Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Turku

Trzech Króli

W piątek, 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie z tej okazji ulicami Turku przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku hasło przewodnie brzmiało "Niech prowadzi nas gwiazda”.

Zgodnie ze zwyczajem w dniu Objawienia Pańskiego święcona jest kreda, którą następnie wypisuje się na drzwiach mieszkania napis C +M +B (co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom) oraz aktualny rok.

Od IX wieku powyższy skrót bywa także łączony z inicjałami trzech imion, które wówczas przypisano trzem mędrcom: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Z tego też powodu wpisywana jest również wersja K+M+B.

Rozśpiewany i kolorowy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Turku. W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy naszego miasta, którzy licznie zjawili się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wszyscy wspólnie ruszyli przez Plac Henryka Sienkiewicza i oddali pokłon Dzieciątku.

Całość wydarzenia zakończyła uroczysta msza święta.
 
Tuliszków: Trzej Królowie kolędowali z orszakiem
Władysławów: Gdy droga niełatwa – trzymamy się świ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.