„Niepodległość, tak ważna dla naszego narodu”, czyli obchody 3 Maja w powiecie tureckim

Powiat Turecki

Obchody 231. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Turku rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Uczestnicy uroczystości udali się również pod pomnik Orła Białego.

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Uroczystości zorganizowane przez samorząd powiatu tureckiego rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie wszyscy udali się do parku noszącego imię Konstytucji 3 Maja. Tam w okolicznościowych przemówieniach podkreślano, jak ważne są patriotyczne postawy i poczucie narodowej dumy, szczególnie w trudnym obecnie czasie.

-Wspominamy dziś tych, którzy przed laty tworzyli ustawę rządową, tych, którzy chcieli wówczas ratować upadającą Ojczyznę. Wspominamy wielkich Polaków, reformatorów, którzy stworzyli akt prawny na miarę ówczesnych czasów, drugą Konstytucję na świecie. Niestety wówczas nie udało się jej wcielić w życie, wprowadzić z wielu przyczyn, ale przede wszystkim powodem było to, iż dokonano zaborów, że nasi sąsiedzi- Rosja, Prusy, Austria rozebrali naszą Ojczyznę zabierając jej na długie lata niepodległość – mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Na zakończenie delegacje złożyły przy pomniku Orła Białego symboliczne wiązanki kwiatów w narodowych barwach.


 

Kawęczyn: Kwiaty, występy i wspólna modlitwa z oka...
Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w PSP w Turk...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.