Perełka na wybory, czyli o postępach w rewitalizacji parku miejskiego

Park Miejski w Turku

Czy jedna ze sztandarowych inwestycji burmistrza Antosika zakończy się do końca tej kadencji? To pytanie ciśnie się na usta wszystkim, którzy śledzą rewitalizację parku miejskiego w Turku. Miał być amfiteatr i nowa przestrzeń do rekreacji dla mieszkańców, jest niekończące się widno robót budowlanych i obawa o utratę dofinansowania. Pojawiają się także problemy z bezpieczeństwem.

W 2020 roku samorząd Miasta Turku pozyskał dofinansowanie w kwocie ok. 17 mln zł na rewitalizację parku miejskiego im. Żerminy Składkowskiej. Miała ona być – cytując tytuł przygotowanego wówczas projektu – pomysłowa, atrakcyjna, różnorodna i kompleksowa oraz stać się narzędziem do integracji i aktywizacji mieszkańców. Po dwóch latach od rozpoczęcia prac związanych z realizacją tej inwestycji wciąż nie widać efektu końcowego, mimo że pierwotny termin robót minął już 1 czerwca 2022 r.

W związku z pytaniami ze strony mieszkańców Turku postanowiliśmy dowiedzieć się, kiedy będą oni mogli korzystać z zielonej oazy w miejskim zgiełku. Okazuje się, że nieprędko. Wykonawca rewitalizacji pozostaje w opóźnieniu. Ma on do zrealizowania jeszcze wiele prac. Wystąpił do Miasta o wydłużenie terminu ich zakończenia.

- Umowa na prośbę głównego wykonawcy została przedłużona do końca sierpnia – informuje zastępca Burmistrza Turku Joanna Misiak-Kędziora, dodając że aktualnie całe przedsięwzięcie zrealizowane jest w ok. 67%, na co wydatkowano środki w wysokości ok. 11 mln zł.

Misiak-Kędziora podkreśliła, że zakończyły się już prace związane z infrastrukturą podziemną. Wykonano także w części alejki, trawniki, amfiteatr, szalet, pomieszczenie techniczne oraz infrastrukturę wodną obu stawów.

- Tych elementów jest zrobionych bardzo dużo, brakuje natomiast ich wykończenia – kwituje wiceburmistrz. W jej ocenie najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie dokończenia prac – mimo opóźnień – dotychczasowemu wykonawcy.

- Rozważaliśmy każdą z możliwych opcji, której moglibyśmy się podjąć – w tym rozwiązanie umowy z firmą. Wiąże się to jednak z kolejnym przetargiem, co będzie generować dodatkowe czynności i koszty – wyjaśniła przedstawicielka magistratu. Dodała także, że samorząd miejski zrezygnował z naliczenia wykonawcy kar umownych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do długiej i kosztownej batalii sądowej.

- Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z tą firmą, a pracownicy urzędu kontrolują praktycznie dzień w dzień prowadzone prace. Widzimy, że osób pracujących nie ma tak dużo jak byśmy chcieli, ale firma nie wystąpiła póki co o z kolejną prośbą o wydłużenie terminu umowy. Nam zależy na tym, żeby park był skończony, bo mogłoby to grozić utratą dofinansowania, a Miasta nie stać na samodzielną realizację tej inwestycji – tłumaczy przedstawicielka burmistrza, nie kryjąc, że również włodarze ze zniecierpliwieniem czekają na postęp prac i ich zakończenie. Przyznaje także, że sytuacja już teraz budzi kontrowersje.

Miasto zostało zapewnione, że do końca sierpnia będzie ukończona budowa amfiteatru. Wiedza ta pochodzi jednak od jednego z podwykonawców. Zastępca burmistrza uspokaja, że według jej informacji prace związane z aranżacją zieleni mogą zostać zakończone nawet w dwa tygodnie.

