O tym, co zostało zrobione opowiedzieli burmistrz Romuald Antosik i radni Klubu ZT

Konferencja ZT

-Uważamy, że każde ugrupowanie, które będzie startowało teraz w wyborach powinno takiego podsumowania dokonać- powiedziała na początku konferencji, która odbyła się 18 września Mariola Kadrzyńska- Siwek.

Cztery lata temu radni Klubu Ziemia Turkowska z burmistrzem Romualdem Antosikiem w wyborach wystartowali pod hasłem „Turek potrzebuje zmian”. Jak sami mówią od tej pory wiele się zmieniło. O tym, jakie działania zostały podjęte poinformowano podczas wczorajszej konferencji.

- W każdej części miasta można zauważyć ile udało się nam zrealizować w ciągu tak krótkiego czasu, jakim jest jedna kadencja. Początki tej kadencji wcale nie były łatwe, gdyż zaczynałem urzędowanie mając tylko czterech radnych, którzy startowali razem ze mną. Udało nam się przekonać z upływem czasu do naszych działań większość radnych i dzięki nim zrealizowaliśmy wiele rzeczy, o których dzisiaj opowiemy- mówił na początku spotkania Romuald Antosik.

Jednym z głównych założeń tej kadencji była stabilizacja finansowa. Jak powiedział burmistrz w ciągu czterech lat dochody wzrosły o 32 393 612 zł, a spłacony do tej pory dług to 11 579 089 zł oraz odsetki od obligacji i pożyczek, które wyniosły 3 412 319 zł.

Podczas całej kadencji pozyskano łącznie 49 222 472 zł. Do uzyskania tej kwoty przyczyniły się takie instytucje, jak Miejska Biblioteka Publiczna, MOPS Turek, PGKiM Turek czy Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera.

Jednym z celów było zatrzymanie mieszkańców w Turku, co według obecnego burmistrza udało się, a odsetek osób opuszczający miasto jest coraz mniejszy.

W latach 2014-2020 obecnym rządzącym udało się pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na opracowanie dokumentacji i pozwolenie na budowę dotyczącą Rewitalizacji Parku im.Żerminy Składkowskiej i ulicy Parkowej, Dokumentację na rewitalizację centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku, budowę Centrum Sportów Plażowych.

Jak powiedział Romuald Antosik aktywnie poszukiwani są inwestorzy. W naszym mieście pojawili się MP Production (Messer Group), Browar Turek, Getec Polska Sp.z o.o., DeVeris Polska Sp. z o.o.

Podczas konferencji poinformowano, że nastąpił znaczny wzrost gospodarczy w Turku. Jest to związane choćby ze wzrostem powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w stosunku do roku 2014 o 40 914,54 m2.

Nastąpił również wzrost powierzchni użytkowej gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stosunku do roku 2014 powierzchnia ta wzrosła o 66 134,62 m3.

Istotnym elementem była reorganizacja przedsiębiorstw, co spowodowało redukcję kosztów zatrudnienia i świadczeń oraz obniżenie kosztów funkcjonowania. Jak poinformował burmistrz wyższy jest zysk spółek miejskich. Są również nadzieje na jeszcze lepszy wynik.

Za sukces uznaje się obniżenie cen śmieci i dokonanie analizy systemu śmieciowego, rozwiązanie problemu związanego z dostawami ciepła oraz termomodernizację budynków, której łączny koszt to 28 736 497,33 zł.

-Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że termomodernizacja bez udziału mieszkańców byłaby niemożliwa. Od 2015 roku termomodernizacja objęła 80 budynków. Finansowali to przede wszystkim mieszkańcy, gmina miejska Turek i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- mówił burmistrz.

Wspomniał również o organizacji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, wsparciu niepełnosprawnych, opiece zdrowotnej i profilaktyce dla dzieci oraz poprawie bezpieczeństwa w mieście. Poinformował o podjętych działaniach na rzecz seniorów oraz wielu placach zabaw dla dzieci czy siłownie plenerowe.

Obecni rządzący systematycznie starają się przejąć od powiatu drogi znajdujące się w mieście. Do tej pory do miasta udało się przyłączyć ulice Nową, Południową, Smorawińskiego, Ogrodową, Słowackiego.

