Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

OTOP: Sroka (Pica pica)

Sroka

Sroka – pospolity czarno-biały ptak o długim ogonie (20-30cm). Zamieszkuje tereny zarówno rolnicze jak i zurbanizowane.

Sroki kojarzą się wielu z nas dość negatywnie. W wierszu Jana Brzechwy ‘Sroka’ czytamy: ‘Siedzi sroka na żerdzi i twierdzi, że cukier jest słony, że mrówka jest większa od wrony (...) Ale nikt tego wszystkiego nie słucha, bo wiadomo, że sroka jest kłamczucha’. Oskarża się ją także o kradzieże. Artystycznym wizerunkiem ptaka stała się opera G. Rossiniego La gazza ladra (Sroka złodziejka), przez którą służąca zostaje oskarżona o kradzież i skazana na karę śmierci. Na ‘sroki szczęście’ ostatnie badania wykazały, że nie są one zainteresowane przedmiotami błyszczącymi, lecz wręcz ich unikają. Niestety na tym się nie kończy lista pomówień. Na zachodzie Europy srokę uważano za zły omen, zwiastun nieszczęścia, szczególnie gdy napotka się samotnego ptaka. W Irlandii wierzono, że pukanie sroki w okno ostrzega przed zbliżającą się śmiercią. Na świecie są jednak kraje, gdzie sroka wzbudza dobre skojarzenia. W Chinach uważana jest za symbol pomyślności małżeńskiej i radości.

Sroki są bardzo towarzyskie. Ze względu na to, że są bystre a przy tym dość hałaśliwe szybko dostrzegają zagrożenie i wszczynają głośny alarm ostrzegając przy okazji inne ptaki o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ptasia czereda wie, że ten głos warto znać.

Zdobywanie pokarmu, budowanie gniazd, opieka nad pisklętami. Wszystkie te czynności para wykonuje wspólnie. Łącząc się w pary są bardzo wierne swoim partnerom, praktycznie pozostają w związkach aż do śmierci. Bardzo przeżywają utratę swojej drugiej połówki. Sroki mają zwyczaj wyprawiania improwizowanych pogrzebów. Kiedy sroka znajdzie martwego towarzysza, zaczyna skrzeczeć, wzywając wszystkie inne sroki z okolicy, które przyłączają się do robienia intensywnego hałasu, gromadząc się wokół ciała. W pewnym momencie wszystkie one milkną i następuje moment kontemplacji. Udokumentowano, że ptaki te w momencie ‘pogrzebu’ okazują emocje podobne do ludzkich.

Można rzec, że sroka to taka nasza inteligentna sąsiadka :) Sama obecność obok ludzkich siedzib oraz korzystanie z urządzeń skonstruowanych przez ludzi, potwierdza jej inteligencję i siłę dostosowania. Jest jedynym gatunkiem spoza gromady ssaków, który zdał test lustra, potwierdzając tym samym samoświadomość tych ptaków. Test lustra pokazuje jednoznacznie, że zwierzę rozpoznaje w odbiciu siebie. Dotychczas nie udokumentowano tej cechy u innych gatunków ptaków.

Sroki w Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową.

Zródło; Wikipedia; fajnepodroze.pl/sroka-ciekawostki-informacje-fakty/ Przewodnik Collinsa- Ptaki; www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/sroka-zwyczajna, Rzecz o ptakach – Noah Strycker


View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/otop-sroka-pica-pica#sigProId01bb3d9bd9

Wypadek i jazda pod wpływem alkoholu. Teraz odpow...
Oskar Brzostowski wygrywa SINGIEL w wytwórni płyto...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.