Pełne koloru koszyczki wielkanocne, czyli tradycyjne święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów

Rozpoczął się wspaniały czas Świąt Wielkanocnych wypełniony radością oraz spokojem. Modlimy się i dziękujemy za dary życia. Wiele chwil spędzamy również w zadumie. Dzisiaj mieszkańcy powiatu tureckiego zgodnie z tradycją poświęcili pokarmy.

W sobotę, 8 kwietnia chrześcijanie udali się do kościoła z koszyczkami wielkanocnymi. Przygotowane w domach według tradycji nie tylko przykuwały oczy wyglądem. Każdy z nich był inny jednak we wszystkich znalazły się najważniejsze produkty.

Zgodnie z tradycją w koszyczkach wielkanocnych umieszczamy zazwyczaj chleb, który symbolizuje Ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność. W każdym koszyczku znajduje się jajko - symbol życia, łóżmy go do koszyczka, by pamiętać o wciąż odradzającym się życiu. Wędlina to symbol zdrowia i płodności dla nas i rodziny, sól symbolizuje oczyszczenie i prawdę, włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło. Chrzan to symbol siły fizycznej, którą powinien nam zapewnić przez cały rok, ciasto to symbol umiejętności i doskonałości, a baranek najbardziej znamienny symbol świąt wielkanocnych, uosabia przezwyciężenie zła.

Koszyczki dekorujemy według własnego uznania oraz fantazji. Kokardki, koronki czy zielone akcenty dodają indywidualnego charakteru i sprawiają, że Święta Wielkanocne stają się jeszcze bardziej wyjątkowe.

fot. M.JAC
 

 

Gm. Turek: Pożar garażu w Żukach. Mężczyzna poparz...
W aplikacji sprawdzisz, gdzie jest najbliższy schr...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.