O wolność trzeba dbać. Mieszkańcy powiatu tureckiego uczcili Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada

104 lata temu, po latach niewoli Polska odzyskała upragnioną niepodległość i powróciła na mapę Europy. Wspólną modlitwą i złożeniem symbolicznych kwiatów oddano hołd tym, którzy polegli na wszystkich frontach niepodległościowych walk.

Przedstawiciele władz powiatu tureckiego, gminy turek oraz zaproszeni goście i delegacje złożyli symboliczne kwiaty przy tablicy na budynku poczty przy ul. Kaliskiej w Turku, poświęconą pamięci turkowianina Stanisława Kączkowskiego, który zginął z rąk Niemców 11 listopada 1918 r.

Bezpośrednio po złożeniu kwiatów w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli między innymi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, starosta Dariusz Kałużny oraz wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, radni, przedstawiciele samorządowych jednostek organizacyjnych, policji, sił zbrojnych, straży pożarnej oraz delegacje placówek oświatowych, zakładów pracy, a także wielu mieszkańców miasta i powiatu tureckiego.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku Orła Białego. Tam młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Turku zaprezentowała specjalny program słowno-muzyczny. W okolicznościowym przemówieniu starosta Dariusz Kałużny podkreślał, że 11 listopada jest niezwykle ważną datą dla wszystkich Polaków, zarówno w kraju jak i zagranicą. O ważnej roli patriotyzmu mówił też minister Ryszard Bartosik.

- Jak każdego roku gromadzimy się, aby wyrazić naszą radość z tego, że żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie. 11 listopada 1918 roku polska po 123 latach odzyskuje niepodległość, Józef Piłsudski określa się naczelnikiem państwa. Tworzy się państwo polskie. Korzystamy wówczas ze sprzyjających okoliczności politycznych. Polska uzyskuje niepodległość, ale to początek drogi, bo jak mówił największy z Polaków - wolność jest nie tylko dana, ale i zadana. Wolność, niepodległość, trzeba kształtować, budować, pracować dla niej każdego dnia - podkreślał minister Ryszard Bartosik w okolicznościowym przemówieniu.

Wyjątkowym punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Ponadto organizatorzy wydarzenia wręczyli gratulacje związane z awansami wojskowymi żołnierzom 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pochodzącym z powiatu tureckiego.

Tuliszków: Pamiętajmy o bohaterach i wspólnie budu...
Malanów: Łączmy się w pracy i walce o niepodległoś...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Ja w niedziela, 13 listopada 2022 16:25

Nie za duźo tego cyrku?

Nie za duźo tego cyrku?
Gość - Gosc w piątek, 11 listopada 2022 23:09

Pisowski benefis

Pisowski benefis:D
Gość
niedziela, 03 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.