Ostatni nabór do WOT

WOT

Ponad 70 osób postanowiło jeszcze przed końcem roku zmienić swoje życie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W najbliższy piątek (29.listopada) kandydaci przekroczą bramę jednostki wojskowej.

Dokładnie 74 rekrutów za moment rozpocznie swoją przygodę z mundurem. To ostatni w tym roku nabór w Wielkopolsce. Przyszli terytorialsi muszą stawić się przed bramą 33. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wczesnym rankiem. Spędzą tam jednak tylko jeden dzień, bo tyle wystarcza na pobranie podstawowego żołnierskiego wyposażenia. Rekruci będą musieli pobrać mundury i niezbędny sprzęt (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Tego dnia instruktorzy z 12 WBOT sprawdzą również, w jakiej formie rekruci przekraczają próg jednostki. Każdy kandydat musi przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie oraz w Lesznie, zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastka”). Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego szkolenia. Przyszli terytorialsi będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. „pętla taktyczna”.

Ci, którzy podołają temu wyzwaniu, złożą uroczystą przysięgę wojskową 14. listopada na placu jednostki w Śremie. Oczywiście szkolenie podstawowe to dopiero początek służby w WOT, bo szkolenie zasadnicze trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość do walki.

                                                                                             ***

Ochotnicy, którzy nie zdążą wraz z końcem roku zrealizować swoich planów związanych ze służbą wojskową, mogą już po nowym roku wstąpić w szeregi wielkopolskiej brygady OT. Pierwsza taka okazja to szkolenie podstawowe zaplanowane w dniach 11-25.01.2020r., które zakończy się wyjątkową przysięgą z okazji drugich urodzin brygady oraz uroczystego nadania jednostce sztandaru. Żołnierze będą przysięgać służbę Ojczyźnie na poznańskim Placu Wolności.
Druga możliwość odbycia szkolenia podstawowego to ukłon głównie w stronę uczniów i studentów. Aby nie tracić dni nauki, wielkopolska brygada proponuje szesnastodniowe ćwiczenia w ramach projektu „Ferie z WOT” (25.01 – 08.02.2020r.). W ubiegłych edycjach program okazał się strzałem w dziesiątkę i cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem.

Kpt. Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/ostatni-nabor-do-wot#sigProId9546e22392
Wideo: „Musimy zdefiniować czego potrzebujemy” czy...
Zabawa i edukacja z językami, czyli konkurs ”Lass ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 02 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.