Ostatni sprawdzian wielkopolskich Terytorialsów

Ostatni sprawdzian wielkopolskich Terytorialsów

Kto jest dobrym materiałem na Terytorialsa? Wszelkie wątpliwości rozwiewa egzamin „pętli taktycznej”. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kończy się kolejne w tym roku szkolenie podstawowe. Do egzaminu przystąpiło 63 rekrutów.

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonywanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to elementy, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która zakończyła się sukcesem.

Tym razem „pętla taktyczna” odbyła się na poligonie w Biedrusku. Przystąpiło do niej 63 rekrutów (w tym 12 kobiet). Ostatnie dni kandydaci spędzili na obozowisku. Egzamin rozpoczął się wczesnym rankiem. Przyszłych Terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu w sekcjach (po 12 żołnierzy).

Ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Dziś musieli stawić czoła egzaminowi składającemu się z 18 zadań. Trzeba podkreślić, że każdy dzień „szesnastki” to co najmniej 12 godzin spędzonych na ćwiczeniach. Podczas egzaminu sprawdzamy, co kandydaci osiągnęli podczas szkolenia. Obserwowałem ich podczas ćwiczeń i mogę stwierdzić, że ci ludzie są zmotywowani do służby i chcą osiągnąć wyznaczony cel - mówi ppłk. Dariusz Wyrzykowski, dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie.

Dostaliśmy mocno w kość. Najtrudniejsza była walka ze zmęczeniem. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni ze szkolenia. Są elementy trudniejsze i łatwiejsze, ale bardzo dużo mi osobiście dało wsparcie grupy. Satysfakcja po zdaniu tego egzaminu jest naprawdę ogromna. Do wstąpienia do 12 WBOT namówili mnie przyjaciele, którzy już służą. Cieszę się, że za chwilę do nich dołączę – komentuje szer. Patrycja Sobczak, która jutro złoży przysięgę.

ppor. Anna JASIŃSKA
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Dla kogo mandat z okręgu 37?
Władysławów: Piesza Pielgrzymka do Lichenia

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 24 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.