Odsunąć PiS od władzy, czyli członkowie SLD o planach na przyszłość

SLD Turek

W atmosferze zadumy nad ostatnimi wydarzeniami członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej z powiatu tureckiego spotkali się, aby podsumować miniony rok i wyznaczyć cele na najbliższe miesiące.

Zebranych powitał szef lokalnych struktur ugrupowania Marian Mirosław Marczewski i po kilku słowach wstępu wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Miniony rok podsumował natomiast Tadeusz Tomaszewski, wieloletni parlamentarzysta, a obecnie radny sejmiku województwa wielkopolskiego.
 
- To okres zadumy. Rok ubiegły, rok z zamierzenia radosny, bo stulecie odzyskania niepodległości, u nas w Wielkopolsce dodatkowo wzmocniony setną rocznicą udanego wybuchu powstania wielkopolskiego, a dodatkowo święto demokracji - wybory samorządowe. We wszystkich tych wydarzeniach aktywnie uczestniczyliście, za to chciałbym podziękować.W tym święcie demokracji do którego się przygotowaliśmy chciałoby się więcej, ale trzeba jednak teraz funkcjonować w tym okresie czasu, w takim stanie poparcia społecznego jaki jest i zaznaczać swoją obecność właśnie aktywnością indywidualną jak i zbiorową funkcjonując pod szyldem SLD jak i innych organizacji pozarządowych na terenie miasta i powiatu tureckiego - zwracał się do zebranych radny Tomaszewski.
 
Zaznaczał przy tym, że to właśnie stanowi wyraz lewicowej wspólnoty. Nawiązując do ostatnich tragicznych wydarzeń wspomniał, że członkowie ugrupowania opowiadają się za ludźmi, którzy czynią wiele dobrego, a z drugiej strony natrafiają na niezrozumienie i pospolity hejt, niszczenie wszystkiego, co jest dobre i inne - niezgodne z myślą przewodnią rządzących. Takim właśnie działaniom lewicowa wspólnota powinna się przeciwstawić i gdy się pojawiają - powiedzieć zdecydowane „nie”. Co czeka SLD w 2019 roku? Wszystkie siły polityczne będą przygotowywać się do majowych wyboru do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do Sejmu i Senatu. Tadeusz Tomaszewski nie ukrywał obaw przed tym, że po wydarzeniach w Gdańsku scena polityczna w kraju jeszcze bardziej spolaryzuje się na PiS i anty-PiS. System podziału głosów na mandaty preferuje silne i duże ugrupowania. Do eurowyborów trudno byłoby SLD iść w pojedynkę, dlatego podjęto rozmowy z PSL, w dalszej kolejności z .Nowoczesną i PO po to, aby utworzyć dużą europejską koalicję, bo jest wiele obszarów, które łączą, a nie dzielą. Lewicowej koalicji zapewne nie uda się utworzyć.

O podsumowaniach lokalnych działań Sojuszu mówił natomiast Marian Marczewski.

- Na zebraniach kół dokonaliśmy podsumowania kampanii wyborczej, jaka miała miejsce w ubiegłym roku. Powiedzieliśmy sobie bardzo szczerze i otwarcie - pomimo, ze uzyskaliśmy dużo wyższe poparcie niż w skali kraju - 10 proc do miasta i ponad 11 proc. do powiatu to niestety metoda D’Hondta, według którego przelicza się ilość głosów na mandaty spowodował, że mamy jednego radnego w mieście i jednego w powiecie. Nie ukrywaliśmy ze dla nas to przegrana, liczyliśmy na lepszy wynik. Nasz powiat jest powiatem specyficznym, nie myślałem, że tak duże poparcie uzyska tutaj PiS, bo jeśli chodzi o wybory do miasta, to zbyt dużego zaskoczenia nie było. Przed nami nowe wyzwania wybory do PE i do naszego parlamentu. Musimy zrobić wszystko, szczególnie w tej sytuacji jaka się w Polsce wytworzyła, w sytuacji nie do zniesienia, wszystko żeby blok lewicowy czy centro-lewicowy uzyskał bardzo dobry wynik, żeby odsunąć PIS od władzy - mówił przewodniczący lewicy w powiecie.

Dodał również, że nie wierzy w żadną refleksję ze strony PiS.

- Pamiętamy wizytę Papieża, pamiętamy tragiczny wypadek smoleński, pamiętamy samospalenie w Warszawie. Jakieś opamiętanie następowało ze strony rządzących na tydzień, góra dwa. Później wszystko wracało do normy. A normą dla nich jest język nienawiści, dzielenie społeczeństwa, nie mówiąc o ośmieszaniu na arenie międzynarodowej, o ciągłej bezsensownej walce. Jeśli chcemy, aby Polska była Polską naszych marzeń, nie ma innego wyjścia jak robić wszystko, aby odsunąć PiS od władzy - dodał Marczewski.

Po pełnych refleksji wystąpieniach przyszła pora na noworoczne życzenia i długie rozmowy o przyszłości.

Turkowianie pożegnali śp.prezydenta Gdańska Pawła ...
Władysławów: Mieszkańcy Wyszyny zwiedzili Sejm

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - hera w środa, 23 stycznia 2019 12:38

co te niereformowalne "dinozaury " z poprzedniej czerwonej epoki jeszcze chcą ???
...kończcie waszmościowie , wstydu oszczędźcie .....

co te niereformowalne "dinozaury " z poprzedniej czerwonej epoki jeszcze chcą ??? ...kończcie waszmościowie , wstydu oszczędźcie .....
Gość - gość w poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:41

TRAGEDIA TRAGEDIA byście lepiej wysprzątali miasto bo w śmieciach tonie

TRAGEDIA TRAGEDIA byście lepiej wysprzątali miasto bo w śmieciach tonie
Gość - Michał w niedziela, 20 stycznia 2019 19:46

A gdzie jest Pan radny powiatowy Gruca? Może w TS???

A gdzie jest Pan radny powiatowy Gruca? Może w TS???
Gość - Zen w niedziela, 20 stycznia 2019 18:38

A nie łatwiej wjechać na nartach wodnych na Kilimandżaro ?

A nie łatwiej wjechać na nartach wodnych na Kilimandżaro ?
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.