Patetycznie, na sportowo i rozrywkowo - tak będziemy świętować odzyskanie niepodległości

I11 listopada

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to najbardziej wyczekiwana rocznica. W jaki sposób uczczą ją mieszkańcy powiatu tureckiego? Propozycji jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W wielu miejscowościach obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek, 9 listopada. Punktualnie o 11.11 mieszkańcy Władysławowa zbiorą się przy pomniku „Tym, co za Ojczyznę…” i odśpiewają cztery zwrotki hymnu państwowego. Tego dnia w szkołach i przedszkolach w całym powiecie odbędą się również akademie okolicznościowe. O godzinie 17.00 mieszkańcy Chlebowa natomiast śpiewać będą wspólnie pieśni patriotyczne.

Sobota będzie kolejnym dniem pełnym patriotycznych akcentów. We Władysławowie odbędzie się bieg patriotyczny - cel - przebiec łącznie 100 km. Uczestnicy wystartują o godz. 11.11. Także we Władysławowie, w Gminnym Ośrodku Kultury otwarta zostanie wystawa „Dziedzictwo i tożsamość - krwią i blizną” (godz. 18.00).
Mieszkańcy Turku będą mogli natomiast przenieść się w czasie oglądając widowisko historyczne pt. „Wydarzenia z 11 listopada 1918 r. - śmierć prof. Kączkowskiego”. Rekonstrukcja będzie mieć miejsce na ul. Kaliskiej, w okolicach budynku poczty.
Szkoła Podstawowa w Kawęczynie będzie natomiast gospoda-rzem patriotycznego koncertu (godz. 15.00)

Niedziela to kulminacja świętowania. W całym powiecie odprawione zostaną msze święte w intencji ojczyzny, pod pomnikami i tablicami złożone zostaną także wiązanki kwiatów, a w gminie Przykona radni spotkają się podczas okolicznościowej sesji rady gminy. Punktualnie o godz. 12.00 mieszkańcy całego powiatu zatrzymają się i wspólnie ze wszystkimi Polakami zaśpiewają hymn. W gminie Brudzew, tradycyjnie już, obchody święta niepodległości odbędą się w Lesie Sacalskim. Nie można zapomnieć o najważniejszym sportowym wydarzeniu, które od lat towarzyszy w Turku świętowaniu odzyskania niepodległości. Są to oczywiście biegi, w który startować mogą wszyscy - od przedszkolaków po seniorów. Bieg główny rozpocznie się o godzinie 12.30. Na warsztaty patriotyczne zaprasza natomiast OSP w Potworowie (godz. 16.30).

Jak widać kalendarz wydarzeń na najbliższe dni wypełniony jest po brzegi. Każdy może znaleźć swój sposób na świętowanie 100. rocznicy odzy-skania przez Polskę wolności.

Kamil Gardzielik gotowy do walki! Gala Copa Rocky ...
Kreatywne i pomysłowe prace, czyli konkurs „Pieśń ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 28 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.