Niepokojące wieści z Poznania. Czy samorząd województwa zdąży zgłosić kolej z Turku do Konina?

Ryszard Bartosik

Budowa kolei łączącej Turek z Koninem bez wątpienia byłaby historyczną inwestycją dla całego regionu, również ze względu na koszty. I to właśnie pieniądze mogą stanąć na przeszkodzie, aby w decydującym dla powodzenia projektu momencie nie przejść przez otwarte już drzwi. Stąd apele, aby samorząd województwa nie zaniechał starań o środki na realizację projektu, które nie będą drenować kieszeni gmin.

Nikt nam tego nie wybaczy…

-Dowiadujemy się, że z pięciu przyznanych przez rząd inwestycji kolejowych w ramach programu Kolej Plus trzy zostały zaakceptowane przez zarząd województwa wielkopolskiego i zostaną lub już zostały przesłane do Polskich Linii Kolejowych, które są realizatorem tego programu, a dwie nie. Wśród tych dwóch niestety jest linia kolejowa Turek- Konin. Nie została ona jeszcze zaakceptowana przez zarząd województwa wielkopolskiego. Apeluję do zarządu województwa, do pana marszałka Woźniaka, marszałka Jankowiaka, który zajmuje się sprawami kolejowymi w urzędzie marszałkowskim o to, aby ta linia kolejowa była budowana. To jest sprawiedliwość dziejowa, to jest wielka potrzeba - mówił podczas wtorkowej (7 czerwca) sesji rady powiatu minister Ryszard Bartosik, dodając że planowana linia kolejowa jest czymś, co powiatowi tureckiemu zwyczajnie się należy.

Do powodzenia całości projektu potrzebny jest wkład własny na poziomie 15 proc. To właśnie wysupłanie tej kwoty przysparza samorządowi województwa problemów.

- Udało się pozyskać środki z budżetu państwa. Jak słyszę bój się toczy o 15%, a pewnie nikt by nam nie wybaczył, a przede wszystkim nie wybaczył zarządowi województwa jeśli ta decyzja będzie podjęta, bo mamy już drzwi uchylone, wystarczy tylko przez nie przejść. Wciąż jest dyskusja o te 15% ponieważ zarząd województwa uważa, że partnerami powinny być samorządy lokalne, gminy i powiaty tego regionu. Tak też jest. Wszystkie gminy i powiaty deklarują wsparcie finansowe. Również nasz powiat i gminy z naszego powiatu. Dlatego bardzo niepokojące jest to, że ten wniosek nie został jeszcze zaakceptowany - podkreślał minister Bartosik.

Parlamentarzysta zaapelował także do pełnomocnika województwa na teren Wielkopolski wschodniej Macieja Sytka, którego zadaniem miało być zmniejszanie różnić w rozwoju subregionu, aby zajął stanowisko, bo do tej pory nie wypowiadał się w tej sprawie.

- Nie wyobrażam sobie, aby tych decyzji nie było. Będę wszędzie apelował i prosił, aby zarząd województwa podjął właściwą decyzję o uruchomieniu tej inwestycji. Ja nie zabiegałem o to dla siebie, nie zabiegałem z jakichś powodów politycznych, nie o to tutaj chodzi. Chodzi o nasz region i jego przyszłość. To jeszcze kilka lat zanim ta inwestycja byłaby skończona, ale to w naszej historii jest jedyna szansa. Chciałbym poprosić radnych o czynne wsparcie tych zabiegów. Zwracam się również do radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, ponieważ polityczne wsparcie jest bardzo potrzebne. Zbliża się termin końcowy składania wniosków, mija on pod koniec czerwca - dodał Ryszard Bartosik.

Szansa jest niepowtarzalna, a czasu coraz mniej

W podobnym tonie głos zabrał również starosta powiat tureckiego Dariusz Kałużny.

