Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

O bezpieczeństwie i sprawiedliwej transformacji, czyli wicemarszałek Jankowiak z wizytą w powiecie tureckim

Wojciech Jankowiak

Jak powiedział dyrektor WORD Mariusz Seńko, dużym wydarzeniem dla samorządowców oraz druhen i druhów z powiatu tureckiego była wizyta wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka. Właśnie dzisiaj tj. 30 listopada wybrane jednostki otrzymały sprzęt ratownictwa medycznego, a po południu odbyła się konferencja prasowa.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego w Koninie Mariusz Seńko, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler oraz wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski.

Główną przyczyną wizyty wicemarszałka była dotacja z WORD w Koninie na wyposażenie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zakupiony sprzęt otrzymało sześć jednostek z terenu powiatu tureckiego i kolskiego w tym z miasta Turku, Krwom, Ewinowa czy Kun.

OSP Kuny – Zestaw ratownictwa medycznego PSP R1
OSP Krwony - Zestaw ratownictwa medycznego PSP R1
OSP Ewinów - Zestaw ratownictwa medycznego PSP R1
OSP Turek - PELI 9490 Najaśnica akumulatorowa
OSP Grzymiszew – Podpora stabilizacyjna PT-1200
OSP Ruszków Pierwszy - Podpora stabilizacyjna PT-1200

-W wielu przypadkach okazuje się, że ratownicy z OSP często w pierwszej kolejności docierają do potrzebujących osób przed karetką. A wiadomo, że dzisiaj sytuacja służby zdrowia nie jest najlepsza- mówił Mariusz Seńko dodając, że zmiany wprowadzone w lipcu skutkują tym, że brakuje środków pieniężnych, a w Turku sytuacja jest szczególnie ciężka.

Podczas spotkania zaproszeni goście przekazali istotne informacje na temat wykorzystywania środków unijnych oraz przyszłych perspektyw rozwoju.

-W powiecie tureckim bardzo wiele się dzieje. Osoby siedzące tutaj, samorządowcy z terenu powiatu tureckiego, tacy jak burmistrz Dobrej, który w różnych rankingach wykazuje się mając pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy unijnych. Nie gorzej wypada także gmina Brudzew. Wszystko odbywa się dużym wysiłkiem i samo nie przychodzi. Najistotniejszym tematem jest restrukturyzacja energetyczna- mówił Wojciech Jankowiak nawiązując również do obecnej sytuacji oraz odnawialnych źródeł energii.

Jak powiedział wicemarszałek istotnym tematem jest fundusz sprawiedliwej transformacji w kontekście naszego regionu.

-Mamy widoki na to by uzyskać, w tym również powiat turecki jest tym objęty. Istnieje natomiast niebezpieczeństwo i wątpliwości które się rodzą i pytania, kiedy to zostanie uruchomione, kiedy to będzie dostępne. I na to pytanie na dzień dzisiejszy nie ma do końca odpowiedzi. Tu jest cały problem- mówił Jankowiak. Dodał on, że z niecierpliwością czeka się na jakiekolwiek decyzje, gdyż nową perspektywę przewiduje się na lata 2022-27. Nadmienił również, że obecny rok dobiega końca, a pieniądze nie zostały uruchomione. Z nadzieją patrzy się więc na początek przyszłego.

Podczas spotkania głos zabrał burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler. Przypomniał on o zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycjach oraz odniósł się do wypowiedzi wicemarszałka dotyczącej pozyskiwania środków unijnych.

-Z pewnością uzyskaliśmy najwięcej środków spośród wszystkich innych gmin, jeżeli chodzi o lata 2014-2021. To pokazuje ile można dobrego z tych środków zrealizować, zrobić. Czekamy z niecierpliwością za nową perspektywą i nowymi możliwościami- mówił burmistrz Dobrej.

Jak poinformował wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski gmina Turek, gmina Brudzew i gmina Przykona już podjęła działanie, by założyć spółdzielnię energetyczną, ale duże nadzieje pokładane są w funduszu sprawiedliwej transformacji.

-Każdy boryka się z wysokimi cenami energii i to jest najbardziej palący problem, żeby tę kwestię rozwiązać.
Rozmawialiśmy też z panem wicemarszałkiem na temat drogi wojewódzkiej 470, która przebiega między innymi przez gminę Brudzew, gdzie jest dojazd do autostrady i kwestii rozwiązań technicznych. W ubiegłym tygodniu firma zakupiła 4 ha ziemi przy drodze wojewódzkiej i chce wybudować kolejny zakład z perspektywą zatrudnienia około 250 osób. Te kwestie dla inwestorów pojawiających się w gminie oraz drogi wojewódzkiej były poruszane z wicemarszałkiem- mówił Cezary Krasowski.
 

 

Agregaty dla Ukrainy. Akcja turkowskich przedsiębi...
Razem możemy więcej!
 

Komentarze 2

Gość - yur w niedziela, 04 grudnia 2022 16:54

A głównego "strażaka" z powiatu nie było? Nie widzę bartosika w mundurze...

A głównego "strażaka" z powiatu nie było? Nie widzę bartosika w mundurze...
Gość - Konrad w niedziela, 04 grudnia 2022 13:12

Ciekawe czy te torby choć z pełnym wyposażeniem są

Ciekawe czy te torby choć z pełnym wyposażeniem są
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.