Pierwsze podsumowania w związku z pożarem Profim podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Dziś tj. 28 listopada w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Turku miało miejsce posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiono pierwsze podsumowania, obecną sytuację i planowane działania w związku z wczorajszym pożarem na terenie firmy Profim.

Starosta Turecki Dariusz Kałużny dziękował strażakom zarówno z PSP i OSP za sprawnie przeprowadzoną akcję gaśniczą, a policji za sprawną ewakuację mieszkańców z dwóch pobliskich bloków, zabezpieczenie ich niezamkniętych mieszkań oraz zabezpieczenie dojazdu do miejsca akcji.

Nie ucierpiał nikt z 88 osób pracujących na zmianie, ale także nikt z okolicznych mieszkańców. Na miejscu wciąż pracują służby: Państwowa Straż Pożarna, Prokurator, Państwowy Inspektor Budowlany, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Starosta docenił także szybka reakcję i współpracę członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w tym kierownika zespołu w osobie wicestarosty Władysława Karskiego za sprawne zorganizowanie autobusu dla ewakuowanych mieszkańców. Mieszkańcy w znacznej mierze opuścili swoje mieszkania w piżamach, nie przygotowani na panujące na zewnątrz warunki i należało w tej sytuacji szybko zareagować.

Starosta w imieniu jednostek podległych w tym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wydziału Komunikacji zaoferował wszelką możliwą pomoc dla pracowników poszkodowanych w tym pożarze.

Komendant Powiatowy PSP w Turku st. kpt. Piotr Pietrucha przedstawił zagrożenia jakie wynikały z prowadzonych działań. Obok dynamicznie rozwijającego się pożaru bardzo dużych rozmiarów, dużego zadymienia, znaczne zagrożenie stanowiły butle z acetylenem rozmieszczone w kilku miejscach zakładu oraz zbiornik z gazem LNG.

Duże znaczenie ma fakt, że podczas pożaru nikt z pracowników nie zginął i nie doszło do wypadku a ewakuacja została poprowadzona sprawnie. Komendant podkreślił, że na miejscu obecny był Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska który oprócz specjalistycznej grupy chemiczno-ekologicznej z PSP monitorował sytuację ekologiczną.

Komendant podziękował obecnym na miejscu przedstawicielom samorządu powiatowego i miejskiego za okazane szerokie wsparcie podczas działań w tym między innymi zapewnienie ciepłych napoi i posiłków dla ratowników. Podziękowania zostały skierowane także do innych instytucji, służb za okazaną współpracę i pomoc w prowadzonych działaniach. Zamiar taktyczny został osiągnięty.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Turku mł. Insp. Michał Grzelak zwrócił uwagę na bardzo istotny element, który miał wpływ na sprawny przebieg akcji – dobre nawyki wypracowane podczas wielu niezbędnych ćwiczeń na terenach różnych zakładów pracy organizowanych przez PSP.

W tych okolicznościach wszyscy mogą się przekonać jak niezbędne jest przeprowadzanie takich ćwiczeń. Zabezpieczenia dróg dojazdowych dla służb ratowniczych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odgrodzenie miejsca zdarzenia, przeprowadzenie czynności ewakuacyjnych, przebiegły sprawnie, mechanicznie, bez tracenia cennego czasu na zastanawianie się, właśnie dzięki wypracowanym zachowaniom.

Policja została powiadomiona o zdarzeniu o godzinie 1.51’8’’. Szczegóły akcji policji przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji Wiesław Raczyk, który na bardzo wysokim poziomie koordynował działania prewencyjne. Naczelnik podkreślił, że w zaistniałej sytuacji ewakuacja mieszkańców przebiegła stosunkowo szybko. Policjanci zabezpieczyli także klatki schodowe w blokach, ponieważ mieszkańcy nie pozamykali mieszkań przy ewakuacji. Skierował także podziękowania do pozostałych służb za współpracę.

Dyrektor Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, powiedział, że z pozyskanych informacji woda pitna z ujęć wodociągowych nie została skażona.

Prokurator Adam Weber stwierdził, że przyczyny pożaru z pewnością zostaną ustalone, ale wciąż prowadzone są czynności wyjaśniające w tej sprawie.

Aby na bieżąco wymienić się informacjami o sytuacji zostanie zwołana kolejne posiedzenie PCZK.

Dlaczego pufy dla dzieci to dobry pomysł na prezen...
Kolejne oświadczenie zarządu Profim w sprawie poża...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Adam w niedziela, 01 grudnia 2019 21:55

Operacja się udała pacjent zmarł.
Pasuje prawda.Od pierwszych chwil jeszcze w trakcie trwania akcji słyszymy o super działaniach służb no i oczywiście starosty, posła itd.Konferencje , wywiady chwalenie się .A efekt spalona doszczętnie cała hala,wszystko co mogło to się spaliło, ludzie bez pracy .Trochę pokory w obliczu katastrofy dla zakładu i ludzi. Medale i awanse już przyznane? Poczekajcie na oceny z zewnątrz tej akcji.Analizy dopiero trwają.Z całym szacunkiem ale takim fachowcom jak Karski, Kałużny czy Jandy , to ten Komendant straży może wciskać każdy kit.

Operacja się udała pacjent zmarł. Pasuje prawda.Od pierwszych chwil jeszcze w trakcie trwania akcji słyszymy o super działaniach służb no i oczywiście starosty, posła itd.Konferencje , wywiady chwalenie się .A efekt spalona doszczętnie cała hala,wszystko co mogło to się spaliło, ludzie bez pracy .Trochę pokory w obliczu katastrofy dla zakładu i ludzi. Medale i awanse już przyznane? Poczekajcie na oceny z zewnątrz tej akcji.Analizy dopiero trwają.Z całym szacunkiem ale takim fachowcom jak Karski, Kałużny czy Jandy , to ten Komendant straży może wciskać każdy kit.
Gość
sobota, 28 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.