- To jest niepowtarzalna szansa rozwoju tej części Wielkopolski. Muszę sprostować jedynie pewne doniesienia medialne, bowiem zarzuca się staroście czy zarządowi powiatu tureckiego, że hamujemy tę inwestycję. Ja tylko przypomnę, że to nasza decyzja - wszystkich jednogłośnie, aby zabiegać o tę linię Turek- Konin. Wyliczenia przez Urząd Marszałkowski to 7 267 501 zł. Z tą deklaracją rozmawialiśmy. Kolejna rozmowa jeszcze była 6 maja na prośbę marszałka i wtedy dowiedzieliśmy się, że to nie będą proporcje 60 do 40, jak wcześniej było zakładane w rozmowach między liderem a partnerami a samorządami. Dowiedzieliśmy się właśnie na tym spotkaniu, że to będzie 50 proc.. Dowiedzieliśmy się również wówczas, że nie ma 12 partnerów, a jest ich więcej. Bardzo szanuję środki publiczne i na tym spotkaniu nie mogliśmy sami we dwóch ze starostą Karskim podjąć decyzji. Zmniejszyłem kwotę z 7 267 501 zł o trzy miliony, co było podyktowane możliwością finansowania ze środków unijnych, ale deklaruję powrót do tej kwoty- podkreślał Dariusz Kałużny, wspominając, że wciąż liczy na przystąpienie do projektu prezydenta Konina.

Rozwijaj swoją zawodową karierę w projekcie „Właśc...
Rusza przebudowa ulicy Uniejowskiej

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - japa w sobota, 11 czerwca 2022 08:08

Coś mi się wydaje, że w Poznaniu jest więcej ludzi myślących - niż w Turku...

Coś mi się wydaje, że w Poznaniu jest więcej ludzi myślących - niż w Turku...
Gość - aaaa w piątek, 10 czerwca 2022 10:22

Panie pośle! Do Dobrej linię zbudować trzeba! Żeby żona do pracy miała czym jeździć!

Panie pośle! Do Dobrej linię zbudować trzeba! Żeby żona do pracy miała czym jeździć!
Gość - gość w czwartek, 09 czerwca 2022 07:05

"powiatowi tureckiemu zwyczajnie się należy" - skąd my znamy ten tekst... PiSowi wszystko się nalezy:-(

"powiatowi tureckiemu zwyczajnie się należy" - skąd my znamy ten tekst... PiSowi wszystko się nalezy:-(
Gość - ayz w środa, 08 czerwca 2022 22:35

Boże drogi:-( Gospodarka w ruinie, inflacja rośnie - a ci o kolei... Olas czeka!

Boże drogi:-( Gospodarka w ruinie, inflacja rośnie - a ci o kolei... Olas czeka!
Gość - Gosc w środa, 08 czerwca 2022 17:59

Może chociaż w Poznaniu ktoś pomyśli racjonalnie. Za kasę, które może zostać w tą obiecankę a z której niewielu tak naprawdę będzie korzystało można zorganizować porządny transport busami na terenie całego powiatu na wiele lat. Jak wybudują tą zbędną kolej to nadal większość powiatu będzie miała problem żeby do niej dojechać.

Może chociaż w Poznaniu ktoś pomyśli racjonalnie. Za kasę, które może zostać w tą obiecankę a z której niewielu tak naprawdę będzie korzystało można zorganizować porządny transport busami na terenie całego powiatu na wiele lat. Jak wybudują tą zbędną kolej to nadal większość powiatu będzie miała problem żeby do niej dojechać.
Gość - Kolejorz w środa, 08 czerwca 2022 14:54

Wg starych wyliczeń ta inwestycja to 651 mln netto, 15% z tego to 98 mln. Samorząd Wielkopolski ma 4 takie inwestycje więc 400 mln (i to bez kosztów taboru oraz późniejszego uruchamiania pociągów) a obliczenia są z pewnością nieaktualne z powodu szalejącej inflacji bo wykonawcy renegocjują albo zrywają stare umowy. Linia miała być jednotorowa z miejscami na "mijanki", w dniu roboczym skorzysta z niej 1000 osób
Ta inwestycja to tylko wielki pic i marketing polityczny, nic z niej nie będzie, brak uzasadnienia ekonomicznego już przy projekcie, samorządy nie udźwigną kosztów (nawet w nie swój majątek tylko PKP) a tor jest ślepy bo nie da się dojechać ani do Łodzi, ani do Kalisza.
Apel do marszałka województwa służy tylko do wskazania winnego bojara z innego obozu. Car dobry. Głos rozsądku jak zwykle nie ma tu znaczenia.
Może niech na początek zadbać, żeby emeryci z otaczających Turek wiosek mieli czym dojechać do lekarza czy na targ a później budować kolej do Poznania za miliard - jeden pomnik gospodarności już mamy w Ostrołęce.

