Orli Staw szykuje podwyżki. Znów zapłacimy więcej za śmieci?

Orli Staw

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nastąpią korekty cen w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Trzeba będzie przygotować się na podwyżki opłat za śmieci.

Ustalanie opłat za odbiór i unieszkodliwianie odpadów komunalnych to spory problem dla samorządów. Stawki regularnie rosną, a mimo to systemy w większości przypadków nie bilansują się. Samorządy - wbrew przepisom - dokładają zatem do śmieci, a mimo to mieszkańcy płacą coraz więcej.
Niestety, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa zmianie.

- Ceny są sprawą płynną i wynikają przede wszystkim z kosztów. W tej chwili jest taki plan, w budżecie Związku mamy ujętą podwyżkę cen za odbioru odpadów, a co do szczegółowej struktury wypowie się Zgromadzenie Związku i Zarząd. Będzie to korekta. Nie będzie to coś, co wpłynie znacząco na budżet natomiast w tej chwili widzimy, że będzie tych odpadów nieco mniej niż w ubiegłym roku i to też trzeba mieć na uwadze. Per saldo koszty mieszkańców mogą się więc nie zmienić, jeśli ograniczą ilość wytwarzanych odpadów i poprawią jakość segregacji. Teraz jest na to czas. Że odpadów jest mniej widać w tych dwóch pierwszych miesiącach trudnych dla nas wszystkich. Jako zakład przetwarzający odpady ponosimy większe koszty w związku z wymaganymi przez prawo zabezpieczeniami i ograniczeniami oraz w związku z dbałością o zdrowie pracowników. Skróciliśmy m. in. czas pracy zmian roboczych aby pracownicy nie mieli ze sobą kontaktu. Ograniczone są też przychody jakie otrzymujemy za sprzedane surowce wtórne. Ceny tych surowców drastycznie spadają, a za odebranie wielu z nich musimy dopłacać. Przykładem jest np. papier. Jednocześnie prowadzimy dużą inwestycje modernizującą i rozbudowującą zakład, żeby zautomatyzować proces, żeby ludzie nie mieli już tak bezpośrednio kontaktu z odpadami. Ceny będą regulowane i tego nie unikniemy. Jest to minimalna korekta m. in. dopasowująca nasze stawki do zakładów w naszym regionie. Wszystkie pozyskane środki przeznaczane są na przetwarzanie odpadów ponieważ Zakład jako podmiot samorządowy nie generuje zysku, a tylko pokrywa koszty swojej działalności - informuje zastępca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu w Orlim Stawie Piotr Szewczyk.

Z informacji przekazanych przez dyrektora Szewczyka wynika, że zwiększenie przychodów konieczne jest dla zrealizowania inwestycji aby uzyskać środki na wkład własny. Większość inwestycji (68%) finansowane jest z dotacji pozyskanej z Unii Europejskiej. Brak inwestycji wiązałby się natomiast z kłopotami przy odbieraniu odpadów. Zakład działa już bez przerwy 14 lat i jest wyeksploatowany. Modernizacja jest konieczna. Nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie podwyżki wejdą w życie.

- My jesteśmy najtańszą instalacją w okolicy. Musimy się dopasowywać do innych instalacji i oczywiście musimy pokrywać nasze koszty. Skala wzrostu będzie rzędu kilku, kilkunastu procent w poszczególnych asortymentach. Korekty cenowe muszą być. Jednych odpadów jest mniej, innych więcej, jest to żywy i zmienny materiał - dodaje Piotr Szewczyk.

Mając to na uwadze samorządy powiatu tureckiego, które korzystają z usług Orlego Stawu muszą przygotować się, że koszty gospodarowania odpadami komunalnymi w ich gminach w najbliższym czasie wzrosną.

 

Hyundai zainwestuje w powiecie tureckim? JP Weber ...
Sezon pożarów traw. Dobra sytuacja w powiecie ture...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Mikrus w piątek, 10 kwietnia 2020 19:30

Cóż my możemy. W pracy dostajesz 20 zł podwyżki inflacyjnej i 100 zł brutto od szefa A tu ceny na półkach wzrastają, paliwo, śmieci woda i prąd i na miesiąc wychodzi 250 zł więcej tracimy. Więc podwyżka po ch...u

Cóż my możemy. W pracy dostajesz 20 zł podwyżki inflacyjnej i 100 zł brutto od szefa A tu ceny na półkach wzrastają, paliwo, śmieci woda i prąd i na miesiąc wychodzi 250 zł więcej tracimy. Więc podwyżka po ch...u
Gość - Pp w czwartek, 09 kwietnia 2020 18:46

Czy Orli staw to jedyny odbiorca odpadów? Jeśli tak to może z dnia na dzień podniesc ceny o powiedzmy 300% a i tak będzie trzeba utylizowac tam odpady? Złoty interes

Czy Orli staw to jedyny odbiorca odpadów? Jeśli tak to może z dnia na dzień podniesc ceny o powiedzmy 300% a i tak będzie trzeba utylizowac tam odpady? Złoty interes
Gość - Nie zgadzam sie. w czwartek, 09 kwietnia 2020 18:27

Chcesz liczyć na Burmistrza? Ten chłopiec boi sie własnego cienia, ale mieszkańcy niestety tego nie widzą.

Chcesz liczyć na Burmistrza? Ten chłopiec boi sie własnego cienia, ale mieszkańcy niestety tego nie widzą.
Gość - Tomek w wtorek, 07 kwietnia 2020 14:29

"My jesteśmy najtańszą instalacją w okolicy. Musimy się dopasowywać do innych instalacji" - argument za podwyżką pierwsza klasa. Nic nie musicie.

"Skala wzrostu będzie rzędu kilku, kilkunastu procent w poszczególnych asortymentach. Korekty cenowe muszą być." - nowomowa kierownika niczym z Wiadomości z TVP.

Ludzie nazywajcie rzeczy po imieniu. To są podwyżki. Drastyczne podwyżki rzędu 1-19% ("kilku -kilkunastu" jak twierdzi kierownik) procent!
Czy nasz burmistrz w końcu zrobi z tym porządek, czy też tradycyjnie schowa głowę w piasek, mówiąc że to oni robią podwyżki, a on nie ma ma na to żadnego wpływu?

Turek i pozostałe gminy powiatu są współwłaścicielami Orlego Stawu i mają realny wpływ na jego działalność.
Dlaczego zatem dopuszczają do wprowadzenia podwyżek?

"My jesteśmy najtańszą instalacją w okolicy. Musimy się dopasowywać do innych instalacji" - argument za podwyżką pierwsza klasa. Nic nie musicie. "Skala wzrostu będzie rzędu kilku, kilkunastu procent w poszczególnych asortymentach. Korekty cenowe muszą być." - nowomowa kierownika niczym z Wiadomości z TVP. Ludzie nazywajcie rzeczy po imieniu. To są podwyżki. Drastyczne podwyżki rzędu 1-19% ("kilku -kilkunastu" jak twierdzi kierownik) procent! Czy nasz burmistrz w końcu zrobi z tym porządek, czy też tradycyjnie schowa głowę w piasek, mówiąc że to oni robią podwyżki, a on nie ma ma na to żadnego wpływu? Turek i pozostałe gminy powiatu są współwłaścicielami Orlego Stawu i mają realny wpływ na jego działalność. Dlaczego zatem dopuszczają do wprowadzenia podwyżek?
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.