– Jak się to skończy? – pytaniem – miejmy nadzieje, że tylko retorycznym – kończy swoją wypowiedź Joanna Misiak-Kędziora, uspokajając, że materiał na budowę alejek jest już w parku.

Mimo wciąż trwających prac turkowianie w upalne dni nie zważają na ogrodzenie wokół placu budowy w parku i wchodzą na jego teren. Rodzi to kolejne pytania o to, w jaki sposób wykonawca zabezpieczył plac budowy, ponieważ przebywanie na jego terenie osób nieuprawnionych może być tragiczne w skutkach.

- W tej chwili to wykonawca jest odpowiedzialny za plac budowy. My kierowaliśmy do niego prośby o zabezpieczenie terenu. Wiemy też o niszczeniu siatki i płotu przez osoby trzecie. Te sytuacje były zgłaszane na Policję - mówi Joanna Misiak – Kędziora.

Czas tegorocznych wakacji dobiega końca. Wypowiedzi zastępcy Burmistrza Romualda Antosika nie napawają optymizmem, że tego lata dzieci, młodzież i pozostali mieszkańcy Turku będą mogli korzystać z zieleni w parku miejskim. Czy park uda się oddać do użytku do końca kadencji i otworzyć go z wielką pompą przed samymi przyszłorocznymi wyborami?

fot. FB

 

Władysławów: Franciszek Grzymski w reprezentacji k...
Podsumowanie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych...

Podobne wpisy

 

Komentarze 18

Gość - abc w piątek, 12 sierpnia 2022 10:15

Mamy dobrego Burmistrza i żadna nagonka tego nie zmieni. Paru krzykaczy i oponentów nie jest w stanie szargać reputacji Burmistrza. Dobrze, że to młodzież wybrała go i nadal oni będą decydować o losie kogokolwiek w wyborach.

Mamy dobrego Burmistrza i żadna nagonka tego nie zmieni. Paru krzykaczy i oponentów nie jest w stanie szargać reputacji Burmistrza. Dobrze, że to młodzież wybrała go i nadal oni będą decydować o losie kogokolwiek w wyborach.
Gość - Marian w sobota, 13 sierpnia 2022 09:57

Dobrego? Chyba dla swoich. To ci swoi wychwalają go pod niebiosa.Widac mają za co? Nie ,a cała reszta i jeszcze miasto?

Dobrego? Chyba dla swoich. To ci swoi wychwalają go pod niebiosa.Widac mają za co? Nie ,a cała reszta i jeszcze miasto?
Gość - Marian w czwartek, 11 sierpnia 2022 19:06

Czy mieszkańcy zrozumieją kogo wybrali na burmistrza? Czy zrozumieją że propagandą nie da się rządzic? I jeszcze Pan Jarek na emeryturze! Same niepowodzenia!Czy mieszkańcy zrozumieją kogo wybrali na burmistrza? Czy zrozumieją że propagandą nie da się rządzic? I jeszcze Pan Jarek na emeryturze! Same niepowodzenia!
Gość - wina Tuska w sobota, 13 sierpnia 2022 11:16

Do 89r towarzysz a po 89 r pan Jarek ?Większej propagandy niż tej serwowanej przez Holeckąo 19.30 nie ma Marianku.Chociaż pewien lokalny portal goni zaciekle w ilości artykułów mających pokazać rzekomą nieudolność Burmistrza i ''sukcesy ''Starosty.No cóż czymś drożyznę w kraju trzeba przykryć .

Do 89r towarzysz a po 89 r pan Jarek ?Większej propagandy niż tej serwowanej przez Holeckąo 19.30 nie ma Marianku.Chociaż pewien lokalny portal goni zaciekle w ilości artykułów mających pokazać rzekomą nieudolność Burmistrza i ''sukcesy ''Starosty.No cóż czymś drożyznę w kraju trzeba przykryć .
Gość - Zbyszek w czwartek, 11 sierpnia 2022 11:02

Wstyd dla Turku !!!

