O współpracy rządu z lokalnymi samorządowcami. Spotkanie z Wojewodą Wielkopolskim

Łukasz Mikołajczyk

O współpracy między rządem a władzami na szczeblu lokalnym, programach społecznych, kolei i pandemii koronawirusa rozmawiano podczas spotkania samorządowców z powiatu tureckiego z Wojewodą Wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem.

Spotkanie zorganizowano w poniedziałek, 27 lipca, przy okazji wizyty Wojewody w powiecie tureckim. W auli Zespołu Szkół Technicznych spotkali się przedstawiciele samorządów z naszego regionu. Wziął w nim także udział poseł Ryszard Bartosik.

-Polityka naszego rządu to zrównoważony rozwój kraju. Program zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego, a co więcej - jest realizowany we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił poseł. Wspomniał on również o programach społecznych takich realizowanych przez rząd. Jak powiedział wiele środków kierowanych jest do samorządów.

- Dzięki współpracy samorządów z rządem, realizowane są inwestycje w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Ta współpraca zawsze kończy się dobrymi efektami- mówił parlamentarzysta, dziękując jednocześnie za tę współpracę, w tym za współpracę z wojewodą. Przedstawił przy tym inwestycje realizowane na terenie miasta Turku skupiając się w dużej mierze na remontowanych ulicach w tym Zdrojkach Lewych. Podkreślił ilość środków pieniężnych przekazywanych do turkowskiego szpitala dodając, że przykłady można pokazać w każdej z gmin powiatu tureckiego.

Podziękowania w stronę wojewody skierował także starosta Dariusz Kałużny za pomoc w momencie, gdy pojawiły się informacje o COVID-19 w największym zakładzie pracy na terenie powiatu tureckiego.

- Reakcja była natychmiastowa i udało się sprostać zadaniu – mówił.

Podczas spotkania Ryszard Bartosik nie omieszkał wspomnieć o planach budowy kolei do Turku. - Chcę jeszcze wspomnieć o jednej wielkiej inwestycji na którą mamy szansę. Jest ona w powiecie tureckim często wyśmiewana przez ludzi, którzy nie potrafią patrzeć daleko do przodu, którym nie zależy na rozwoju naszego powiatu. Jest to kolej, o której wiele lat już mówimy. Został uruchomiony program Kolej Plus - mówił poseł Bartosik.

Drugą część konferencji stanowiła prezentacja Wojewody Wielkopolskiego dotycząca danych o sytuacji związanej z koronawirusem. Informacje dotyczyły terenu całej Wielkopolski. Wojewoda wspomniał o programach realizowanych w dobie pandemii COVID-19, których celem jest przede wszystkim wspieranie samorządów. - Dla mnie priorytetowe w moich działaniach jest zrównoważony rozwój Wielkopolski. Nie może być czegoś takiego jak centralizacja, że tylko liczy się Poznań i duże ośrodki. Jestem przeciwnikiem tego. Tworzę mapę dofinansowań z różnych programów. Między innymi taką mapę utworzyliśmy jeśli chodzi o Fundusz Dróg Samorządowych. Chcemy globalnie spojrzeć na Wielkopolskę - mówił Łukasz Mikołajczyk.

Jak wspominał Wojewoda, wiele środków jest dostępnych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W swoim wystąpieniu przedstawiciel rządu w terenie mówił również o wcale z pandemią koronawirusa, tworzeniu szpitali jednoimiennych, a także rezerwie celowej na dofinansowanie bieżącej działalności DPSów i roli, jaką w walce z COVID-19 odgrywają Wojska Obrony Terytorialnej. Oprócz zmagania się z koronawirusem wojewoda wspomniał o ASF, ptasiej grypie oraz bieżących problemach z którymi zmaga się Wielkopolska w tym powiat turecki.

Na zakończenie każdy mógł włączyć się do dyskusji i porozmawiać na szczególnie nurtujące tematy.


Zarząd powiatu tureckiego z absolutorium i wotum z...
COVID: Nowy wysyp zarażeń w powiecie. Czy ma to zw...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.