O szpitalu, drogach i edukacji podczas konferencji Polskiego Stronnictwa Ludowego

Konferencja PSL

W czwartek, 16 maja odbyła się konferencja prasowa podczas której omówiono obecną działalność powiatu tureckiego oraz aktywności radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas spotkania w którym uczestniczyli prezes PSL Mariusz Seńko, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler oraz radne Aneta Seńko i Zofia Gruszczyńska poruszono tematy turkowskiego szpitala, dróg oraz edukacji.

Z dobrą informacją na początek

Na samym początku konferencji prezes PSL w Turku Mariusz Seńko poinformował o otwarciu nowej pracowni automatyki przemysłowej w Zespole Szkół Technicznych w Turku o czym przeczytać możemy TUTAJ.

-Jest to naprawdę bardzo dobra informacja, zresztą poprzednią całą kadencję zabiegaliśmy o ten projekt indykatywny i go realizowaliśmy. A dzisiaj efekty już można zobaczyć w funkcjonujących i nowoczesnych pracowniach nie tylko Zespołu Szkół Technicznych w Turku, ale również Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich- mówił Mariusz Seńko.

Nieujawnione informacje w szpitalu

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja dotycząca obecnej kondycji szpitala. Jak powiedział prezes PSL od zawsze wiadome było, że jest to wielkie wyzwanie.

-Sytuacja, kiedy obejmowaliśmy szpital w roku 2015 była bardzo trudna ponieważ były tam niewykonane zalecenia Państwowej Straży Pożarnej, nie był dostosowany obieg do wymogów Ministerstwa Zdrowia. Te wszystkie działania musiały być natychmiast zrealizowane ze względu na zagrożenie zamknięcia szpitala- mówił Mariusz Seńko.

Jak dodał problemem jest nadal kwestia finansowania służby zdrowia i szpitala w Turku.

-W momencie, kiedy obejmowaliśmy tę funkcję pewne informacje dotyczące stanu finansowego szpitla były nieujawnione. Ujawniły się one dopiero po roku 2015, kiedy zostało zlecone przeprowadzenie badania przez biegłego rewidenta, który uwidocznił, że w latach poprzednich w szpitalu nie dokonywano zabezpieczenia środków odpisu na rezerwy pracownicze- informuje Mariusz Seńko.

Do zadłużenia szpitala dopisano po roku 2015 7,5 mln zł niezabezpieczonych wcześniej rezerw pracowniczych, co spowodowało, że szpital stracił płynność i zdolność kredytową. Zaciągnięta później pożyczka miała na celu spłacenie wcześniejszych zobowiązań, co się udało. Problemem był również podpisany kontrakt na obsługę pogotowia ratunkowego w jak powiedział prezes PSL w dość niskich stawkach. Został również zmniejszony kontrakt na chirurgi, co powodowało straty.

-Na końcówce naszej kadencji zobowiązania wymagalne wynosiły 1 mln 800 tys.zł, a w lutym były one na poziomie około 3,5 mln zł. Więc w jakiś sposób drastycznie zaczęły narastać- mówił Mariusz Seńko.

Według radnych PSL zastanawiające jest co się dzieje, że dług zaczął ponownie narastać w tak szybkim tempie.

-Stanowisko dotyczące zmianie stanowiska dyrektora również jest krytyczne ponieważ przed negocjowaniem tak ważnych i istotnych kontraktów, jak na ginekologię i chirurgię zmiana jest osłabieniem zdolności negocjacyjnych tym bardziej, że kontrakt na chirurgię wygasał już od początku roku, a teraz przeprowadzony został w ostatniej chwili. Więc nie było czasu na zweryfikowanie ofert na rynku i powtórzenie konkursu. Z tego co słyszymy została wybrana ta sama firma co wcześniej i wówczas mówiono, że jest tak bardzo drogo. Inni lekarze i firmy się nie pojawiły, a kwotę pewnie wkrótce poznamy- mówił Mariusz Seńko.

Według członków PSL konkurs na ginekologię również podjęty został zbyt późno. Niepokojąca według prezesa informacja dotyczy środków przyznanych przez NFZ, które są niewystarczające dla szpitala oraz to, że pogotowie ratunkowe miałoby być przesuwane, jako odrębna "instytucja", co byłoby odrębnie finansowana, a tym samym niekorzystne. - Nie chcemy krytykować tylko dla zasady, ale chcemy włączyć się w proces wsparcia - dodał Mariusz Seńko.

Zrównoważona infrastruktura drogowa

Jak wskazywał Mariusz Seńko w poprzedniej kadencji PSL w powiecie tureckim opowiadał się za zrównoważoną polityką drogową, chcą pochylić się nad każdą gminę. Obecnie duże nadzieje pokładane są w Funduszu Dróg Samorządowych. Do naboru wniosków w ramach tego programu złożono kilka projektów, w tym na Zdrojki Lewe w Turku oraz drogę Piętno-Grzymiszew.

- Jeżeli by się ziściły te zapowiedzi, że jest duża szansa pozyskania, to liczymy, że te środki zostaną przeznaczone też na inne inwestycje, np. w Skarżynie czy w Dobrej - mówił były starosta powiatu tureckiego.

Dla PSL najważniejsze są konstruktywne rozmowy i to, aby strumień pieniędzy nie był kierowany tylko w stronę jednej czy dwóch gmin.

Wspierają nauczycieli

Podczas konferencji nie zabrakło także odniesień do sytuacji w systemie edukacji oraz niedawnego strajku nauczycieli. Członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślali, że wspierają działania nauczycieli i są zdania, że trzeba pokazywać problemy, które pojawiają się w oświacie. Niepokojący jest choćby niedobór kadr szkolnictwa zawodowego oraz podwójny rocznik, który we wrześniu pojawi się w szkołach średnich powiatu tureckiego. PSL ufa w zapewnienia starosty, że powiat jest do tego przygotowany, ale nie ma wątpliwości, że pogorszy się standard i komfort pracy.

 

PGKiM: Modernizujemy to, co ukryte pod deptakiem
Spotkanie autorskie z Michałem Sobczakiem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.