Pierwsze w Polsce Centrum Kwalifikacji we współpracy z biznesem powstało w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich

Centrum Precyzyjnego Rolnictwa w Kaczkach Średnich

W małej miejscowości posiadającej jakże wielki potencjał odbyła się dzisiaj tj.17 października konferencja z udziałem wybitnych osobowości nie tylko z Polski, ale również zagranicy. -Dzisiaj w polską edukację musimy włożyć serce. Dzisiaj polskiej edukacji potrzebna jest bardzo istotna współpraca z biznesem, a także z samorządami. Tym tematem dzisiaj będziemy się zajmować. Jest to temat, który tak naprawdę będzie poruszany- mówił dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich Krzysztof Świerk.

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich stał się nowoczesnym centrum naukowym, w którym spotkali się najwięksi przedstawiciele świata biznesu, gospodarki, polskiej i zagranicznej edukacji. Wszystko to za sprawą konferencji inaugurującej Centrum Kwalifikacji przy ZSR CKP.

-Jest to pierwsze na świecie akredytowane Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, w którym uczniowie uczeni są tego, jak programować ciągniki, jak optymalizować produkcję, w którym wykorzystują elementy automatyki, sensoryki identyczne, jak ma to miejsce w przedsiębiorstwach. Dzisiaj nie da się edukować młodzieży bez zmienionego podejścia- mówił dyrektor placówki Krzysztof Świerk.

W konferencji uczestniczyli między innymi Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o Krystyna Boczkowska, Prezes Związku Pracodawców i Artykułów Przemysłowych Paweł Wideł, Dyrektor Departamentu Edukacji Konfederacja Lewiatan, była Wiceminister Gospodarki Małgorzata Okońska-Zaremba. Swoją obecnością zaszczyciła również Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, która przyjechałą do Kaczek Średnich, ponieważ właśnie tu zotało uruchomione pierwsze w Polsce Centrum Kwalifikacji we współpcacy z Konfederacją Lewiatan, Związkiem Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Fundacją Centrum Innowacyjnej Edukacji i szkocką instytucją edukacyjną Your Future In.

-Proponujemy utworzenie tak zwanych centrów kwalifikacji, placówek zarządzanych przez organizacje pracodawców, gdzie odbywałyby się szkolenia, egzaminowanie i certyfikowanie kwalifikacji. Byłyby one finansowane z konkursów z programów operacyjnych i pieniędzy samorządowych oraz Korpusu Fachowców, zatrudnionych w organizacjach pracodawców pomagającym firmom angażować się w kształcenie zawodowe. Konieczna jest zmiana przepisów prawnych zachęcających do inwestowania w kształcenie zawodowe. Chodzi o ulgi podatkowe, większe środki na młodocianych, dofinansowanie praktycznej nauki zawodu dla uczniów techników i zmianę zasad zatrudniania pracowników młodocianych-informuje Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan.

Istotnym elementem wydarzenia były panele dyskusyjne prowadzone w języku polskim i angielskim. O najlepszych doświadczeniach z Europy, czym jest szkocki Skills Hub oraz jak pomaga odpowiadać na potrzeby rynku pracy opowiedział Prezes zarządu, Your Future In Energy Aberdeen Thomas Clark. Współczesne trendy na rynku pracy oraz podstawowe informacje na temat branży Biznes Edukacja przedstawił były Prezes Zarządu Offshore Contractors Association Willama Murray. O tym, jak rozwijać regiony i jaką strategię prowadzi powiat turecki opowiedział starosta Mariusz Seńko.

Właśnie dzisiaj podpisane zostały jakże istotne nie tylko dla Zespołu Szkół Rolniczych, ale również powiatu tureckiego porozumienie w ramach Centrum Kwalifikacji. Dzięki niemu młodzież będzie mogła nabywać niezbędne umiejętności pod okiem najlepszych specjalistów.

Kawęczyn: Niedawno przedszkolaki, dzisiaj już pier...
Kolej Plus także dla Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.