Wstyd dla Turku !!!
Gość - Gość - obiektywny w czwartek, 11 sierpnia 2022 10:10

To brzydki PIS. W historii samorządów nigdy tak jak teraz, tej kadencji nie było tak dużo środków Rządowych na rozwój gmin i miast. Proszę spojrzeć na gminy powiatu jak się rozwijają ( drogi, budynki, remonty, żłobki itd. ). To brzydki PIS przekazał środki na park a powinien jeszcze go zrobić, rozliczyć a włodarze miasta przeciąć wstęgę. To brzydki PIS przekazuje pieniądze a tutaj taka drożyzna tyle tylko, że bardzo bogata gmina Kawęczyn z tego powodu nie wylewa krokodylich łez tylko realizuje cele i pozyskuje środki. To brzydki PIS ma i przekazuje środki miastu Turek i przez takie działanie urząd miasta musi zabrać się do roboty. Szkoda gdyby brzydki PIS nie przekazał środków od ręki mam kozła ofiarnego, brak kasy a tak najważniejsza osoba w mieście musi w swoim kręgu poszukać kozła lecz należy pamiętać że za wszystko odpowiada SZEF czy się to podoba czy nie. Bo przecież nie jest nim wykonawca rewitalizacji parku. Od dawna wiadomo że inwestycji nie zrealizuje - to jest drożyzna w wykonaniu miasta. Mieszkańcy miasta czy 17 mil to mało na rewitalizację parku ? Gdyby nie opieszałość pewnie spokojnie inwestycja by została zrealizowana przed tz. drożyzną.

To brzydki PIS. W historii samorządów nigdy tak jak teraz, tej kadencji nie było tak dużo środków Rządowych na rozwój gmin i miast. Proszę spojrzeć na gminy powiatu jak się rozwijają ( drogi, budynki, remonty, żłobki itd. ). To brzydki PIS przekazał środki na park a powinien jeszcze go zrobić, rozliczyć a włodarze miasta przeciąć wstęgę. To brzydki PIS przekazuje pieniądze a tutaj taka drożyzna tyle tylko, że bardzo bogata gmina Kawęczyn ;) z tego powodu nie wylewa krokodylich łez tylko realizuje cele i pozyskuje środki. To brzydki PIS ma i przekazuje środki miastu Turek i przez takie działanie urząd miasta musi zabrać się do roboty. Szkoda gdyby brzydki PIS nie przekazał środków od ręki mam kozła ofiarnego, brak kasy a tak najważniejsza osoba w mieście musi w swoim kręgu poszukać kozła lecz należy pamiętać że za wszystko odpowiada SZEF czy się to podoba czy nie. Bo przecież nie jest nim wykonawca rewitalizacji parku. Od dawna wiadomo że inwestycji nie zrealizuje - to jest drożyzna w wykonaniu miasta. Mieszkańcy miasta czy 17 mil to mało na rewitalizację parku ? Gdyby nie opieszałość pewnie spokojnie inwestycja by została zrealizowana przed tz. drożyzną.
Gość - abc w piątek, 12 sierpnia 2022 10:12

A gdzie jest taka informacja, że środki na park dał PiS ?

A gdzie jest taka informacja, że środki na park dał PiS ?
Gość - gość w piątek, 12 sierpnia 2022 08:38

Mówiąc najprościej: TVP mózg Ci wyprał... Chyba, że naprawdę myślisz, że normalne pastwo drukuje pieniądze (co akurat teraz w wydaniu pisu stało się prawdą - ale mówiłem o "normalnych" państwach).

