Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

O polityce, oczekiwaniach oraz dalszych planach - czyli Koalicja Obywatelska buduje program wyborczy

Koalicja Obywatelska

Członkowie Koalicji Obywatelskiej postanowili się spotykać z Polakami, aby porozmawiać o tym, jak układają się sprawy w kraju, wysłuchać oczekiwań, postulatów albo sugestii i podzielić się planami jeśli chodzi o politykę.

Przedstawiciele ugrupowania zawitali do Turku, aby podąć dyskusję o potrzebach mieszkańców.

- Traktujemy tę wizyty jako element budowy programu wyborczego, który w połowie roku ogłosimy. Jest to dla nas ważne, aby nasz program odpowiadał na oczekiwania Polaków, aby później można go było w pełni zrealizować - mówił Marek Sowa wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego KO, były marszałek województwa małopolskiego podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek, 10 marca.

Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli swoją wizytę w Turku już przed południem. Dariusz Rosatti- były minister spraw zagranicznych, Andrzej Halicki - europoseł, były minister administracji i cyfryzacji oraz poseł -Michał Krawczyk, a także były prezydent Chełma i były marszałek województwa lubelskiego - Krzysztof Grabczuk oraz Marek Sowa spotkali się z władzami miasta, a także nauczycielami i przedsiębiorcami.

Podczas tych spotkań poruszono kwestie transparentności prawa oraz zwiększania inwestycji i braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

- Dzisiaj cierpią na tym przedsiębiorcy, że te pieniądze są blokowane, to bardzo ważny postulat, który był zgłaszany wielokrotnie. Jest też sprawa transformacji energetycznej , reformy systemu energetycznego w Polsce. Jeśli chodzi o geotermię to trochę nas smuci blokowanie tej inicjatywy przez starostwo, które kwestionuje proces decyzyjny. Ja jestem z małopolski u nas geotermia jest najlepiej rozwinięta ze wszystkich województw wiem jaka to szansa rozwojowa - mówił Marek Sowa.

Podczas spotkania z burmistrzem Romualdem Antosikiem oraz dyrektorami i nauczycielami turkowskich szkół poruszono temat oświaty.

- Podstawowym problemem związanym z finansami miasta są ogromne wydatki na oświatę. Burmistrz mówi to, co mówią wszyscy samorządowcy w Polsce, a czego nie rozumie kompletnie minister edukacji i nauki. Subwencja oświatowa jest absolutnie niewystarczające nawet do pokrycia połowy wydatków które ponosi miasto. To jest ogromne obciążenie dla budżetu, którego być nie powinno. Burmistrz pokazywał jak rosną koszty funkcjonowania oświaty i nie nadąża za tym subwencja oświatowa. Nauczyciele i dyrektorzy podnosili kwestie nadzoru ze strony kuratorium . Obecnie kuratoria nie służą doradztwem, skoleniami, nie służą podnoszeniu kwalifikacji, ale służą rozliczaniu się z papierów. Przekształcają się w funkcję „prokuratora” oświaty . Kwestia wynagrodzeń która jest poruszana w wielu miejscach w Polsce, te wynagrodzenia są zdecydowanie za niskie i nie pozwalają młodym ludziom po studiach na podjęcie zawodu nauczyciela - podkreślał przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej.

Pytani o to, jaki plan widzą na przyszłość dla Turku i okolic członkowie KO wskazywali, że nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby stwierdzić, że do realizacji projektów potrzebne są pieniądze.

- 50 mln. zł to najmniejsza z kwot, która powinna od zeszłego roku pracować w tym powiecie i tym mieście. Gdzie one są? Ale oczywiście znamy potrzeby - obwodnice, linię kolejową, geotermię i szereg innych projektów. Żeby to zrobić trzeba zamiast nieudaczników mieć ludzi, którzy będą dla dobra interesów Polski dobrze orientować się w meandrach instytucji europejskich, a nie uprawiać propagandę, że nam się coś należy - mówił był wojewoda małopolski.

Podczas spotkania w magistracie poruszono też sprawę uciążliwą dla mieszkańców miasta, a mianowicie przykrych zapachów wydobywających się z jednego z zakładów w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. Romuald Antosik przekazał parlamentarzystom komplet dokumentów, które na przestrzeni ostatnich lat powstały i dokumentują działania podejmowane w temacie likwidacji uciążliwości zapachowych z przedsiębiorstwa. Obecny na spotkaniu z przedstawicielami KO lider lokalnej lewicy Marian Mirosław Marczewski wprost zapytał, co zamierzają zrobić, żeby wygrać wyboru.

- Jest cieniutko, tak na styk. Wierzę, że te wybory wygra opozycja, wspomogę w swoim zakresie, aby tutaj lokalnie opozycja osiągnęła lepszy wynik niż w ostatnich wyborach, a le z czym idziecie do tych wyborów, z jakimi hasłami, które pociągną niezdecydowany elektorat? - dopytywał Marczewski.

Jasnej odpowiedzi nie uzyskał. Mieszkańcy natomiast dopytywali o sprawy im bliskie, takie jak chociażby emerytury górnicze, wokół których wciąż jest wiele niejasności, podatki czy bieżące problemy mieszkańców.

Jaki program Koalicja Obywatelska zbuduje po spotkaniach z mieszkańcami wiadomo będzie za kilka miesięcy.
 

 

Gm.Turek: Piękne kwiaty i mnóstwo radości na Dzień...
„Nadgodziny Plus” powracają jak bumerang

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Ola w poniedziałek, 13 marca 2023 17:34

Zomowiec i miejskie koło ZSMP

Zomowiec i miejskie koło ZSMP:D:D:D
Gość - Z.Filipowicz były nauczyciel w wtorek, 14 marca 2023 14:43

Ustawione spotkania z PiS czyli wizyta pacjentów oddziału geriatrycznego na pokazie ''cudów'' PiS-u.

Ustawione spotkania z PiS czyli wizyta pacjentów oddziału geriatrycznego na pokazie ''cudów'' PiS-u.
Gość - Mieszkaniec w niedziela, 12 marca 2023 13:23

Mimo wszystko nasuwa się stary dowcip, kiedy patrzy sie na to towarzystwo.
Tłum skanduje .
"Allahu ześlij nam skowronka.
Po wielu wołaniach słychać głos.
Dałem już Wam tylu głupców ,a wy jeszcze chcecie skowronka."

Mimo wszystko nasuwa się stary dowcip, kiedy patrzy sie na to towarzystwo. Tłum skanduje . "Allahu ześlij nam skowronka. Po wielu wołaniach słychać głos. Dałem już Wam tylu głupców ,a wy jeszcze chcecie skowronka."
Gość - Z.Filipowicz były nauczyciel w poniedziałek, 13 marca 2023 14:46

Idealny dowcip dla podstawionych wyborców PiS .Opłaceni ,nie wiedzą po co i dlaczego ale klaszczą na zawołanie .

Idealny dowcip dla podstawionych wyborców PiS .Opłaceni ,nie wiedzą po co i dlaczego ale klaszczą na zawołanie .
Gość - cenzura w sobota, 11 marca 2023 09:30

Tu przynajmniej ludzie przyszli bo chcieli a nie jak w PiS ,zebrania z podstawionymi klakierami.Hi hi hi.

Tu przynajmniej ludzie przyszli bo chcieli a nie jak w PiS ,zebrania z podstawionymi klakierami.Hi hi hi.
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.