Wg starych wyliczeń ta inwestycja to 651 mln netto, 15% z tego to 98 mln. Samorząd Wielkopolski ma 4 takie inwestycje więc 400 mln (i to bez kosztów taboru oraz późniejszego uruchamiania pociągów) a obliczenia są z pewnością nieaktualne z powodu szalejącej inflacji bo wykonawcy renegocjują albo zrywają stare umowy. Linia miała być jednotorowa z miejscami na "mijanki", w dniu roboczym skorzysta z niej 1000 osób Ta inwestycja to tylko wielki pic i marketing polityczny, nic z niej nie będzie, brak uzasadnienia ekonomicznego już przy projekcie, samorządy nie udźwigną kosztów (nawet w nie swój majątek tylko PKP) a tor jest ślepy bo nie da się dojechać ani do Łodzi, ani do Kalisza. Apel do marszałka województwa służy tylko do wskazania winnego bojara z innego obozu. Car dobry. Głos rozsądku jak zwykle nie ma tu znaczenia. Może niech na początek zadbać, żeby emeryci z otaczających Turek wiosek mieli czym dojechać do lekarza czy na targ a później budować kolej do Poznania za miliard - jeden pomnik gospodarności już mamy w Ostrołęce.
Gość - marian w środa, 08 czerwca 2022 13:21

Witam
jaki jest sens kolei z Konina do Turku?? jakby szła dalej linia do Łodzi to widzę taki sens,a tak do wielka d.... będzie , większość ludzi i tak będzie dojeżdżało do Konina samochodami bo utknie na dworcu pkp albo będzie musiało o wiele wcześniej wstawać,żeby zdążyć na pociąg .Studenci jeżdżą na studia do Poznania i Łodzi. Większym sensem byłaby komunikacja miejska , która by woziła uczniów z ościennych wiosek do Turku np.Turkowic,Żuk,Obrzębina, Grabieńca czy Słodkowa do szkół średnich i podstawowych do Turku . Może sam nawet bym korzystał bo także muszę dojeżdżać z ościennej wsi . Brakuje także dróg rowerowych z tych wsi typu Turkowice,Grabieniec a jak już dojedziesz do peryferii miasta to się kończą drogi rowerowe i dalej musisz się ćwiczyć między samochodami lub po chodniku tj.ze Słodkowa , Żuk . Tu widzę przyszłość naszego miasta - KOMUNIKACJA MIEJSKA,coraz więcej osób mieszka pod miastem i koło 8 w naszym mieście mamy z każdego wlotu do miasta MEGA KORKI..

Witam jaki jest sens kolei z Konina do Turku?? jakby szła dalej linia do Łodzi to widzę taki sens,a tak do wielka d.... będzie , większość ludzi i tak będzie dojeżdżało do Konina samochodami bo utknie na dworcu pkp albo będzie musiało o wiele wcześniej wstawać,żeby zdążyć na pociąg .Studenci jeżdżą na studia do Poznania i Łodzi. Większym sensem byłaby komunikacja miejska , która by woziła uczniów z ościennych wiosek do Turku np.Turkowic,Żuk,Obrzębina, Grabieńca czy Słodkowa do szkół średnich i podstawowych do Turku . Może sam nawet bym korzystał bo także muszę dojeżdżać z ościennej wsi . Brakuje także dróg rowerowych z tych wsi typu Turkowice,Grabieniec a jak już dojedziesz do peryferii miasta to się kończą drogi rowerowe i dalej musisz się ćwiczyć między samochodami lub po chodniku tj.ze Słodkowa , Żuk . Tu widzę przyszłość naszego miasta - KOMUNIKACJA MIEJSKA,coraz więcej osób mieszka pod miastem i koło 8 w naszym mieście mamy z każdego wlotu do miasta MEGA KORKI..
Gość
czwartek, 06 października 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.