Mówiąc najprościej: TVP mózg Ci wyprał... Chyba, że naprawdę myślisz, że normalne pastwo drukuje pieniądze (co akurat teraz w wydaniu pisu stało się prawdą - ale mówiłem o "normalnych" państwach).
Gość - Zbigniew F. w czwartek, 11 sierpnia 2022 15:31

Ten piękny PiS.W historii samorządów po nie było nigdy takiego zadłużenia kraju jak teraz .Miasta i wsie szykują. się na drastyczne podwyżki cen prądu i ogrzewania i wyłączanie częściowe oświetlenia ulicznego .Spadek wpływów z podatku 17% na 12% w 2023 trzeba będzie wyrównać podwyżkami lokalnych podatków i nowymi :śmieci, podatek od nieruchomości ,deszczowy itp.Ach ten dobry PiS .To ten dobry gospodarz szpitala sprawił ,że jest jeszcze bardziej zadłużony .O skandalu z oddziałem wewnętrznym gospodarz szpitala z PiS też wie ,że to jego wina?Ten dobry PiS i jego samozwańczy rzecznik ze Starostwa .Mieszkańcy miasta czy strata miliarda złotych ze środków UE przez ten dobry PiS to mało? Za wszystko odpowiada szef.

Ten piękny PiS.W historii samorządów po nie było nigdy takiego zadłużenia kraju jak teraz .Miasta i wsie szykują. się na drastyczne podwyżki cen prądu i ogrzewania i wyłączanie częściowe oświetlenia ulicznego .Spadek wpływów z podatku 17% na 12% w 2023 trzeba będzie wyrównać podwyżkami lokalnych podatków i nowymi :śmieci, podatek od nieruchomości ,deszczowy itp.Ach ten dobry PiS .To ten dobry gospodarz szpitala sprawił ,że jest jeszcze bardziej zadłużony .O skandalu z oddziałem wewnętrznym gospodarz szpitala z PiS też wie ,że to jego wina?Ten dobry PiS i jego samozwańczy rzecznik ze Starostwa .Mieszkańcy miasta czy strata miliarda złotych ze środków UE przez ten dobry PiS to mało? Za wszystko odpowiada szef.
Gość - abc w środa, 10 sierpnia 2022 19:08

Krzysztofie masz racje PiS chce przykryć swoją nieudolność parkiem. Żeby tylko nie trzeba było ludziom tłumaczyć dlaczego jest tak drogo, dlaczego brakuje węgla, niepewne ceny prądu itd. Zachęcam portale internetowe aby właśnie tym się zajęły !!!

Krzysztofie masz racje PiS chce przykryć swoją nieudolność parkiem. Żeby tylko nie trzeba było ludziom tłumaczyć dlaczego jest tak drogo, dlaczego brakuje węgla, niepewne ceny prądu itd. Zachęcam portale internetowe aby właśnie tym się zajęły !!!
Gość - Krzysztof w środa, 10 sierpnia 2022 14:28

Bardziej mieszkańców interesuje cena węgla ,którego nie ma i drożyzna w sklepach dzięki nieudolności rządzących z PiS i SP niż rewitalizacja parku.Jak ktoś nie wierzy zapraszam na bazar posłuchać o czym rozmawiają ludzie i to dosyć głośno.

Bardziej mieszkańców interesuje cena węgla ,którego nie ma i drożyzna w sklepach dzięki nieudolności rządzących z PiS i SP niż rewitalizacja parku.Jak ktoś nie wierzy zapraszam na bazar posłuchać o czym rozmawiają ludzie i to dosyć głośno.
Gość - Ogarniety w środa, 10 sierpnia 2022 14:03

Tak, naj lepiej nikt za nic nie odpowiada no cóż zrobić nie mamy wyjścia trzeba czekać może zrobią a może nie, czy wy to słyszycie gdzie my żyjemy firma która wygrała przetarg za grube miliony!!! a za nic nie odpowiada a władze rozkładają ręce chyba ktoś tu jest nie na właściwym stanowisku, Heniek spod sklepu też by tak to załatwił, to jest totalna porażka!!!!!

Tak, naj lepiej nikt za nic nie odpowiada no cóż zrobić nie mamy wyjścia trzeba czekać może zrobią a może nie, czy wy to słyszycie gdzie my żyjemy firma która wygrała przetarg za grube miliony!!! a za nic nie odpowiada a władze rozkładają ręce chyba ktoś tu jest nie na właściwym stanowisku, Heniek spod sklepu też by tak to załatwił, to jest totalna porażka!!!!!
Gość - mIeszkaniec w środa, 10 sierpnia 2022 13:16

Kompromitacja! A może coś więcej?