-W ciągu tej kadencji wykonaliśmy wydatków majątkowych i inwestycyjnych na kwotę około 68 mln zł. Wykonaliśmy 337 zadań inwestycyjnych. Z budżetu gminy miejskiej była to kwota 48 mln zł, a z budżetu PGKiM około 20 mln zł- chwalił Romuald Antosik.

Najważniejsze z nich to prawie 4 km dróg, 380 miejsc parkingowych, prawie 5 km chodników, 670 m ścieżki rowerowej, wodny plac zabaw, budowa kanalizacji deszczowej w ramach zadania „Budowa ul.Leśnej”, „Odkrywczo, eksperymentalnie i aktywnie”- obserwatorium przy ul.Parkowej i wielofunkcyjne boisko, nowe ogrodzenie cmentarza komunalnego i rozbudowa cmentarza w Słodkowie, modernizacja Stadionu 1000-lecia.

Podczas spotkania wspomniano o kwitnącym życiu kulturalnym naszego miasta. Wśród imprez cieszących się powodzeniem znalazły się koncerty z Big Bandem, Dni Turku i Gminy Turek, Iluminacja świąteczna w rynku.

Jak powiedział burmistrz, mimo iż budownictwo mieszkaniowe nie było założeniem tej kadencji rzeczywistość zweryfikowała założenia. Romuald Antosik zapowiedział, że będzie to główne założenie przyszłej kadencji.

-Wywiązaliśmy się z tego, co przez te cztery lata zrobiliśmy w mieście Turku. Są to rzeczy realne, które można w każdej chwili sprawdzić. One były konsultowane zarówno z kierownikami merytorycznymi wydziałów, jak i z Panią skarbnik. Będziemy startować w wyborach samorządowych 2018, bo chcemy kontynuować to, co zrobiliśmy. Idziemy pod hasłem „Turek w dobrych rękach”- podsumował obecny burmistrz Romuald Antosik.

„Burmistrz blokuje inwestycję. W mediach robi się ...
Porozumienie Samorządowe Niezależni zaprezentowało...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Ano nie w niedziela, 23 wrzesień 2018 14:38

OK, czyli:
"Jednym z celów było zatrzymanie mieszkańców w Turku, co według obecnego burmistrza udało się, a odsetek osób opuszczający miasto jest coraz mniejszy" - a wiecie dlaczego? Bo juz nie ma kto wyjeżdżać.
Termomodernizacja? - to zasługa wyłącznie mieszkańców, z obawy przed kosztami ogrzewania.
Wzrost powierzeni uzytkowej dla przedsięwzięć gospodarczych to dzieki wam? Serio ?

Powiedzcie co sami zrobiliście, nie przypisując sobie zsług innych mieszkańców.

OK, czyli: "Jednym z celów było zatrzymanie mieszkańców w Turku, co według obecnego burmistrza udało się, a odsetek osób opuszczający miasto jest coraz mniejszy" - a wiecie dlaczego? Bo juz nie ma kto wyjeżdżać. Termomodernizacja? - to zasługa wyłącznie mieszkańców, z obawy przed kosztami ogrzewania. Wzrost powierzeni uzytkowej dla przedsięwzięć gospodarczych to dzieki wam? Serio ? :) Powiedzcie co sami zrobiliście, nie przypisując sobie zsług innych mieszkańców.
muald w czwartek, 20 wrzesień 2018 13:15

Płacimy duże pieniądze Niemieckiej firmie za ciepło a Pan sobie chodniczki robisz. Obiecali jakąś posadke?
Oddał Pan strategiczną inwestycje Niemcom!!!!!

Płacimy duże pieniądze Niemieckiej firmie za ciepło a Pan sobie chodniczki robisz. Obiecali jakąś posadke? Oddał Pan strategiczną inwestycje Niemcom!!!!!
Arnold w czwartek, 20 wrzesień 2018 16:57

Cóż się nie robi, żeby ci w polską dupę było ciepło.

Cóż się nie robi, żeby ci w polską dupę było ciepło.
sajak w czwartek, 20 wrzesień 2018 13:09

Panie Antosik prosze przyznać się do błedu publicznie w sprawie myjni. Ludzie to docenią i odejdzie Pan z honorem. Takto po przegranej będzie Pan posmiewiskiem.

Panie Antosik prosze przyznać się do błedu publicznie w sprawie myjni. Ludzie to docenią i odejdzie Pan z honorem. Takto po przegranej będzie Pan posmiewiskiem.
poniedziałek, 19 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.