie pracownicy spółki PAK Górnictwo którzy też pracują w kopalni i o których szlachta z kopalni zapomniała???????

Pięknie szabelki ,kordziki i medale dla górników a gdzie pracownicy spółki PAK Górnictwo którzy też pracują w kopalni i o których szlachta z kopalni zapomniała???????
Gość
niedziela, 09 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.