Wideo: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Turku

Trzech Króli w Turku

Barwny i rozśpiewany Orszak Trzech Króli przeszedł dzisiaj, tj. 6 stycznia ulicami Turku. Mieszkańcy miasta każdego roku chętnie uczestniczą w wydarzeniu. Tak było i tym razem. Wszyscy wspólnie oddali się modlitwie, bowiem to właśnie dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego.

W uroczystości uczestniczyli wierni, który zebrali się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wszyscy wspólnie wyruszyli przez Plac Henryka Sienkiewicza, a następnie oddali pokłon Dziecięciu.

Zgodnie ze zwyczajem w dniu Objawienia Pańskiego święcona jest kreda, którą następnie wypisuje się na drzwiach mieszkania napis C +M +B (co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom) oraz aktualny rok.

Od IX wieku powyższy skrót bywa także łączony z inicjałami trzech imion, które wówczas przypisano trzem mędrcom: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Z tego też powodu wpisywana jest również wersja K+M+B.fot.M.JAC

Malanów: Radosny i kolorowy Orszak Trzech Króli
Władysławów: Trzej Królowie podążali do stajenki

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 31 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.