Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

OTOP: Zięba - pospolity ptak o charakterystycznym ognistym śpiewie i kontrastowym upierzeniu

OTOP

Kiedy nadchodzi wiosna, pięknie ubarwione samce zięby zaczynają ćwiczyć się w śpiewie. Wygląda to tak, jakby w trakcie zimy, zapominały jak brzmi melodia;). Wraz z aksamitnymi trelami kosa, śpiew samca zięby brzmi jak najpiękniejsza wiosenna pieśń słyszana w miastach. To seria przyspieszających dźwięków, z ‘zawijasowym’ zakończeniem. Samiec w ciągu dnia może zaśpiewać nawet 2000 razy, oznajmiając sąsiadom, że teren jest już przez niego zajęty.

W czasie pory lęgowej spotkamy pięknie ubarwione zięby w parkach, ogrodach, lasach. Nie zwracają większej uwagi na człowieka. Dają się obserwować na odległość zaledwie kilku kroków. Zachowanie zięb zmienia się z końcem pory lęgowej. Wówczas opuszczają one ogrody i udają się na pola w poszukiwaniu dojrzewających chwastów. Późnym latem i jesienią stają się płochliwe, nieufne. Dopiero z nastaniem mrozów i głodu, zięby znów zbliżają się do człowieka. Samce przeważnie zostają na zimę i pilnują terytorium, podczas gdy samice udają się na wakacje do ciepłych krajów.

Latem zięby żywią się owadami. Jesienią i zimą zjadają nasiona chwastów, drzew. Potrafią długo i wytrwale chodzić po ziemi, aby znaleźć smakowity kąsek. Ogrodnicy kochają zięby. Jeśli w ogrodzie mamy do czynienia z plagą gąsienic, np. objadających gruszę, potrafią uratować drzewo przed zagładą. Tylko na świeżo obsianych zagonach mogą wyrządzić niewielkie szkody, gdyż bardzo lubią kiełkujące nasiona.

Zięby to ptaki piękne i pożyteczne, a ich śpiew urzeka i budzi zachwyt. Warto na chwilę zatrzymać się i posłuchać o czym śpiewają.

Źródło: Ptaki Ziem Polskich, Jan Sokołowski, Wikipedia


Akcja poboru krwi w MDK w Turku
Gm.Turek: Kwiecień na niebiesko w Chlebowie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.