Nowa elektrownia w Turku wykorzysta wodór. Wkrótce przetarg na budowę inwestycji

elektrownia

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin wkrótce ogłosi przetarg na budowę bloku gazowo-parowego na terenie Elektrowni Adamów w Turku. Według najnowszych informacji do 30 proc. paliwa stosowanego w nowej jednostce ma stanowić wodór.

Inwestorem dla nowej jednostki wytwórczej będzie PAK CCGT - spółka zależna ZE PAK. Turbina gazowa w nowym bloku ma być dostosowana do spalania mieszanki paliwowej składającej się z gazu ziemnego i wodoru (jako paliwa pomocniczego), gdzie udział wodoru ma wynieść około 30 proc. Teren, na którym stanąć ma nowa elektrownia ma zostać przygotowany do kończą listopada 2022 roku. Aktualnie trwa rozbiórka obiektów z nieczynnej Elektrowni Adamów.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości inwestycja wykorzystywać będzie wyłącznie wodór, wszystko związane jest jednak z wejściem w życie stosownych rozporządzeń. Blok ma być przystosowany do współpracy z farmą fotowoltaiczną o mocy około 211 MW.

Przykona: Wojskowy śmigłowiec nad zbiornikiem
Zapraszamy na wiosenne obserwacje ptaków z grupą O...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 24 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.