OTOP: Łąka kwietna i dziki ogród - dlaczego warto?

Łąka

Łąka kwietna to barwny punkt w naszym ogrodzie pełen łatwych w uprawie pięknie kwitnących rodzimych gatunków roślin wabiący wiele gatunków owadów. To miejsce na doskonałą lekcję przyrody, obserwowanie i poznawanie rodzimych roślin i owadów, to cały ekosystem.

Uważny obserwator będzie zachwycony różnorodnością, bogactwem i urodą owadów odwiedzających łąkę.
Łąka ozdobna to mniej pracy w ogrodzie, mniej wody do podlewania, mniej odpadów organicznych.

Łąkę kwietną pozostawioną na zimę bez koszenia odwiedzają zimujące u nas ptaki odżywiające się nasionami.
Rodzaj łąki kwietnej należy starannie dobrać do warunków glebowych naszego ogrodu oraz preferencji estetycznych. Różnorodność oferty na rynku ogrodniczym daje szerokie spektrum wyboru. Każdy wybór jest dobry dla przyrody.

Dziki ogród
Dziki ogród to miejsce pozostawione bez naszej ingerencji, wydzielona część działki często obok kompostownika lub w mało odwiedzanym miejscu.
W dzikim ogrodzie rosną liczne rośliny pełniące ważną rolę ekologiczną w łańcuchu pokarmowym i rozwojowym, to miejsce będące schronieniem dla ropuch, jaszczurek i innych drobnych zwierząt naszej fauny.
W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla pospolitej pokrzywy, której młode listki są źródłem witamin ale pełnią zasadniczą rolę w rozwoju wielu gatunków pięknych motyli. Bez pokrzywy nie będzie rusałek: pawika, pokrzywnicy czy admirała. Jeśli chcemy by nasz ogród odwiedzał tak piękny motyl jak paź królowej powinna u nas rosnąć dzika marchew, koper, biedrzeniec lub ruta.
W dzikim ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na stos luźno ułożonych gałęzi po porządkowaniu działki oraz kupy zgrabionych liści. To doskonałe schronienia dla zwierząt zamieszkujących naszą działkę np. zimujących jeży, płazów i gadów.
Nadmierna „czystość” ogrodów niszczy lub eliminuje dzikie rośliny oraz związane z nimi zwierzęta.


Rehabilitacja osób po przebytej chorobie COVID-19 ...
Malanów: Konkurs plastyczny "Kosmiczna przygoda"

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.