Kompromitacja! A może coś więcej?
Gość - optymista w środa, 10 sierpnia 2022 12:55

Tak tak najlepiej jak każdy wymaga a później okazuje się że jest z gminy i chce tylko korzystać na mieście. Pani Lili tak z ciekawości spytam czego w Turku brakuje ???

Tak tak najlepiej jak każdy wymaga a później okazuje się że jest z gminy i chce tylko korzystać na mieście. Pani Lili tak z ciekawości spytam czego w Turku brakuje ???
Gość - Lili w środa, 10 sierpnia 2022 11:07

I czy to w ogóle zostanie ukończone jeszcze w tym roku ?? Nic w Turku nie ma dla dzieci i młodzieży,a później się dziwić że młodzi uciekają do dużych miast.. Chcą, żeby ich dzieci miały lepszy start..

I czy to w ogóle zostanie ukończone jeszcze w tym roku ?? Nic w Turku nie ma dla dzieci i młodzieży,a później się dziwić że młodzi uciekają do dużych miast.. Chcą, żeby ich dzieci miały lepszy start..
Gość - Kangur w środa, 10 sierpnia 2022 09:58

Wykończenie tego wszystkiego w dwa tygodnie do końca Sierpnia ???
Chyba jakiś Cus musiałby się wydarzyć i po za obiektem nie dokończonego amfiteatru zadnych wielkich zmian w parku nie widać. Coś czuje, że znowu będzie spory wydatek a efekt taki jakby kupić Daewoo za Cenę Lamborghini....

Wykończenie tego wszystkiego w dwa tygodnie do końca Sierpnia ??? :o:o;) Chyba jakiś Cus musiałby się wydarzyć i po za obiektem nie dokończonego amfiteatru zadnych wielkich zmian w parku nie widać. Coś czuje, że znowu będzie spory wydatek a efekt taki jakby kupić Daewoo za Cenę Lamborghini....
Gość - optymista w środa, 10 sierpnia 2022 09:34

Powiem tak. Macie pożywkę żeby ciągle napiętnować tą inwestycję. Nic nie poradzimy, aktualna sytuacja w naszym przepięknym kraju zrobiła swoje. Na dzień dzisiejszy nikt nie umie powiedzieć co będzie za dzień dwa, bo tak się wszystko zmienia. Ceny, dostępność towaru to wszystko ma wpływ na gospodarkę. Kto tego nie widzi to ewidentnie popiera najjaśniejszą partie rządzącą. Dajcie spokojnie dokończyć tą inwestycję. Że z opóźnieniem, no cóż u nas w mieście przynajmniej coś się dzieje, coś się robi i efekty będą widoczne po zakończeniu inwestycji a nie w jej trakcie !!!

Powiem tak. Macie pożywkę żeby ciągle napiętnować tą inwestycję. Nic nie poradzimy, aktualna sytuacja w naszym przepięknym kraju zrobiła swoje. Na dzień dzisiejszy nikt nie umie powiedzieć co będzie za dzień dwa, bo tak się wszystko zmienia. Ceny, dostępność towaru to wszystko ma wpływ na gospodarkę. Kto tego nie widzi to ewidentnie popiera najjaśniejszą partie rządzącą. Dajcie spokojnie dokończyć tą inwestycję. Że z opóźnieniem, no cóż u nas w mieście przynajmniej coś się dzieje, coś się robi i efekty będą widoczne po zakończeniu inwestycji a nie w jej trakcie !!!
Gość - gość w środa, 10 sierpnia 2022 07:53

Miejmy nadzieję, że kilka drzew w parku pozostanie:-)

Miejmy nadzieję, że kilka drzew w parku pozostanie:-)
Gość
sobota, 23 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.