OTOP: SZPAK (Sturnus vulgaris)

OTOP

Gdy czarny ptak z żółtym dziobem wyląduje na trawniku, poczatkujący muszą wybrać miedzy szpakiem a kosem. Jeśli przyjrzeć się bliżej, różnice są znaczne.’ /Przewodnik Collinsa – Ptaki/. Wiosną pióra szpaka mienią się wszystkimi barwami tęczy. Jesienią i zimą szpaki przyozdabiają się gęstymi, białymi perłami. Z kolei młode są matowo brunatno-brązowe.

Kiedy łączą się w pary (całkiem nowe lub już sprawdzone), znajdują sobie jakąś dziuplę, sprzątają swoje nowe lokum i zaczną znosić materiał na gniazdo. Dla higieny i ochrony przed pasożytami, podrzucą tam trochę wonnych ziół (np. krwawnika czy lawendy). On znajduje też czas na śpiewanie – gdzieś z jakiegoś dobrze wyeksponowanego punktu albo nawet wprost ze swojej dziupli czy budki lęgowej. Dużo zapożyczają, naśladują głosy innych ptaków, np. czajki, kulika, łyski, wróbla, sroki i wrony. W jego pieśni usłyszymy różnorakie dźwięki, zawsze zaśpiewane z największą pasją i zaangażowaniem. A im bardziej różnorodna i skomplikowana będzie ta kompozycja, tym lepiej będzie świadczyć o kondycji i doświadczeniu śpiewającego.

Wielkim przysmakiem szpaków są dżdżownice i inne bezkręgowce żyjące w ziemi i ściółce. Szpaki wkładają swój ostry dziób w ziemię – i w tej pozycji go otwierają, zaglądają uważnie w powstały otwór i sprawdzają, czy nie ma tam czegoś smakowitego. Skrupulatnie zajrzą też pod każdy liść i kamyk. Ich przysmakiem są dojrzałe owoce – nawet już mocno sfermentowane, a w przeciwieństwie do nas (i innych ptaków!), szpaki się nie upijają. Wszystko za sprawą specjalnego enzymu (dehydrogenaza alkoholowa), którego mają 14 razy więcej niż my. Kiedy dojrzewają czereśnie w sadach, sadownicy liczą zyski, przy okazji denerwując się na szpaki i traktując je jako największego wroga w sadzie.

Kiedy młode szpaki wylatują z gniazda, uczą się życia w społeczeństwie. Szpacze rodziny zaczynają więc grupować się w coraz większe stada i koczować po okolicy. Nie bardzo lubią samotność. Jesienią, na koniec każdego dnia, możemy zaobserwować ogromne stada szpaków, jakbyśmy oglądali szalony popis latania synchronicznego: tysiące ptaków na niebie, doskonała harmonia, wspaniałe widowisko. Formacje szpaków są na tyle wyjątkowe, że w języku angielskim istnieje określenie dedykowane dla tego podniebnego tańca- ‘murmuration’.

Wreszcie zima zmusza szpacze stada do podróży na Zachód i Południe Europy. Dawniej do centrum Londynu przylatywało na noc blisko milion ptaków. Mówi się o nich, że potrafiły zatrzymać czas siadając ciasno na wskazówkach słynnego Big Bena w niemal każdy zimowy londyński wieczór. Jednak ‘zabawa z czasem’ oraz liczne ślady ich pobytu spowodowały ostatecznie, że władze miasta z pomocą sokołów wędrownych wyperswadowały szpakom noclegi w eleganckiej stolicy.

Historia szpaka może zaskoczyć nie tylko miłośnika ptaków… I choć uważany jest za głównego szkodnika w sadach, nie da się nie lubić szpaka ;)

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie, strony internetowej: Jestem na pTAK , Przewodnik Collinsa – Ptaki, wikipedia


Władysławów: Nowe mundury dla druhów OSP
Dobra: Odznaczenie Sybiraków za wsparcie i opiekę

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Kasia w poniedziałek, 18 styczeń 2021 13:06

Artykuły i ulotki o różnych gatunkach ptaków, które możemy spotkać na spacerze, w naszym mieście, w okolicy prezentowane są co tydzień w mediach. Można też wejść na naszą stronę FB Turkowska Grupa Lokalna OTOP/ zakładka: Weekendy z TGL OTOP i poczytać o innych gatunkach ptakow.Zapraszamy do lektury🙂

Artykuły i ulotki o różnych gatunkach ptaków, które możemy spotkać na spacerze, w naszym mieście, w okolicy prezentowane są co tydzień w mediach. Można też wejść na naszą stronę FB Turkowska Grupa Lokalna OTOP/ zakładka: Weekendy z TGL OTOP i poczytać o innych gatunkach ptakow.Zapraszamy do lektury🙂
Gość - Rudy w niedziela, 17 styczeń 2021 21:09

Bardzo ciekawy artykuł. Liczymy na przedstawienie też innych gatunków ptaków.

Bardzo ciekawy artykuł. Liczymy na przedstawienie też innych gatunków ptaków.
Gość
środa, 20 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.